TAM KAPANMADA EN ÇOK SORULAN SORULAR

Bu haber 29 Nisan 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Başkanlığında gerçekleşen kabine toplantısı ardından alınan yeni tedbirleri açıklamıştı. Cumhurbaşkanı Erdoğan yaptığı açıklamada vaka sayılarının 5 binin altına düşmesi gerektiğini vurgulayarak 29 Nisan Perşembe akşamı saat 19.00’dan 17 Mayıs Pazartesi sabah 05.00’a kadar tam kapanmaya uygulanacağını açıklamıştı. Alınan yeni kararlar ile ilgili olarak vatandaşın aklındaki soru işaretlerinin yanıt bulması için İçişleri Bakanlığı vatandaşın merak ettiklerini “Tam Kapanma Tedbirleri” Konulu Genelgemize İlişkin Sıkça Sorulan Sorular başlığı altında topladı. Vatandaşın en çok merak ettiği konular arasında ise genellikle şehirler arası seyahat ve seyahat için izin konuları yer alıyor.

YURTDIŞI AKTARMALI UÇUŞLARLA İLGİLİ OLARAK YOLCULARIN YURT İÇİ BAĞLANTI UÇUŞLARI VE DİĞER SEYAHATLERİNİ YAPABİLMELERİ İÇİN SEYAHAT İZİN BELGESİ ALMALARI GEREKLİ MİDİR?

Yurt dışı aktarmalı uçuşları nedeniyle yurt içi bağlantılı uçuşları olan vatandaşların diğer seyahatlerini yapabilmeleri için seyahat izin belgeleri alınıp alınmayacağı konusunda açıklama yapıldı. Yurtdışı seyahatlerle ilgili herhangi bir kısıtlama/sınırlandırma bulunmuyor. Bakanlıkça yayımlanan Genelgede de belirtildiği üzere yurtdışı bağlantılı (geliş veya gidiş) uçakla seyahat edecek olan yolcuların yurtiçi aktarma uçuşları ile ikametleri ile bağlantılarını (geliş/gidiş dahil) sağlayacakları diğer ulaşım araçlarıyla (özel araç, otobüs, tren vb.) yapacakları seyahatlerde, yurtdışı uçuşlarını belgelemek kaydıyla seyahat izin belgeleri almalarına gerek bulunmamakta.

TAM KAPANMA KARARI ÖNCESİNDE ALINAN OTOBÜS BİLETLERİ İÇİN İZİN ALMAK GEREKLİ MİDİR?

Kısıtlama olan günlerde şehirlerarası yapılacak olan yolculuklarda vatandaş hangi durumlarda izin alması gerektiği ile ilgili ve tam kapanma açıklamasından önce alınmış biletler içinde merak içerisindeydi. Yapılan açıklamaya göre,  sokağa çıkma kısıtlaması uygulanacak dönem içerisinde yapılacak her türlü şehirlerarası seyahat izne tabi tutulacak. Bu nedenle sokağa çıkma kısıtlamasının başlamasından sonraya denk gelen seyahatler için de zorunlu hallerin varlığının olup olmadığına bağlı olarak seyahat izni alınması gerekmekte. Bu durumun tek istisnası olarak tam kapanma kararından önce alınan biletlerle 29 Nisan 2021 Perşembe günü saat 24.00’e kadar (19.00-24.00 arasına yönelik istisna getirilecek şekilde) seferine başlayacak olan otobüs yolculukları için seyahat izin belgesi istenilmeyecek.

TAM KAPANMA DÖNEMİNDE SİVİL TOPLUM KURULUŞLARI YARDIM FAALİYETLERİNİ NASIL SÜRDÜRECEKLERDİR?

Ramazan ayı boyunca gıda kolisi ve yemek dağıtımı vb. gibi yardım faaliyeti yürüten vakıf ve dernekler ile Vefa Sosyal Destek Grupları koordinesinde yapılan yardım faaliyetleri devam edebilecek. Bu amaçla Valilik ve Kaymakamlıklara yapacakları başvurularda faaliyetin kapsamı ile birlikte vakıf/dernek faaliyetine katılacak gönüllülerin bilgileri de bildirilecek. Valilik/Kaymakamlıklar tarafından yapılacak değerlendirme ile şartları taşıdığı belirlenen vakıf/dernek görevlileri, başvuru yapılan yer ve yardım faaliyetleri ile sınırlı olmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasından muaf tutulacak.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI UYGULANAN TARİHLERDE İL GÖÇ İDARESİ MÜDÜRLÜKLERİNDEN İKAMET İZNİ RANDEVUSU BULUNAN YABANCILAR KISITLAMA KAPSAMINDA MIDIR?

