Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Mehmet Özhaseki, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğü'nün envanterinde yer alan ve tarihsel belgelere hukuki kimlik kazandıran 884 parça mührün incelenerek literatürdeki yerlerinin belirlendiğini açıkladı.

TZOB Başkanı Bayraktar: “Çiftçilerimizin emeği kül olmasın” TZOB Başkanı Bayraktar: “Çiftçilerimizin emeği kül olmasın”

Beş yıllık titiz bir çalışmanın ardından mühürlerin sergilendiği Ankara Server Efendi Sergi Salonunda bilgi veren Özhaseki, mühürlerin devlet disiplinini ve makam iradesini temsil ettiğini belirtti.

M Ü H Ü R

DEVLETİN GÜCÜNÜ YANSITIYOR

Bakan Özhaseki, Tapu ve Kadastro Genel Müdürlüğünün envanterinde yer alan 884 parça mührü titizlikle inceleyip literatürdeki konumlarının belirlendiğini ifade ederek 'Bu mühürler, tarihsel belgelere hukuki kimlik kazandırmakla kalmayıp devletin gücünü ve resmiyetini yansıtıyor. Şimdi bu önemli parçaları Ankara Server Efendi Sergi Salonu'nda sergilemekten gurur duyuyoruz" şeklinde konuştu.

Özhaseki, mühürlerin özenle hazırlandığını ve her birinin dönemin izlerini taşıdığını belirterek Osmanlı Dönemi'nin sanat anlayışını ve estetik güzelliğini yansıttığını ifade etti. Ayrıca koleksiyondaki en dikkat çeken mühürlerden birinin Rumi 1300 tarihli dört parçalı bir mühür olduğunu dile getirdi.

M Ü H Ü R1

ZİYARETÇİLERE SUNULDU 

Bakanlık yetkilileri, serginin yanı sıra zabıt kayıt defterleri, tapu senetleri, tapu kütükleri, tahrir defterleri, haritalar ve el yazması bir Kur'an-ı Kerim'in de ziyaretçilere sunulduğunu belirtti.

Ayrıca, Bakanlık Arşiv Dairesi Başkanlığı Belge Muhafaza ve Restorasyon Uzmanı Merih Sucu, "Bir belgenin geçerli sayılabilmesi için mühürlü olması gerekir. Bu mühürler, belgelere devlet güvencesi altında hukuki bir kimlik kazandırır" şeklinde konuştu. 

Kaynak: İHA