TARIM ARAZİLERİ ÜZERİNE KURULU HOBİ BAHÇELERİNE YIKIM KARARI MI ÇIKACAK?

Bu haber 24 Haziran 2020 saat 9:32 'de eklendi.

Yurt genelinde son yıllardaki en moda akımlardan bir tanesi olan ve Polatlı’da da 20 civarındaki köyde 7-8 bin dekarlık bir arazi miktarına kurululu olduğu yada satışının yapılmakta olduğu hobi bahçelerine ilişkin
karar merakla bekleniyor. Ankara Valisi Vasip Şahin’inde gündeminde olan
Ankara ile ilçelerine kaçak vasfındaki hobi bahçelerinin yakılmasına yönelik gönderdiği yazı ile tam bir bilinmeze doğru sürüklenen akibetinin ne olacağı biinmeyen hobi bahçelerine ilişkin kararın yakında netlik kazanacağı belirtiliyor. Son yılların en gözde makanları arasında olan hobi bahçeleri, Polatlı gibi tarımsal üretimin yoğun olduğu bölgelerde tarım arizilerinin imara açılarak 1 dekarlık alanlar halinde parça parça satılması meselesi bir anda ülke gündemine girdi.

VALİ VASİP ŞAHİN BELEDİŞYELERE YIKIM İŞLEMİNİ BAŞLATIN DEDİ Ankara Valisi Vasip Şahin Ankara’daki ilçe belediyelerine gönderdiği yazı doğrultusunda kaçak hobi bahçelerinin yıkımına başlandı.Ankara Valisi Vasip Şahin başkanlığında geçtiğimiz günlerde ilçe belediye başkanları ve ilgili müdürlerin katılımıyla Gölbaşı Vilayetler Evi’nde yapılan toplantıda kaçak hobi bahçelerinin durumu ele alınmıştı. Vali Şahin, daha sonra ilçe belediye başkanlarına 5393, 5216 ve 5403 sayılı kanunlardan gelen yetkiler çerçevesinde söz konusu tarım arazilerinin korunması amacıyla kaçak
inşaatların yıkım işlemlerinin başlatılmasını istedi.
KILIÇ: CEZAİ İŞLEM VAR

Çiftçilere ayrı bir uygulama getireceklerini belirten Kılıç, “Bir çiftçi, tarımsal üretim amaçlı ama izinsiz şekilde böyle bir yapı kurmuşsa kanun çıktıktan sonra 5 yıl boyunca cezanın yarısı uygulanacak. Ancak 2005 yılından önce 1/5000 ve 1/1000’lik imar planlarını görmüş ve arsa vasfı kazanmış arazilerde Tarım ve Orman Bakanlığının uygun görüşü alınmak suretiyle izinli kabul edilecek ve bu vatandaşlarımız bir sıkıntı çekmeyecek.” diye konuştu. Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Tarım, Orman ve Köy işleri Komisyonu Başkanı Prof. Dr. Yunus Kılıç “Önce devlete araziyi tarımsal amaçlı kullanacakları beyan ediliyor. ‘Bu tarlada üretim yapacağım.’ deniliyor. Sonra da ‘Tarım yapmam için su ve elektriğe
ihtiyacım var.’ denilerek yerel yönetimlerden destek isteniyor. Yerel yönetimler de haklı olarak bu hizmeti yapıyor. Ancak daha sonra kendi aralarında kooperatif kurmak suretiyle arazi paylaşımı veya satışı yapılıyor. Bu araziler üzerinde prefabrik ve kalıcı konutlar yapılıyor.” dedi.
BİLMEMEK KİMSEYİ SUÇTAN KURTARMAZ
Kılıç, “Düzenlemeyle mağduriyetler oluşacak, bugüne kadar yapılıyordu, neden yolda karar değiştirdiniz?” şeklinde soru ve eleştirilerin de gelebileceğini belirterek, şunları kaydetti: “Bu arazileri alanların ne aldığını bilmek gibi bir sorumluluğu var. Yasalarda tarlaya konut yapılamayacağı açıkça belirtiliyor. Bilmemek kimseyi suçtan kurtarmaz. ‘Tarım alanı yapacağım.’ diye yerel yönetimden su ve elektrik hizmeti alıyorsunuz, sonra tarım arazisine 30-40 konut yapıyorsunuz. Bu araziler resmiyette ‘Tarımsal Üretim Kooperatifleri’ olarak görünüyor. Devlete ‘Tarım üretmek için kooperatif kuruyorum.’ diyorsun, sonra başka şeyler yapıyorsun.
Burada devletin verdiği bir sözden dönmesi söz konusu değil. Verilen bir hakkın başka bir türlü kullanılması söz konusu. Yani yasaları suistimal var.
Burada ‘Devlet buna niye zamanında karşı çıkmamış?’ diye itiraz edilebilir
ama artık buna ‘dur’ demek gerekiyor. ‘Zamanında böyle hatalar yapılmış,
böyle gitsin.’ deme şansımız yok. Açıkça yasa dışı bir durum söz konusu. Burada arsa vasfı kazanarak imar planına geçmiş arazilerde sorun yok. Tarım alanları için bu önlemler alınacak. Bir istismar söz konusu ve bu istismarı önlemek zorundayız. Tarım alanlarına gecekondu gibi evler yapılıyor. Bu yapılar, kanuna uygun olarak yapılmamış.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.