TARHAN: SINAVA STRESTEN UZAK GİRİN

Bu haber 05 Haziran 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Liselere Geçiş Sınavı yaklaştıkça hem öğrenciler hem ebeveynler için stres düzeyi artıyor. LGS’ ye bir gün kala adaylarda oluşabilecek kaygıların nedenleri ile ilgili değerlendirmelerde bulunan Uzman Psikolog Ezgi Tarhan, sınav kaygısını azaltmanın yollarını anlattı.

KAYGININ DOZU ÇOK ÖNEMLİ

Dozu ayarında kaygının sınavda başarı getireceğini vurgulayan Uzman Psikolog Ezgi Tarhan tür kaygılara Optimal kaygı diyoruz. Belli bir miktardaki kaygı o soruyu çözmek için kişiyi motive eder. Bizim istediğimiz de bu aslında. Ama kaygının dozu aştığında öğrenme süreci kilitlenir. Öğrenciler sınav öncesi akıllarına olumsuz düşünceler getirirlerse ,beyin olumsuzu çok çabuk kapar. Ve genel bir kural;kişi neye odaklanırsa onu çoğaltır. Olumsuza odaklandıklarında da olumsuz çoğalacaktır. O yüzden bu şekilde olumsuz düşünmeleri onları daha fazla strese sokar. Bu durumda da başarı gelmez. “dedi.

EN BÜYÜK DESTEKÇİ AİLELER

Sınav öncesi ailelere de büyük sorumluluklar düştüğünü belirten Uzman Psikolog Ezgi Tarhan “Bu süreçte aileler destekleyici olmalı. Çocukların kaygılı cümlelere ihtiyaçları yok. Onların önce duygularını anlamaları gerekiyor. “Kaygını anlıyorum ama bu geçici bir süre “tavrıyla yaklaşmalılar. Sakin cümleler çocuklara her zaman iyi gelir. Çok fazla sınav kelimesini geçirmemeleri gerekiyor. Sınavdan çok bahsetmek mantıklı değildir. Normal günlük rutin şeylerden bahsedilirse ve onlarla daha iyi vakit geçirirlerse çocuklar daha motive olur. “dedi.

DOĞRU NEFES TAKTİĞİ BAŞARIYI GETİRİR

Doğru nefes ve rahatlama taktiklerinin kaygıyı azaltacağını söyleyen Uzman Psikolog Ezgi Tarhan “Son gün çalışmalar bırakılmalı. Asla herhangi bir konu çalışılmayacak ve tekrar yapılmayacak. Çünkü bunu stresle yapacakları için bildikleri de karışacak. Daha erken saatlerde uyumalarını tavsiye ediyoruz. Sınav anında 4+4+4+4 nefes taktiğini uygulamalarını tavsiye ediyorum. Bunun yanında kas gevşetme tekniklerini uygulayabilirler.Sınavdan önce ellerini sıkarak ,bir süre o kasılmayı hissedip daha sonra rahatlatıp o rahatlamayı hissetmeliler. Daha sonra diyafram nefesi rahatlamanın en güzel örneğidir. Kaygıda büyük başarı sağlar. Öğrenciler sınavdan önce ağır şeyler tüketmemeli. Aşırı enerji verecek şeyler yememeliler. Sınav sabahında sağlıklı bir kahvaltı şart.Sınavdan önce fazla sıvı tüketmekten uzak durmaları gerekiyor.Bu da sınav esnasında rahatsız olmamaları açısından önemli. “ dedi.

MOTİVENİN KAYNAĞI EN KOLAY SORUDAN BAŞLAMAK

Öğrencilerin strese girdikleri zaman odak noktalarını değiştirmesi gerektiğini kaydeden Uzman Psikolog Ezgi Tarhan, ”Sınav esnasında kaygıları yoğunlaştığında o an inat etmemeleri gerekiyor. O sorunun üzerinde inat etmeden orayı bekleyebilirler. Nefes alıp sakinleşerek o soruya dönebilirler. Gördükleri en kolay sorudan başlayarak kendilerini motive etmeleriyle sınava devam edebilirler. Kaygıyla devam ederse yaptıkları da yanlış çıkacaktır. Sınav arasında küçük molalar onlara iyi gelecektir. Dikkatleri çok dağıldığında ana dönmek için kısa bir süre başka şeye odaklanabilirler. Öğrenciler sınav arasında o an başka konularda sohbet etsinler,o an unutsunlar. “dedi. Haber/GİZEM UÇAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.