TARHAN: ZAMLAR İŞİMİZİ VE HAYATIMIZI OLUMSUZ ETKİLİYOR

Bu haber 18 Ekim 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Dolar kurundaki ani dalgalanmalar nedeniyle başta akaryakıt olmak üzere doğalgaz, elektrik gibi halkın zorunlu olarak kullandığı ürünlere zam yapılacağı söylentilerinin yanlış olduğuna dikkat çeken Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan “Akaryakıta gelen zamlar A’dan Z’ye tüm ürünlerin fiyatlarını olumsuz olarak etkiliyor. Bu da beraberinde enflasyon artışını getiriyor. En önemlisi zamların sorumlusu olarak esnafımız görülmektedir. Kesinlikle zamların ve piyasalardaki dalgalanmaların sorumlusu esnaf değil. Soğuk kış günlerinin yaklaştığı bu günlerde dolar kurundaki yükselişin akaryakıt ürünlerine zam olarak yansıtılması piyasaları olumsuz etkiler. Bunun için yapılması gereken başta akaryakıt, elektrik ve doğalgaz olmak üzere ana kalem ürünlere zam yapılmasından kaçınılmalı.” dedi.

ZAM SEBEBİYLE MALİYETLERİMİZ ARTIRIYOR

Esnaf ve sanatkârın en önemli maliyet kalemi olan akaryakıtta gelen zamların hem esnafı hem de halkı olumsuz etkilediğini anlatan Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, “Halen devam eden pandemi sürecinde dolar kuru bahane edilerek zam yapılmasından kaçınılmalı. Bu dönemde zam değil indirim yapılmalı. Çünkü özellikle imalat ve üretim sektörlerimiz başta olmak üzere tüm esnafımızın maliyetleri artarken kazancı düştü. Bu maliyet kalemlerinin en önemlisi de tabii ki akaryakıt. Akaryakıt indirimi beklerken zam gelmesi giderleri büyük ölçüde artırırken, aynı zamanda A’dan Z’ye tüm ürünlerin de fiyatlarını artırıyor. Yolcu veya ürün taşıma noktasında akaryakıt fiyatının artması doğal olarak imalat ve üretim sektöründe ve diğer tüm kalemlere de fiyat artışı olarak yansıyor. Bu durumun enflasyonu da doğrudan olumsuz etkilediği unutulmamalı. Esnafımız da vatandaşımız da fiyatlarda artış değil indirim haberi bekliyor. Yapılacak indirimler hem vatandaşa hem de piyasalara özellikle ekonomik anlamda rahatlamayı da beraberinde getirecektir” diye konuştu.

PANDEMİNİN SIKINTILARINI HENÜZ AŞMIŞ DEĞİLİZ

Yaklaşık 2 yıldır devam eden pandemi sürecinin neredeyse 1.5 yıldır ticari araç sahibi esnafın ve tüm sektörlerdeki esnafların büyük sıkıntılar yaşadığını belirten Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, esnafın yeni yeni kendini toparlamaya başladığını ancak zamlarla birlikte bu sürecin daha da zorlaştığını söyledi. Tarhan, “Yaklaşık 1,5 yıldır pandemi nedeniyle esnafımız iş yapamıyordu. Esnafımız tam iş yapmaya başlamışken, tam ekonomik açıdan rahatlıyor derken zamlar gelmeye başladı. Kış dönemine girilirken masrafların iyice artacağı bir dönemde yapılan bu zamlar esnafımızın üstüne büyük bir yük ekleyecektir. Pandemi nedeniyle aylarca kontak kapatmak zorunda kalan esnaflarımız vardı. Son zamanlarda işini toparlamaya çalışan esnafımız için bu zamlar esnafımız için büyük bir sorun oluşturacaktır.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.