İstanbul'da taksi sürücülerine yönelik hırsızlık, gasp, yaralama ve ölüm olaylarındaki artış nedeniyle yeni bir örnek uygulama başlatıldı.

Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'e tepki: "Saygısızlık, yalan ve iftira" Dışişleri Bakanlığı'ndan İsrail'e tepki: "Saygısızlık, yalan ve iftira"

PANİK BUTONU DÖNEMİ 

Yaklaşık 15 yıldır taksici cemiyetleri ve sivil toplum kuruluşları konuyla ilgili çeşitli çalışmalar yapmış, ancak uygulamaya geçirilememişti. İstanbul'da taksi sürücülerine yönelik hırsızlık, gasp, yaralama ve ölüm olaylarındaki artış sebebiyle yeni bir önlem olarak panik butonu uygulaması devreye alınıyor. Birçok şehirde yerel yönetimlerce zorunlu hale getirilmesine rağmen sonuç alınamayan panik butonu, 12 Ocak 2024'te prototipi tanıtılan taksilerde 1 Haziran 2024 itibarıyla kapsamlı olarak denenmeye başlandı. Sisteme randevu sırasına göre dahil edilen taksilerle denemeler yapılırken, kısa sürede İstanbul'daki tüm taksilerin sisteme entegre edilmesi planlanıyor.

EMNİYETE OLAY ANINDA İHBAR EDİLECEK

Uygulama, taksicilerin maruz kaldığı olaylarda sürücü tarafından panik butonuna basılmasını sağlayacak ve böylece emniyet birimlerine olay hakkında anında ihbar yapılacak. Ayrıca araç üzerinde bulunan ışıklı tabelada da duruma ilişkin uyarı gösterilecek ve güzergah üzerinde devriye atan polis ve jandarma birimleri haberdar edilecek. Bu süreçler araç içindeki kişiler dışında kimseye belli olmayacak şekilde işleyecek.

YOLCULARA YÖNELİK BUTON DA GELECEK

İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından tanıtılan prototipteki panik butonu şu anda sadece sürücülere yönelik olarak uygulamaya alındı. Mevcut uygulamanın deneme aşamalarının tamamlanmasının ardından yolculara yönelik panik butonları da taksilere yerleştirilecek. Uygulamanın son aşamasında ise taksi içine anlık görüntü aktarımı yapan kamera sistemi de entegre edilecek. Böylece İBB'nin güvenlik birimleri, rutin güvenlik denetimlerini sürekli olarak sağlayabilecek.

Kaynak: MİLLİYET