BUĞDAY 7 BİN LİRAYI AŞTI!

GÜNDEM, Uncategorized

TAŞCIER: Sağlık çalışanlarımız her türlü övgünün üzerindedir

Bu haber 20 Kasım 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi’nin Sağlık Çalışanı Milletvekilleri, Sağlık Meslek Birlikleri ve Tüm Sağlık Çalışanlarının ortak talebi olan Covid-19’un Meslek Hastalığı olarak kabul edilmesiyle ilgili kanun teklifini TBMM’ne sundu. Konu ile ilgili açıklama yapan Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Millletvekili Eczacı Gamze Taşcıer, TBMM’ne kanun teklifinin sunulmasının ardından CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı ile birlikte, Türk Eczacıları Birliği Başkanı Erdoğan Çolak’ı ziyaret etti.

MEVCUT İKTİDAR İNATLA DUYMADI

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi, CHP Ankara Milletvekili Eczacı Gamze Taşcıer, “Covid 19’un Sağlık Çalışanları için meslek hastalığı kapsamına alınması ile ilgili kanun teklifinin TBMM’ne sunulması öncesinde yaptığı açıklamada, ‘’Sağlık Çalışanlarımızın, aylardır devam eden insanüstü gayretleri her türlü övgünün üzerindedir.  Fakat sağlık çalışanları için alkıştan ziyade kendileri için önlem ve desteğin sağlanması, Covid-19’un meslek hastalığı olarak sayılması haklarını aylardır dile getirdik. Mevcut iktidar inatla duymadı. Bugün sağlık çalışanlarının bu hakkını kanun teklifi olarak TBMM’ne getirdik” dedi.

SAĞLIK ÇALIŞANLARI PANDEMİDEN KAT BE KAT DAHA FAZLA ETKİLENİYOR

Cumhuriyet Halk Partisi Parti Meclisi Üyesi ve Ankara Milletvekili  Eczacı Gamze Taşcıer açıklamasında, ‘’ Sağlık çalışanları olarak yurttaşlarımızın COVID-19 salgınını en az etki ve en az can kaybı ile geçirmesi için canla başla çalışmaktayız. COVID-19 hastalığında mesleki maruziyet açısından, sağlık çalışanları en riskli gruptur. Toplumun diğer kesimlerine göre sağlık çalışanları pandemiden kat be kat daha fazla etkileniyor. Pandemi sürecinde daha da yoğun emek gerektiren sağlık hizmeti sunarken, şu ana kadar 60’ı hekim olmak üzere en az 141 sağlık çalışanı COVID-19 nedeniyle yaşamını yitirdi. Ben de bir eczacı olarak, meslektaşlarımı bu mücadelede kaybetmenin üzüntüsünü yaşıyorum. Sorularımıza Sağlık Bakanlığı’ndan yanıt alamıyoruz. 10 aydır bulaş riski yüksek kağıt reçeteler neden halâ kullanılıyor diye sorduk, cevap yok” dedi.

TAŞCIER: MAALESEF 141 SAĞLIK ÇALIŞANIMIZ YAŞAMINI YİTİRDİ

Taşcıer, ‘’ Covid-19 pandemisi ile mücadelede Hekiminden Hemşiresine, Eczacısından Teknisyenine, Temizlik görevlisine tüm sağlık çalışanları, içinde bulundukları riske rağmen büyük bir özveri ile görev yapıyorlar. Aylardır eş ve çocuklarından uzak kalmak durumundalar. Bu süreçte virüse yakalanıp hastalığı atlattıktan sonra yeniden işlerinin başına dönen binlerce sağlık çalışanı bulunuyor. Bu arada maalesef 141 sağlık çalışanımız yaşamını yitirdi. Covid-19 enfeksiyonu geçiren bir sağlık çalışanının zararının tazmini, rehabilitasyonu ve tedavisinin sağlanması sağlık çalışanlarının hakkıdır. Salgının kendisini en fazla hissettirdiği İtalya ve Fransa’da Kovid-19 enfeksiyonları meslek hastalığı olarak sayılmıştır. Belçika, Güney Afrika, Kanada, Malezya gibi ülkelerde meslek hastalığı saymış ve yapılacak işlemleri detaylandırmıştır. Ülkemizde de SGK Emeklilik Hizmetleri Genel Müdürlüğünün Covid-19 konulu 2020’ye 12 sayılı genelgesi iptal edilmeli ve Covid-19 sağlık çalışanları için meslek hastalıkları listesine eklenmelidir. TBMM’ne verdiğimiz kanun teklifi ile sağlıkçılarımızın haklarını sonuna kadar devam edeceğiz ‘’ dedi. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.