TARIMI BİTİRDİLER

Bu haber 29 Temmuz 2021 saat 9:00 'de eklendi.

İYİ Parti Polatlı İlçe Başkanı Muharrem Durukan, Toprak Mahsulleri Ofisi’nin (TMO) arpa ve buğday ithalatını eleştirdi. Tarlada hasat bitmeden buğday ve arpa ithalatının mantıksız olduğunu aktaran Durukan, ithalat yapmak yerine çiftçinin kalkındırılması gerektiğini belirtti.

HASAT BİTMEDEN İTHALAT YAPILIYOR

İYİ Parti Polatlı İlçe Başkanı Muharrem Durukan; “Tarlada ürün hasadı bitmeden arpa ve buğday ithalatı gerçekleştiriliyor. Toprak Mahsulleri Ofisi, buğday ve arpa hasadı devam ederken üçüncü kez buğday ve arpa ithalatı yapacak. TMO, Ağustos’ta 515 bin ton arpa ve 395 bin ton buğday ithal etmek için ihale yapacak. Hasat sezonu henüz bitmeden 2 ay içerisinde üçüncü buğday ve arpa ithalatını gerçekleştirmiş olacak. 30 Haziran ile 12 ve 13 Temmuz’da arpa ve buğday ithalatı yapmıştı. 3-4 Ağustos’ta ise üçüncü ihale gerçekleştirilecek. Üçüncü ihaleyle birlikte toplam 1 milyon 275 bin ton arpa ve 1 milyon 285 bin ton buğday ithal edilmiş olacak. Toplamda 2,5 milyon tona yakın ithalat yapılmış olacak.” dedi.

ÇİFTÇİ KALKINDIRILMALI

Arpa ve buğday ithalatı yapmak yerine çiftçinin kalkındırılması gerektiğinin altını çizen Muharrem Durukan; “Yurtdışından buğday ve arpa ithal etmek yerine hükümet, perişan halde olan çiftçiye yardım etsin. Tarımsal üretimde ülkenin en önemli merkezlerinden biri olan Polatlı’da da çiftçilerimiz büyük sıkıntı içerisinde. Kuraklık nedeniyle bu yıl daha büyük sorunlar yaşanıyor. Sakarya nehri her yıl kuruyor. İthalata para yatırmak yerine Polatlı çiftçisinin yıllardır yapımını beklediği Gökpınar Barajını tamamlansa çiftçi daha rahat eder, tarlalarına yeterince su verebilir ve kuraklığın etkileri daha az olurdu. Üretim arttıkça da buğday ve arpa ithalatına gerek kalmazdı.” dedi.

KÖYLER BOŞALIYOR

Para kazanamayan çiftçinin köyleri terk ettiğini ifade eden Durukan; “Çiftçi para kazanamadığı için köyleri terk ediyor. İktidar yanlış tarım politikalarıyla ülkedeki tarımı bitirme noktasına getirdi. Tarımdan para kazanılmadığı için gelecek nesil köylerde durmayı tercih etmiyor. Tarım politikası doğru şekilde uygulanarak köylerin boşalmasının önüne geçmek gerekiyor. Eğer ki bu durumun önüne geçilmezse köylerde yaşayan vatandaş kalmayacak. Köylerin boşalması demek tarımsal üretimin durması demektir. Buda her üründe dışarıya bağımlı olmamıza sebep olacak. Burada Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘Köylü milletin efendisidir’ sözü daha da anlam kazanmış oluyor.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.