TARIMSAL SULAMA KOOPERATİFLERİNDE BİR İLK

Bu haber 06 Haziran 2022 saat 10:05 'de eklendi.

Tarımda kullanılan suyun yönetiminin ve sulamanın sürdürülebilirliğinin sağlanması, tarımda su tasarrufu sağlayan akıllı teknolojilerin uygulanması amacıyla Eskikarsak Sulama Kooperatifi’nin hazırlayıp sunduğu proje Ankara Kalkınma Ajansının onayı ve desteği ile modernizasyonu yapılacak ve bölgede Tarımsal Sulama Kooperatiflerinde bir ilk olarak örnek teşkil edecek projenin sözleşmesi imzalanıp yapımına en kısa zamanda  başlanacak.

ÖZER: İSRAFI ÖNLEYİCİ VE TASARRUFU TEŞVİK EDİCİ TEDBİRLER ALMAK OLDUKÇA ÖNEMLİ

Proje ile ilgili bilgi veren Eskikarsak Sulama Kooperatifi Başkanı Yaşar Özer, şunları söyledi; “İlimiz için yapılan araştırmalarda, geçmiş, bugün ve gelecek tahminleri 2011 ve 2050 yıllarına ait sıcaklık değişiminin ortaya konması ile elde edilen haritalarda sıcaklıklarda artış ve yağışlarda azalma meydana geldiği gözlenmektedir. İklim değişikliği sürecinde suya ilişkin yaşanacak sıkıntıların en ağır hissedileceği bölge, bölgemiz olacağı  öngörüsünden yola çıkarak israfı önleyici ve tasarrufu teşvik edici tedbirler almak oldukça önemlidir. Su düşünüldüğünde yapılacak çalışmalarda Doğru kulanım, Tasarruf ve Yeni kaynakların geliştirilmesi birbirine paralel olarak yürütülmeli. Bu kapsamda, Sulama Kooperatifleri ve yaptıkları faaliyetler önemli yol oynamaktadır.”

ÖRNEK TEŞKİL EDECEK PROJE

“Sakarya Nehrinden su alarak sulu tarım yapmakta olan Kooperatifimizin, Her gecen yıl bu kaynaktan su temini güçleşmekte, su miktarı azalmaktadır. Önemli bir tarımsal girdi olan suyun azalması sürdürülebilir tarımsal faaliyeti sıkıntıya sokmaktadır. Yapılan proje ile mevcutta var olan ve tarımsal sulamada kullanılan suyun daha rantabl kullanılmasını sağlayarak dengeli bir sulama yapılabilmesi ve suyun israf edilmemesi için var olan sulama ünitemizin yenilenip modernize edilerek verimliliğinin artırılması  hedeflenmiştir. Kooperatifimiz adına hazırlayıp sunmuş olduğumuz projemiz, Ankara Kalkınma Ajansının onayı ve desteği ile modernizasyonu yapılacak  ve bölgemizde Tarımsal Sulama Kooperatiflerinde bir ilk olacak ve örnek teşkil edecek projenin sözleşmesi imzalanıp yapımına en kısa zamanda  başlanacaktır.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.