Tarihimiz, topraklarımıza göz dikenlerin hezimetleriyle dolu!

Bu haber 14 Ekim 2020 saat 8:54 'de eklendi.

İYİ Parti Ankara il Başkanlığı tarafından ermenistan’ın saldırılarına maruz kalan Azerbaycan’a destek geldi. İYİ Parti İl Başkanı Yetkin Öztürk tarafından Azerbaycan Büyükelçiliği önünde düzenlenen destek açıklamasına İYİ Parti Genel Başkan Yardımcısı Koray Aydın’da katıldı. Açıklamanın ardından Azerbaycan Büyükelçisi ile de görüşen Aydın ve Öztürk, Azerbaycan büyükelçisine Azerbaycan’ın yanında oldukları mesajı verilirken, Öztürk, iki millet tek yürek sloganıyla Azerbaycan Büyükelçisine Azerbaycan’ın yanında oldukları mesajını verdi. İYİ Parti İl Başkanı Yetkin Öztürk basın açıklamasında ise her zaman Azerbaycan halkının ve devletinin yanında olduklarını, Ermenistan”ın yaptığı iki yüzlü zulme Danya’nın sessiz kalmaması gerektiği vurgusunu yaptı.

ERMENİSTAN YÖNETİCİLERİNİN İKİ YÜZLÜLÜKLERİNE HEPİMİZ ŞAHİT OLDUK

Öztürk, “Ermenistan, ateşkes kararının üzerinden 24 saat bile geçmeden ateşkesi ihlal etti ve çatışma bölgesinden 60 km ötedeki Gence’yi vurarak 10 sivilin şehit olmasına neden oldu, bu son olayla, Yıllarca, “soykırıma uğradık “ yalanları söyleyen Ermenistan’ın, masum sivilleri nasıl katlettiğini ve Ermenistan yöneticilerinin tarihten gelen özellikleri olan iki yüzlülüklerine Gence de yeniden, üzülerek hepimiz şahit olduk. Ermenistan, Kremlin’de varılan ateşkes anlaşmasına rağmen, Azerbaycan topraklarındaki sivilleri hedef almaya devam ediyor. Cumartesi günü Hadrut ve Cebrail’e saldırıda bulunan Ermeni ordusu, Gence ve Mingeçevir kentlerini, Goranboy, Terter, Ağdam, Ağcabedi, Fuzuli ve Cebrail illerinin köylerini top ve füze ateşine tuttu. Ermeni ordusunca 27 Eylül’den bu yana düzenlenen saldırılarda çoluk çocuk, kadın, yaşlı 41 Azerbaycan vatandaşı şehit olurken, 205 kişi de yaralandı. Ermeni terörizmi neticesinde şehit olan Azerbaycan’lı Türk kardeşlerimize Allah’tan rahmet, yaralananlara şifalar diliyorum.“ dedi.

ERMENİ TERÖRÜNÜN GÜCÜ CAN AZERBAYCAN HALKININ İRADESİNİ KIRMAYA YETMEZ

Öztürk, “Her durum ve şartta Can Kardeşimiz Azerbaycan’ın yanında olduğumuzu açıkça ifade etmek istiyorum. Ermenistan’ın bu yaptıklarının Uluslararası hukukta karşılığı savaş suçu ve insanlık suçudur. Ermenistan’ın ne hukukla ne insan haklarıyla, ne de uluslararası ilişkilerle yakından uzaktan alakası olmayan, resmen terörizmle özdeşleşen tutum ve tavrını da, nefretle ve şiddetle kınıyorum. Şu bir gerçek ki, Ermeni terörünün gücü Can Azerbaycan halkının iradesini kırmaya yetmez. Dün toprakları işgal edilerek vatanlarından sürülen kardeşlerimiz bugün cephede en önde savaşırken, bugün ana-babasını vatan uğruna toprağa vererek öksüz kalan Türk balaları yarın da en önde bu toprak için yine savaşacaktır. Tarih boyu Ana babasını vatanı için toprağa veren ve toprağını ana baba bilen bir nesli nasıl yıldırabilirsiniz ki… “ dedi.

