İstanbul'da taksicilere yönelik artan şiddet ve suç olayları, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ni (İBB) harekete geçirdi. 1 Haziran 2024 itibarıyla taksilere "panik butonu" yerleştirme uygulaması başlatıldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'e tepki: "Saygısızlık, yalan ve iftira" Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'e tepki: "Saygısızlık, yalan ve iftira"

Taksici Güvenliği İçin Panik Butonu

Panik butonu uygulaması, taksiciye yönelik herhangi bir tehdit veya saldırı durumunda sürücünün emniyet güçlerine anında ihbar yapabilmesini sağlıyor. Butona basıldığında, araçtaki ışıklı tabela da uyarı verecek ve güzergah üzerindeki polis ve jandarma ekipleri otomatik olarak bilgilendirilecek. Bu süreç, yolcular tarafından fark edilmeyecek şekilde gizli olarak gerçekleşecek.

Yolcu Güvenliği İçin de Adımlar Atılıyor

İBB tarafından tanıtılan prototipte yolcular için de bir panik butonu bulunuyor. Ancak bu özellik henüz uygulamaya alınmadı. Mevcut sistemin test aşamaları tamamlandıktan sonra yolculara yönelik panik butonu da taksilere yerleştirilecek.

Anlık Görüntü Aktarımıyla Güvenlik Maksimum Seviyede

Projenin son aşamasında ise taksi içerisine anlık görüntü aktarımı yapan kamera sistemi yerleştirilecek. Bu sayede İBB güvenlik birimleri, taksilerdeki güvenlik durumunu sürekli olarak izleyebilecek ve müdahale gerektiğinde hızlı bir şekilde harekete geçebilecek

Kaynak: Haber Merkezi