TARIM BAKANI PAKDEMİRLİ: TARLADA AYAĞIMIZA DİKEN BATMADIKÇA MAKAMINDA, MASANIN DA BİR ÖNEMİ YOK!

Bu haber 23 Kasım 2020 saat 11:09 'de eklendi.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, il müdürleri ve bölge müdürleriyle video konferans yöntemiyle istişare toplantısı düzenledi. Gerçekleşen toplantıda, “Bulunduğunuz ilin tarım ve hayvancılık potansiyelini ortaya çıkaracak projeleri belirlemelisiniz” ifadelerini aktaran Bakan Pakdemirli, “ Bildiğiniz gibi biz Tarım ve Orman Bakanı olarak biz 150 binden fazla personelimizle, 83 milyon vatandaşımızın gıdasını, havasını, suyunu, toprağını ormanını koruyan insanımızın en temel ihtiyaçları konusunda büyük sorumlulukları bulunan güçlü bir aile büyük bir bakanlığız” dedi.

TARLADA AYAĞIMIZA DİKEN BATMADIKÇA MAKAMINDA MASANIN DA BİR ÖNEMİ YOKTUR

 Pakdemirli, “ Bizim işimiz saha gücümüz saha dolayısıyla tarlada ayağımıza diken batmadıkça makamında masanın da bir önemi yoktur. Bu nedenle göreve geldiğim günden beri 71 il ziyareti, 239 il programı, 51 sektör buluşması daima saha da bulunmaya gayret ettim tabii 2020 yılında dünyamızı saran pandemi ile ülkemizi sarsan; deprem, çığ, sel, orman yangını gibi doğal afetler nedeniyle yoğun mesailer harcadık. Bir taraftan yaralarımızı sararken diğer taraftan bakanlığımızın büyük atılımlarını bir bir hayata geçirmeye devam ettik. Gururla ve mutlulukla söylemeliyim ki bu sizlerin sayesinde oldu. Bu vesile ile her birinize ayrı ayrı teşekkür ediyorum” dedi.

GENELGEDE SEKTÖRLERİMİZİ İLGİLENDİREN YENİ TEDBİRLER BULUNUYOR

Pakdemirli, “ Son yayınlanan genelgede sektörlerimizi ilgilendiren yeni tedbirler bulunuyor. Gıda sektöründe; restaurant, pastane gibi yeme- içme yerleri 10.00 ila 20.00 saatleri arasında sadece paket servis hizmeti verecek şekilde açık olabilecek. Bununla birlikte üretim ve imalat tesisleri saat sınırı olmadan açık kalabilecek. Büyükbaş, küçükbaş hayvanları otlatanlar aracılık faaliyetlerini yürütenler, veteriner hekimler bitkisel ve hayvansal üretimi, sulaması, işlenmesi, ilaçlanması, hasadı, pazarlanması ve nakliyesinde çalışanlarda yasaklardan muaf olacak yani işlerini yürütebileceklerdir ” dedi.

BAKANDAN TAŞRA TEŞKILATLARINA ÇAĞRI

Pakdemirli, “ 2002 yılında 37 milyar lira olan tarımsal hasılamızı 277 buçuk liraya çıkardık. Son 2 yılda hasılamızı toplamda yüzde 47 artırdık Bu yıl ülkemiz tam anlamıyla dijital bir devrime imza attık. Nisan ayında Şura Eylem planında yer alan ve geleceğin tarımına yön verecek bir dijital servisi DİTAP’ı uygulamaya aldık. Bugüne kadar DİTAP’ta yaklaşık 150 milyon liralık işlem hacmi gerçekleşti. Şuanda da sistemde 105 binin üzerinde kayıtlı alıcı satıcı bulunmakta sizlerden beklentimiz taşra teşkilatlarımızın da DİTAP’ı yeterince tanıması sahiplenmesi ve üreticiyle alıcılarının sisteme yönlendirilmesini sağlamanızdır ” dedi.

360 BİN AİLENİN YILLIK ASGARİ GEÇİM RAKAMI DEMEKTİR

Pakdemirli, “ Üretim artışı için yoğun çaba harcarken diğer yandan Gıda kaybı israf yapılan tüm bu çalışmaları maalesef gölgeliyor. Ülkemizde de israf maalesef ciddi boyutlarda her yıl 18.8 milyon ton gıda çöpe gidiyor. Ülkemizin yıllık gıda cirosu 500 milyar liradır. Eğer toplumsal farkındalık meydana getirilebilir yüzde 2’lik bir tasarruf sağlayabilirsek 10 milyar liramızı çöpe atmamış oluruz. Bu rakam 360 bin ailenin yıllık asgari geçim rakamı demektir” şeklinde konuştu.

GÜNCEL BİLGİLER DAİMA HAZIRDA TUTULMALIDIR

Pakdemirli, “ Sizlerin şahsında tüm mensuplarımıza çağrımdır; “İllerimizin Tarım ve Hayvancılık potansiyelini harekete geçirecek projeler belirlenmeli ve öncelenmelidir. Ekim alanları, rekolte bilgileri, küçükbaş, büyükbaş hayvan sayıları gibi konular il müdürlerimiz tarafından sık sık sorgulanmalı ve kontrol edilmelidir. İl müdürlerimiz başta olmak üzere ildeki et, süt, yem, yem ham maddeleri, hububat fiyatları, meyve ve sebze fiyatları gibi tarım ürünlerinin fiyatları takip edilerek güncel bilgiler daima hazırda tutulmalıdır. 2021’de 2020’den daha çok çalışmamız gerekiyor ” dedi. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.