TARIMSAL DESTEKLERDE VERGİ İADESİ BAŞVURULARI BAŞLADI

Bu haber 07 Aralık 2021 saat 11:06 'de eklendi.

Polatlı çiftçisi son yıllarda yaşanan tarımsal kuraklık nedeniyle ve yüksek girdi maliyetleri nedeniyle zor günlerden geçiyor. Çiftçiye maddi destek verme amacıyla geçtiğimiz aylarda meclisten geçen Tarımsal Destek Ödemeleri Kapsamında Gelir Vergisi Kesintisi İade için talep dilekçesi hizmeti kullanıma açıldı. Çiftçi, tarımsal destek ödemeleri üzerinden yapılan gelir vergisi kesintilerini geri alabilecek. Bunun için Gelir İdaresi Başkanlığı tarafından tarımsal destek ödemeleri iade talep dilekçesi kılavuzu yayımlandı. Çiftçi Kayıt Sistemi’ndeki 2 milyon kişiye yaklaşık 5 milyar liralık ödeme yapılması bekleniyor.

İADE TALEP DİLEKÇESİ KULLANIMA AÇILDI

Tarımsal Destek Ödemeleri üzerinden yapılan Gelir Vergisi kesintisinin iade edilmesine ilişkin başvuru dilekçeleri, interaktif vergi dairesi aracılığı ile alınmaya başlandı. Bilindiği üzere, Resmi Gazete’de yayımlanan kararla, kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan tarımsal destekleme ödemelerinin gelir vergisinden istisna olduğu hükmüne karar verilmişti. Ayrıca, Gelir Vergisi Kanununa eklenen geçici 92’nci madde uyarınca da, 1/1/2016 tarihinden sonra kamu kurum ve kuruluşları tarafından yapılan tarımsal  destek ödemeleri üzerinden tevkif edilerek tahsil edilen gelir vergisinin ise, çiftçilerin düzeltme zamanaşımı süresi içerisinde vergi dairelerine başvurmaları ve dava açmamaları, açılmış davalardan vazgeçmeleri şartıyla iade edileceği hüküm altına alınmıştı. Bu kapsamda, adına tarımsal destek ödemeleri üzerinden gelir vergisi kesintisi yapılanlara ait başvuruların elektronik ortamda alınabilmesine yönelik olarak, İnteraktif Vergi Dairesi (ivd.gib.gov.tr) üzerinden “Tarımsal Destek Ödemeleri Kapsamında Gelir Vergisi Kesintisi İade Talep Dilekçesi” hizmeti 02.12.2021 tarihi itibarıyla kullanıma açıldı.

2 MİLYON ÇİFTÇİYE YAKLAŞIK 5 MİLYAR LİRALIK ÖDEME

Son 5 yılda desteklerden kesilen vergiler, faiziyle birlikte iade edilecek. Bu düzenlemeden yararlanmak için vazgeçilen davalarla ilgili daha önce verilmiş ve kanun yolu tüketilmemiş kararlar uyarınca, taraflara tebliğ edilip edilmediğine bakılmaksızın işlem yapılmayacak, idarece de açılmış davalar sürdürülmeyecek, faiz, yargılama giderleri ve vekalet ücretine hükmedilmeyecek, hükmedilmişse ödenmeyecek. Çiftçi Kayıt Sistemi’ndeki 2 milyon kişiye yaklaşık 5 milyar liralık ödeme yapılması bekleniyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.