Tam kapanma tedbirlerinin uygulandığı tarihlerde il göç idaresi müdürlüklerinden ikamet izni randevusu bulunan yabancılar, randevu tarihini gösterir e-ikamet başvuru/kayıt formu (İstanbul ve Ankara illerinde randevu tarihini gösterir SMS/mail bilgisi de gereklidir) ve pasaport/pasaport yerine geçen seyahat belgesiyle beraber kısıtlamaya tabi olmaksızın il göç idaresi müdürlüğündeki randevusuna katılabilecekler. Bahse konu muafiyet ikamet izni randevusunun zamanı ve il göç idaresi müdürlüğü ile ikamet arasındaki güzergahla sınırlıdır.

ANNELER GÜNÜ NEDENİYLE ÇİÇEKÇİ DÜKKÂNLARI KISITLAMALARDAN MUAF OLACAKLAR MIDIR?

Tam kapanmanın anneler gününe denk gelmesi ile birlikte vatandaş bu günlerde çiçekçilerin açık olup olmayacağını merak ediyordu.  Çiçek satışı yapan işyerleri, Anneler Günü nedeniyle 8-9 Mayıs 2021 Cumartesi ve Pazar günleri 10.00-17.00 saatleri arasında açık olabilecek ve vatandaşlar ikametlerine en yakın çiçekçiye giderek alışveriş yapabilecekler. Çiçek satışı yapan iş yerleri bu tarihlerde, 10.00-24.00 saatleri arasında evlere servis şeklinde de hizmet verebilecekler.

KISITLAMA SÜRESİNCE HAVALİMANLARI, OTOGARLAR VE TREN GARLARINDA BULUNAN İŞLETMELER AÇIK OLACAK MIDIR?

Havalimanı, gar, liman, terminal gibi yerlerde bulunan işyerleri, kendi sektörleri için belirlenen genel kurallara tabiler. Bu kapsamda belirli koşullara ve sürelere tabi olarak açık olabilecek olan yeme-içme yeri, market gibi yerler, belirlenen süre ve koşullara uymak kaydıyla açık olabilecekler, diğer işyerleri ise kapalı olacaklar.

SON GÜNÜ 30 NİSAN 2021 CUMA GÜNÜ OLAN SGK PRİM BORÇLARININ ÖDENEBİLMESİ İÇİN HERHANGİ BİR MUAFİYET TANINACAK MIDIR?

İşverenlerin, esnafın, genel sağlık, isteğe bağlı ve primini kendi ödeyen diğer sigortalıların 2021 yılı mart ayına ait sigorta primleri ile yapılandırılan SGK prim borçlarının 2.taksit ödemelerinin son tarihinin 30 Nisan 2021 olması nedeniyle, tam kapanmanın ilk günü olan 30 Nisan 2021 Cuma günü prim borcunu ödemek isteyen işveren, esnaf ve diğer sigortalılar durumlarını belgelemek ve SGK müdürlüğü güzergahında kalmak kaydıyla sokağa çıkma kısıtlamasında muaf tutulacak.

İLERİ YAŞ GRUBUNDAKİ KİŞİLER İLE AĞIR HASTALARA YARDIMCI OLAN BAKICI VE REFAKATÇİLER SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDAN MUAF MIDIRLAR?

Beslenme, temizlik ihtiyaçlarını yerine getiremeyen ileri yaş grubundaki kişiler ile ağır hastalara yardımcı olan bakıcı ve refakatçiler; bakıma muhtaç kişinin sağlık raporunu ibraz etmek ve muafiyet nedenine bağlı olarak zaman ve güzergahla sınırlı olacak şekilde sokağa çıkma kısıtlamasından muaf olacaklar.

SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASI MUAFİYETLERİ ŞEHİRLERARASI SEYAHAT İZNİ ANLAMINA GELMEKTE MİDİR?

Genelge kapsamında 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00’dan itibaren her türlü vasıtayla yapılacak olan şehirlerarası seyahatler, ancak zorunlu hallerin varlığı halinde seyahat izin kurullarından izin alınması şartına tabi. Bu doğrultuda, muafiyet nedeni ve buna bağlı olarak zaman ve güzergahla sınırlı olan (genel niteliği bulunmayan) sokağa çıkma kısıtlamalarına dair muafiyeti bulunan kişilerin yapacakları şehirlerarası seyahatleri de izne tabi.

İKAMETİ VE İŞYERİ FARKLI ŞEHİRLERDE OLAN İŞÇİLER ŞEHİRLERARASI SEYAHAT İZNİNE TABİ MİDİR?

Kişilerin ikamet ettikleri vilayetlerle çalıştıkları vilayetlerin farklı olduğu ve işe geliş gidişin düzenli olarak günlük yapıldığı İstanbul-Gebze, İstanbul-Çorlu/Çerkezköy, İstanbul/Yalova, İzmir-Manisa, Kütahya-Uşak ve benzeri sınır/komşu olan illerde, İl Hıfzıssıhha Kurullarının bu konuda alacakları kararlar doğrultusunda işçi servisleri ile yapılan yolcu taşımacılığı faaliyetleri şehirlerarası seyahat iznine tabi olmaksızın yapılabilecek. 

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.