Tarlalarda fare istilası

Bu haber 11 Şubat 2020 saat 11:37 'de eklendi.

Polatlı İlçe Tarım Müdürlüğünce, hububat ekili tarım arazilerinde yapılan kontrollerde tarla faresi yoğunluğunda belli bir artışın olduğu gözlemlenmiştir. Teknik olarak tarlada 25 metrekarede 5 işlek delik görüldüğünde mücadelenin yapılması gerekmektedir. İşlek olan her beslenme deliğine zehirli yem bırakılır. Uygun olmayan ilaçlarla hazırlanan yemler farenin dışarıda ölmesine sebep olup, bunları yiyen diğer hayvanları da öldürerek yaban hayatını yok etmektedir. İlaçlama sonrasında tarlalar gezilip fare ölüleri toplanarak imha edilmelidir. Mücadele edilmediği zaman tarım arazilerinde %100’lere varan zarar olmasına sebebiyet vermektedir.
TARLA FARELERİ İNSAN SAĞLIĞI AÇISINDAN DA RİSKLİ
Tarla fareleri, kültür bitkileri ile çayır – mera bitkilerinin yeşil aksamlarını, tohum ve meyvelerini yemek suretiyle zarar yaparken ürünleri kirlettiklerinden sağlığımız açısından da risk oluştururlar. Ayrıca meyve, kavak ve orman fidanlarının gövde ve kök boğazlarını kesmek ve kemirmek suretiyle zarar verirler.
TARLALARA GECELERİ DAHA ÇOK ZARAR VERİRLER
Sıcak aylarda yeşil, serin aylarda kuru yemi fazla yerler. Gece gündüz faaldirler. Bilhassa sessizlikten dolayı, geceleri daha çok zarar yaparlar. Ömürleri 3-4 yıldır. Yılda 4 – 6 doğum yaparlar, her doğumda da 5 -6 yavru verirler. Yavruları da 15 – 20 gün sonra zarar vermeye başlarlar. En uygun mücadele zamanı, kıştan çıktıkları ve zayıf oldukları dönem olan Şubat, Mart, Nisan ayları ile kışa girecekleri dönem olan Ekim, Kasım, Aralık aylarıdır.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.