YÜKSELEN AZERBAYCAN BAYRAĞINI İNDİRMEYE KİMSENİN GÜCÜ YETMEZ

Öztürk, “Dünyanın ilk düzenli ordusunu kuran milletin fertleri olarak söylüyorum ki, vatan toprağımızın tek bir karışı söz konusu olduğunda kadın-erkek her birimiz asker oluruz, ordu oluruz! Canımız pahasına vatan toprağımızı koruruz. Tarihimiz topraklarımıza göz dikenlerin hezimetleriyle doludur! Ermenistan’a bir an önce Azerbaycan topraklarındaki terörizmden geri dönmesini ve birtakım mihrakların maşası olmaktan kurtulması uyarısını yapıyorum. Zira Azerbaycan’ın Kurucu Devlet Başkanı Merhum Mehmet Emin Resulzade’nin de dediği gibi; “ yükselen Azerbaycan bayrağını indirmeye kimsenin gücü yetmez” dedi.

KARABAĞ’IN TÜRK OLDUĞU VE AZERBAYCAN TOPRAĞI OLDUĞU GERÇEĞİNİ KİMSE DEĞİŞTİREMEZ!

Öztürk, “30 yıla yakın Ermenistan’ın işgali altında olan, 30 yıla yakın hayatın neşesine, çocukların sevinç çığlıklarına hasret olan Karabağ, ezelden beri Türk yurdudur, ebediyete kadar da öyle kalacaktır. Her türlü siyasi oyun kurgulayan, dünya kamuoyunda ters algı oluşturmaya çalışan Ermenistan ve bu oyunlara taraf olan egemen güçler bilsinler ki; Karabağ’ın Türk olduğu ve Azerbaycan toprağı olduğu gerçeğini kimse değiştiremez! Sayın Basın mensupları; Kardeş devlet Azerbaycan’a karşı girişilen her türlü terörizmin karşısında olduğumuz gibi, vatan savunmasında da sonuna kadar kardeşlerimizin yanında olduğumuzu bir kere daha huzurlarınız da belirtmek istiyorum. Sözlerime Kalbimizden çıkarak cihana nida olan Azerbaycan Milli Marşıyla son veriyorum. “ dedi.

AYDIN: KARDEŞ AZERBAYCAN’IN SONUNA KADAR YANINDAYIZ

 İYİ Parti Teşkilat Başkanı Koray Aydın, yaptığı açıklamada, kardeş Azerbaycan’ın sonuna kadar yanında olduklarını bildirdi. Azerbaycan ve Türkiye’nin iki ayrı devlet, tek millet olduğunu ifade eden Aydın, şöyle konuştu:İYİ Parti, Türk milletinin hak ve menfaatleri söz konusu olduğunda her zaman soydaşlarının yanında olmuştur ve bu tavrını sonuna kadar devam ettirecektir. Azerbaycan Türklerinin Karabağ davası bizim davamızdır. Kıbrıs Türklerinin bağımsızlık davası bizim davamızdır. Doğu Türkistan’da Çin zulmü altında inim inim inleyen Uygur Türklerinin davası bizim davamızdır. Kerkük’te, Musul’da, Batı Trakya’da, dünyanın neresinde olursa olsun hakları yenen, zulme uğrayan bütün Türklerin davası bizim davamızdır.”

YAPILANLAR SAVAŞ SUÇUDUR

Karabağ’ın Azerbaycan toprağı olduğunun BM kararıyla tescillendiğine dikkati çeken Aydın, şöyle devam etti:”BM, geride bıraktığımız dönemde dört tane karar alarak işgalci Ermenistan’ın bu toprakları terk etmesi gerektiğini bildirmiştir. Ama emperyalizmin şımarık çocuğu Ermenistan, bu kararları duymazdan gelmiş, olumlu bir adım bile atmamıştır. Artık bıçak kemiğe dayanmıştır.”Azerbaycan’da Hocalı katliamına ve son ateşkesle birlikte kadın ve çocuklara karşı yapılan saldırılara işaret eden Aydın, “Saldırılar, emperyalizmin şımarık çocuğunun artık işleri hangi raddeye getirdiğinin anlaşılması bakımından ibretlik bir olaydır. Bütün bu yapılanlar bir savaş suçudur ve bu savaş suçları bunlardan mutlaka sorulmalıdır.” ifadelerini kullandı.Aydın, Azerbaycan’ın dik duruşunu desteklerini vurgulayarak, “Türk milleti olarak devletimizin bu konudaki duruşunun, milli konularda olduğu gibi, yine yanında olduğumuzu burada özellikle belirtiyoruz. Cenabı Allah Azerbaycan ordusunu muvaffak etsin, onların yar ve yardımcısı olsun.” diye konuştu. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.