TARHAN: ZAMLAR ESNAFI ZOR DURUMDA BIRAKIYOR

Bu haber 22 Kasım 2021 saat 10:20 'de eklendi.

Geçtiğimiz Cumartesi günü benzine 52, motorine ise 50 kuruş, LPG’ye ise 45 kuruş zam geldi. Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, akaryakıta gelen üst üste zamlarla esnafın zorlandığını belirtti. Pandemi süreci nedeniyle yaklaşık 2 yıldır en çok sıkıntı çeken sektörlerden birinin ulaşım esnafı olduğunu ifade eden Tarhan, bu duruma bir çözüm getirilmesi gerektiğini söyledi.

ESNAF ZOR GÜNLER GEÇİRİYOR

Akaryakıta gelen zamlar karşısında esnafın zorlandığını ve bu zamların A’dan Z’ye tüm ürünleri olumsuz etkilediğini söyleyen Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, “Bu yıl benzine, motorine ve LPG’ye üst üste yüksek oranlarda zam yapıldı. Son olarak geçtiğimiz Cumartesi günü benzine 52, motorine ise 50 kuruş, LPG’ye ise 45 kuruş zam geldi. En önemli maliyet kalemi akaryakıt olan esnafımızın bu zamlar karşısında ayakta durması zorlaşıyor. Yaklaşık 2 yıldır devam eden pandemi süreci nedeniyle zaten birçok esnafımız kontak kapatmak zorunda kalmıştı. Zamların vatandaşa yansımaması için ticari akaryakıt artık zorunlu bir ihtiyaç oldu. Bununla birlikte taşımacı esnafımıza zorunlu köprü ve otoyol geçişleri en azından esnafımız toparlayana kadar bir süre tamamen ücretsiz olmalı” dedi.

TİCARİ AKARYAKIT ZORUNLU BİR İHTİYAÇ OLDU

Şoför esnafının en önemli maliyet kaleminin akaryakıt olduğu için ticari akaryakıt verilmesinin gerektiğini ifade eden Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, “Akaryakıt kalemi esnafımızın en önemli maliyet kalemiyken, A’dan Z’ye tüm ürünlerin fiyatlarına da doğrudan etki ediyor. Eşel mobil sistemi ile büyük bir kısım pompaya yansımasa bile artık yansıyan artışlar, son gelen zamlar esnafımızı çok zorlamaya başladı. Yolcu ve yük taşımacılığında doğrudan maliyet kalemini artırarak kazancın azalmasına bu akaryakıt zamları sebep oluyor. Esnafımız bu zamlar karşısında zorlanırken fiyatları da vatandaşa yansıtmamak için kendinden tasarruf ediyor. Esnafın zorlanması doğrudan vatandaşın cebine yansıyor. Bu da enflasyon başta olmak üzere ekonomiyi olumsuz etkiliyor. Ticari araçlar için ticari akaryakıt verilmesi şu noktada en önemli beklenti haline geldi” dedi.

ZORUNLU KÖPRÜ OTOYOL GEÇİŞLERİ ÜCRETSİZ OLMALI

Taşımacı esnafının en azından bir süre zorunlu köprü ve otoyol geçişlerinden muaf olması gerektiğini belirten Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, “Ticari akaryakıttan sonra maliyet kalemlerinin en önemlilerinden birisi de zorunlu köprü ve otoyol geçiş ücretleri. Esnafımızdan bu ücretler en azından bir süre, pandeminin etkileri tamamen azalana kadar alınmamalı. Bununla birlikte pandemi süreci boyunca bu geçişler nedeniyle gelen cezalar, bu cezalardan doğan icralar da durdurulmalı. Şoför esnafımızın maliyetini artıran bu durumların çözülmesi, vatandaşın da cebini doğrudan etkileyecektir. Esnafımızın maliyetleri artmadığı sürece hiçbir şekilde hiçbir ücrete zam da yapmaz. Dolayısıyla piyasalarda fiyat artışlarının müsebbibi olarak gösterilen esnafımızın bu zan altında kalmaması için ticari akaryakıt ve zorunlu köprü otoyol geçişlerinde destek verilmeli.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.