TARLALARIN YÜZDE 30’U BİÇİLEMEYECEK DURUMDA

Bu haber 12 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Türkiye’nin hububat ambarı Polatlı’da çiftçiler kuraklık tehdidiyle karşı karşıya. Nisan ve Mayıs aylarında yağışın yetersiz olması sebebiyle tarımsal kuraklık ciddi şekilde hissediliyor. Özellikle kıraç tarlalar, yaşanan kuraklık nedeniyle biçerdöver giremeyecek durumda. Yetkililer bu oranın yüzde 25 ila 30 arasında olacağını belirtiyor. Bu durum saman yokluğuna yol açacağından hayvancılık sektörünün de kuraklıktan etkilenmesi bekleniyor.

ÇİFTÇİ TARLASINI SÜRMEYE BAŞLADI

Yaşanan tarımsal kuraklıktan etkilenen Polatlı’daki bazı çiftçiler, yağışların yetersiz olması nedeniyle boyu büyümeyen ve verimin olmadığı tarlalarını şimdiden sürmeye başladı. Tarladaki ürünün kısa boylu ve verimsiz olmasından dolayı üreticiler, ürünü sadece kestirerek balya olarak alıyor. Yetkililer biçerdöver giremeyecek tarlanın ilçede yüzde 25 ila 30 arasında olacağını belirtiyor. Aylar boyu emek verdiği ve yatırım yaptığı tarlalarından ürün alamaya Polatlı çiftçisi bu durum karşısında kara kara düşünüyor.

ÜRÜN KAYBI ÇOK FAZLA

Türkiye’de hem hububatta hem de bakliyatta üretimle ilgili önemli sorunlar var. Polatlı’da 2 milyon 200 bin ekili alan bulunuyor. Kuraklık nedeniyle üretimde büyük düşüş bekleniyor. Hububatta yüzde 50’nin üzerinde kayıp olması tahmin ediliyor. Zamanında gereken yağışın beklenen düzeyde olmamasından dolayı tarladaki ürünlerin boyu yeterli seviyeye gelmedi ve verim oldukça düşük seviyede kaldı. Özellikle arpa ve buğdayda yaşanacak büyük kayıp Polatlı çiftçisini endişelendiriyor. Bu yıl arpa üretimindeki kayıplar nedeniyle fiyatların yükselmesi bekleniyor. Bu durum hayvancılık ve yem sektörünü olumsuz etkileyecek.

HAYVANCLIKTA ETKİLENECEK

Tarlalarda ürün boylarının kısa olmasından dolayı saman yokluğu da yaşanması bekleniyor. Genellikle hayvanlara yem olarak verilen saman, bu sene yaşanan tarımsal kuraklık nedeniyle kayıp yaşanacağından dolayı saman fiyatlarının da yükselmesi bekleniyor. Bu durum yalnızca saman fiyatlarını değil, samanla beslenen hayvanlar bulunması nedeniyle et fiyatlarını da etkileyecek. Arpa’da yaşanan kayıpta hayvancılık ve yem sektörünü oldukça olumsuz etkileyecek. Haber/ORHAN CAN ÖZEL

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.