TARHAN: ÖĞRENCİ SERVİSİ ÇEKEN ESNAFLARIMIZ BÜYÜK SIKINTIDA!

Bu haber 08 Ağustos 2020 saat 8:51 'de eklendi.

Okulların açılmasına yönelik geri sayım başladı ve özel okullarda da eğitim başladı. Polatlı’da servisci esnaflarının büyük sıkıntı içinde olduğunu belirten Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, servisçilerin Mart ayından bu yana iş yapamadığını ve sürekli artan girdi maliyetlerinin olumsuz etkilerinin yanı kıra son olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından öğrenci servis ücretlerinde yapılan yeni ücret tarifesinin servisçi esnafını mağdur edeceğini ifade etti. Tarhan “Servisçi esnafımızın maliyetleri arttı, ancak bu yıl taşıma fiyatları bir önceki yıla göre katsayı düzenlemesi ile düşürüldü. Bu şartlarda servisçi esnafımızın ayakta kalması mümkün değil” dedi. Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan yeni düzenleme ile her ne kadarda araç kapasitesinde artış olduğu gözükse de katsayıların düşürülerek taşımacı esnafının gelirinin daha da azalacağını ifade eden Tarhan, “Bu şekilde yapılacak bir değerlendirme tarafları yanıltıcı niteliktedir. Belirlenen katsayılara yöre yapılacak hesaplamalar neticesinde, ortalama 10 Km. mesafe için 190TL. civarında servis aracı işletmecilerimizin gelirinde düşüş olacağı anlaşılmaktadır. Son bir yıl içerisinde yaşanan ekonomik sorunlar, TÜFE ve ÜFE’deki artışlar ile yakıt, yedek parça ve diğer girdilerdeki artışlar dikkate alındığında, okul servis taşımacılığı yapan esnafımızın gelirini düşüren tabloda belirlenen katsayı düşüşün nedeni anlaşılamamıştır” diye konuştu.

16 MART’TAN BU TARAFA SERVİS ARAÇLARIMIZ YATIYOR

Coronavirüsün tüm Dünyada küresel bir tehdit haline gelmiş olması nedeniyle, Dünya Sağlık Örgütü tarafından küresel halk sağlığı acil durum ilan edildiğini ve tüm dünyada olduğu gibi Ülkemizde de Coronavirüse karşı bir dizi tedbirler alındığını hatırlatan Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, “Polatlı’da ve ülke genelinde 16 Mart tarihinden itibaren esnaflarımız iş yapamaz hale geldi. Alınan tedbirler kapsamında 16 Mart 2020 tarihinde tüm okullar tatil edilmiştir. Bu nedenle, bu tarihten itibaren okul servis araçları çalışamamış ve servis taşımacılığı yapılamamıştır. Ekmeğini, emeği ve alın teriyle kazanan, geçim kaynağı sadece servis taşımacılığı olan, başka da bir geliri olmayan esnafımız bu süreçte ekonomik olarak mağduriyet yaşamıştır” şeklinde konuştu.

ESNAFIMIZIN MAĞDURİYETİ ÖNLENMELİ

Servis taşımacılığı yapan esnafın yaşadığı mağduriyetin yapılacak iyileştirmeler ile giderilmesini beklerken son düzenleme ile ücretlerde indirime gidilmesinin bu kesimde mağduriyet oluşturacağının altını önemle çizen Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, “Yaşanan mağduriyetten sonra gelir düzeyinin bir nebzede olsa asgari geçim şartlarına olanak sağlamasını beklerken, katsayı nedeniyle servisçi esnafımız gelirinde yaşanan katsayı düşüşü ile hayal kırıklığına uğramıştır.Bu nedenle, yaklaşık maliyet hesaplama formülünde güncellenen katsayıların yeniden gözden geçirilerek değerlendirilmesi gerekmektedir” dedi.

TAŞIMALI EĞİTİMDE KATSAYILAR YENİDEN GÜNCELLENMELİ

Mart ayının ortasından beri iş yapamayan servisçi esnafının mağduriyetlerine dikkati çeken Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan “16 Mart tarihinde Covid-19 tedbirleri kapsamında okulların tatil edilmesiyle birlikte kontak kapatan servisçi esnafımız aylardır çalışmıyor. Okul servis araçları ve servis taşımacılığı yapamayan esnafımız geçim kaynağı yalnızca bu meslek olduğundan ötürü çok zor dönemler yaşıyor. Normalleşme süreci ile artık neredeyse tüm hayatın tedbirli kontrollü olarak normale döndüğü bu süreçte, servisçi esnafımız hala okulların açılmasını bekliyor. Fakat okulların açılması ile de tamamen tüm sorunlar bitmiyor çünkü yeni düzenleme ile maliyet hesaplama katsayıları düşürüldü. Katsayıların düşmesi demek ise kazançların düşmesi anlamına geliyor. Böyle zor bir süreçte, maliyetler de artmışken katsayılar yeniden güncellenmeli ve servisçi esnafımızın mağduriyeti giderilmeli” diye konuştu. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.