TARSİM, KÖY BAZLI KURAKLIK VERİM SİGORTASI HASAR ÖDEMESİNİ AÇIKLADI

Bu haber 28 Mayıs 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Türkiye’nin tamamında etkili olan kuraklıktan en çok etkilenen bölgelerin başında gelen, Polatlı’da ve İçanadolu bölgesinde çiftçilerin şimdi en çok merak ettiği husİladan bir tanesi de TARSUM’in Köy bazlı kuraklık verim sigortasında hasar ödemesi nasıl yapıldığı konusu oldu. Bu anlamda gazetemiz kuraklık sebebiyle hububatta rekoltenin yüzde 50 seviyelerine ulaştığı Polatlı’daki çiftçilerin kafasındaki sorulara yanıt bulmak için konuyu araştırdı. Tarım Sigortaları Havuzu’ndan (TARSİM) yapılan açıklamada, devlet destekli tarım sigortalarının yaygınlaştırılması, ülkemizdeki üretici ve yetiştiricilerin, doğal afetlerden ve diğer oluşabilecek risklerden korunması, bu amaca yönelik gerekli uygulamaların hatasız ve hızlı bir şekilde yürütülmesi için, büyük bir azim, inanç ve titizlikle çalışıldığı, geçmişte olduğu gibi gelecekte de yeni teminatlar ve hızlı ekspertiz çalışmaları ile üreticinin daima yanında yer alınacağı vurgulanarak şu bilgilere yer verildi: “TARSİM, ülkemizin tarımsal üretim yapılan her yöresine, tarımı yapılan her ürününe, mümkün olan en geniş kapsamlı sigorta güvencesini sağlayabilmek amacıyla, kamu, sivil toplum kuruluşları ve özel sektör iş birliğinin en güzel örneklerinden birini teşkil eden yapısı ile sigorta prensipleri ve teknikleri çerçevesinde, tarımsal risklerin maksimum seviyede teminat altına alınabilmesi için çalışmalarına aralıksız bir şekilde devam ediyor.

YENİ YILDAN İTİBAREN KÖY BAZLI UYGULANIYOR

Devlet destekli bitkisel ürün sigortasındaki dolu paketi (dolu, fırtına, hortum, yangın, heyelan, sel ve su baskını, deprem) dışında kalan kuraklık, don, sıcak rüzgar, sıcak hava dalgası, aşırı nem, aşırı yağış risklerinden kaynaklı verim azalışları ile ÇKS’ye kayıtlı çiftçilere ait kuru tarım alanlarında üretimi yapılan buğday, arpa, çavdar, yulaf, tritikale, nohut, mercimek ürünleri ile bu ürünlerin sertifikalı tohumluklarında ilçe genelinde doğrudan meydana gelecek verim kayıpları, 2021 yılından itibaren geçerli olmak üzere köy bazlı kuraklık verim sigortası kapsamına alındı. Bu sigorta ile köy genelinde doğrudan neden olacak verim kayıpları, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) ilan ettiği köy bazındaki verim değerleri üzerinden tespit edilen köyün eşik verim değerine kadar olan kısmı teminat altına alındı. Devlet destekli köy bazlı kuraklık verim sigortasında, köyün eşik verim değeri, köyün ortalama veriminin yüzde 70’i alınarak belirleniyor. Köyün ortalama verimi, ürün bazında TÜİK tarafından ilan edilen son 7 yıldaki en yüksek 5 yılın ortalaması baz alınarak hesaplanan verimi ifade ediyor. Köy bazlı kuraklık verim sigortasında, her ürün ve her köy için kuru şartlarda verim değerleri ayrı ayrı belirlenip, poliçeler buna göre düzenleniyor.

KÖYLERDE HASAR ÖDEMESİ NASIL YAPILIYOR?

Tazminat tutarı (TL/Da)=(Eşik VerimGerçekleşen Köy Verimi) x Ürün Fiyat x Birim Alan Tüm devlet destekli tarım sigortası branşlarında olduğu gibi köy bazlı kuraklık verim sigortasında da, genel şartlar, tarife ve talimatlarda yer alan tüm bu konular poliçelerde bulunuyor ve poliçeler üreticinin isteği doğrultusunda, gönüllülük esasına göre oluşturuluyor. Köy bazlı kuraklık verim sigortası kapsamındaki bir riskin gerçekleşmesi durumunda sigortalı üreticinin, hasar ihbarına ilişkin herhangi bir beyan yükümlülüğü bulunmuyor. Havuz eksperleri tarafından köye ait olan referans parsellerde yapılan verim tespitleri sonucunda belirlenen köyün gerçekleşen verim ortalamasının, eşik verim değerinin altında olması durumunda, hesaplanan tazminat tutarı, devlet destekli köy bazlı kuraklık verim sigortası yaptıran tüm üreticilere poliçe bitiş tarihinden itibaren en geç 30 gün içerisinde ödeniyor. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.