Ünlü şarkıcı Tarkan sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım ile gündemde bomba gibi düştü. Peki Tarkan'ın hastalığı nedir? Tarkan ne hastası? İşte merak edilenler...

Tarkan Kimdir?

Tarkan Tevetoğlu, daha çok sahne adıyla Tarkan (d. 17 Ekim 1972), Türk şarkıcı ve söz yazarıdır. 1990'lı yıllardan bu yana Türk pop dünyasında sürekli grafiği ve satış başarılarıyla Türkiye ve dünyada tanınırlık kazandı.

Bedia Akartürk Kimdir? Bedia Akartürk kaç yaşında aslen nereli? Bedia Akartürk estetik mi oldu Bedia Akartürk Kimdir? Bedia Akartürk kaç yaşında aslen nereli? Bedia Akartürk estetik mi oldu

Tarkan, Batı Almanya'nın Renanya-Pfalz bölgesindeki Alzey kasabasında doğup büyüdü. 1986 yılında ailesiyle birlikte Türkiye'ye geldi ve çocukluğunda başlayan müziğe olan ilgisi sonucunda lise hayatına başladı ve ilk müzik eğitimini Karamürsel'de almaya başladı. İlerleyen yıllarda İstanbul Plak şirketinin sahibi Mehmet Söğütoğlu ile tanıştı ve şirketle albüm anlaşması imzaladı.

Tarkan, ilk stüdyo albümü Biri Sensiz'i 1992 yılının son döneminde çıkardı ve albümdeki "Kıl Oldum" şarkısıyla çıkış yaptı. 1994 yılında çıkardığı ikinci stüdyo albümü Aacayipsin ve 1998 yılında çıkardığı üçüncü stüdyo albümü Ölürüm Sana ile ticari başarı elde etti. Ölürüm Sana albümünden çıkan "Şımarık" single'ı birçok ülkenin ulusal listelerine girdi. 1998 yılında Universal Music Group ile anlaşma imzalandı. 1999 yılında çıkardığı derleme albümü Tarkan, çeşitli platin ve altın sertifikalarına layık görüldü. 2001 yılında çıkardığı dördüncü stüdyo albümü Karma'daki "Kuzu Kuzu", "Hüp" ve "Verme" şarkılarına klip çekti.

İki yıl sonra çıkardığı Dudu albümüyle yeniden ticari başarı elde etti ve 2006 yılında çıkardığı ilk İngilizce albümü Come Closer ile bazı Avrupa listelerine girdi. Albümden çıkan single'lar "Bounce" ve "Start the Fire" oldu. Tarkan bir yıl sonra stüdyo albümü Metamorphosis'i çıkardı. Albümde yer alan şarkıların sözleri Türk Dil Kurumu tarafından beğeniyle karşılandı. 2010 yılında yedinci stüdyo albümü Adımı Kalpine Yaz dinleyicilerle buluşarak Türkiye'de yılın en çok satan albümü oldu. Tarkan, 2016 yılında Türk Sanat Müziği albümü Ahde Vefa'yı çıkardı. 2018 yılında baba olan Tarkan Tevetoğlu, 2019 yılında da Türkiye genelindeki engellilerin oylarıyla OnurAkayMedya tarafından "Yılın Babası Ödülü"ne layık görüldü. ünlü sanatçı bu ödüle layık görüldü.

Müzik projelerinin yanı sıra çeşitli sosyal sorumluluk projelerinde de yer alan Tarkan, Türk basınında "Megastar", dünya basınında ise "Pop'un Prensi" ve "Boğazın Prensi" olarak anılıyor. Şu ana kadar 15 milyondan fazla albüm satıldı ve ödülleri arasında dört Kral Müzik Ödülü, altı Altın Kelebek Ödülü ve bir Dünya Müzik Ödülü yer alıyor.

Tarkan'ın Hastalığı Nedir?

Konser öncesi prova yapan Tarkan, sahne önünde hoparlörü sabitlediği anı "Ah benim simetri takıntım" notuyla paylaştı.

Simetri hastalığı, kişinin simetri takıntısına sahip olduğu bir durumdur. Bozukluğun derecesi hafiften şiddetliye kadar değişebilir. Bu durumun devam etmesi, sürekli el yıkama ritüeli gibi obsesif kompulsif bozukluk (OKB) benzeri bir durumu içerir. Asimetrifobi olarak bilinir.