TABAN FİYATI AÇIKLANDI, İŞTE TEPKİLER!

Bu haber 20 Mayıs 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Çiftçilerin dört gözle beklediği 2021 sezonu hububat taban fiyatları yaklaşık 4 saat süren kabine toplantısı sonrası Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından ton başına sert ekmeklik buğday alım fiyatı 2 bin 250 lira, arpa alım fiyatı bin 750 lira olarak açıklandı. Erdoğan ayrıca kuraklıktan zarar gören çiftçilerin borçlarının erteleneceğini de duyurdu. Erdoğan konu ile ilgili açıklamasında, “Ton başına sert ekmeklik buğday alım fiyatını 2 bin 250 liraya, arpa alım fiyatını bin 750 liraya yükseltiyoruz. Bakliyat alım fiyatlarımız ton başına kırmızı mercimekte 5 bin lira, yeşil mercimekte 4 bin 150 lira, nohutta ise 4 bin 50 lira olarak belirlenmiştir.” dedi. Destekleme primlerine yönelik konuşan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan; “Ton başına hububatta 275 lirayı, bakliyatta ise 910 lirayı bulan prim ve destekler verilerek üreticilerimizin giderlerine katkı sağlanacak” dedi. Polatlı’daki siyasi parti başkanları ve tarım temsilcilerine açıklanan taban fiyatlarını sorduk. Bazıları fiyatları iyi olarak değerlendirirken, bazıları da yaşanan iklim değişiklikleri nedeniyle yaşanan kuraklık nedeniyle çiftçinin çok zor durumda olduğu ve açıklanan taban fiyatlarının çiftçinin giderlerini karşılamayacağı değerlendirmesinde bulundu

ÇİFTİNİN ELİNE GEÇEN PARANIN 2 BİN 500 TL’Yİ GEÇMESİ LAZIMDI

Türkiye Tohum Sanayicileri ve Üreticileri Alt Birliği (TSÜAB) Yönetim Kurulu Üyesi ve Ata Tohumculuk A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ayhan Atalay; “Buğdayda bu fiyatı böyle verebilir ama pirim desteğini de arttırmaları lazımdı. Çiftinin eline geçen paranın 2 bin 500 TL’yi geçmesi lazımdı. Arpada da biz 900 demiştik. Arpadaki fiyat açıklamaları gereksiz, zaten arpa yok ortada. Şuan da arpada fiyat açıklamak çiftçinin aleyhine. Bu rakamlar çiftçiyi tatmin etmez. Çiftçi bu sonbaharda tarlasını nasıl ekecek ondan endişe ediyorum. Kuraklık riski çok yüksek şuanda kuraklık yüzde 40 civarında kıraçlarda sulularda da var kayıp sulularda yetiştiremiyor. Türkiye’nin bu sene arpada en az 4 milyon ton buğdayda da en az 7 milyon ton civarında açığı olur çok büyük bir rakam. Türkiye de şuanda hububat açısından çok büyük bir sıkıntı içerisinde her gün aleyhe çalışıyor”

VERİM DE YOK KÜLLİYEN ZARAR

İYİ Parti Polatlı İlçe Başkanı Muharrem Durukan, “Taban fiyatlarında çiftçiyi 2 bin 600 TL’nin altı kurtarmaz. Fiyatın maliyetsiz 2 bin 600 TL olması lazım. Çiftçinin üretimde 2 bin 300 TL maliyeti var zaten. Taban fiyatı 2 bin 600 TL olacak ki çiftçi kazanacak. Çiftçi verim olursa maliyeti kurtarır. Verim de yok böyle giderse çiftçi külliyen zarar edecek. Çiftçinin talebinin çok altında kaldı verim de yok. Çiftçi perişan. Taban fiyatları çiftçinin talebinin altında kaldı. Çiftçiye özellikle kuraklığın yaşandığı şu dönemde destek sağlanması gerekiyor. Çiftçinin kullandığı kredilerin borçları şu zor günlerde faizsiz olarak ertelenmesi gerekiyor ki çiftçi rahat bir nefes alsın. Kuraklık nedeniyle özellikle kıraç tarlalarda büyük bir kayıp var. Rekoltede büyük düşüş yaşanması bekleniyor. Böyle giderse tarla eken çiftçi kalmayacak.”

YAĞIŞ YOK, GİRDİ FAZLA

Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, “2 bin 250 TL taban fiyatı çiftçinin beklentisinin çok altında kaldı. Her yıl olduğu gibi bu yılda beklentinin çok altında kaldı. Kuraklıkta var. Kuralıkla birlikte rekolte ve verim de düşecek hükümetin kuraklık nedeniyle çiftçi borçlarını, ziraat bankası tarım krediye olan borcunu faizsiz ertelemesi lazım. Borçları en az 5 yıla yayıp çiftçilerimize daha sağlıklı bir imkan sağlaması lazım. Çiftçi için girdi maliyetleri yüksek. Mazot 6 TL’nin üzerinde. Çiftçi  4 bin 750 TL’ye DAP gübre alıyor. Sulama da elektrik fiyatları da zaten yüksek, dolayısıyla yağmurda olamayınca verim de düşüyor. Polatlı ile Haymana’nın köylerine gittik. Çiftçi ile görüştük bir arkadaşımız mahsulü yandığı için hayvanları salmışlar biçerdöver giremeyecek. Hükümetin çiftçilere ivedilikle bir destek vermesi gerekiyor.”

AÇIKLANAN TABAN FİYATI ÇİFTÇİ İÇİN YETERSİZ

Demokrat Parti Polatlı İlçe Başkanı Erkut Kubat, “Açıklanan taban fiyatı çiftçi için yetersiz, 6 aydır piyasada buğday bu fiyatların üzerinde zaten. Fiyatlar dünya ortalamasının da altında kaldı. Bu sene kuraklık var. Çiftçi zaten mağdur. Buğday girdi fiyatları, çiftçi eline geçen buğday satış fiyatından daha yüksek oranda artması çiftçiler üzerinde maliyet baskısını artırmakta ve üretimi devam ettirmesini zorlaştırmaktadır. Borç yükü ve maliyet artışları altında ezilen buğday üreticisini şimdi de kuraklıktan sonra açıklanan taban fiyatları vurdu. Zaten mazot, gübre fiyatları oldukça yüksek. Bütün sene harman zamanını bekleyen çiftçi kara kara düşünüyor. Bu yıl için borçlarında ertelenmesi gerekiyor, faizsiz olarak borçlar ertelenmeli.”

FİYAT GEÇEN YILA ORANLA ARTTI

Polatlı Ticaret Borsası Yönetim Kurulu Başkanı Yahya Toplu, “Cumhurbaşkanımıza ve TMO genel Müdürüne teşekkür ederiz, geçen yıla göre fiyat attırdılar. Geçen yıl bin 650 TL olan sert buğday 2 bin 250 TL yaptılar hem çiftçinin maliyeti dikkate alınmış hem de dünya fiyatları göz önüne alınarak bence uygun bir fiyat verilmiştir. Üreticiyi tatmin etmemesi bana göre kuraklık verilen fiyat değil, üreticimiz açısından baktığımız zaman yüzde 35’lik geçen yıla göre bir fiyat farkı oluştu. Çiftçilerimize ilçemize hayırlı olsun. Aklın yolu birdir inşallah yağışlar olur bereket olur bereket olmazsa 3 bin TL olmadıktan sonra ne yazar. Bence uygun bir fiyat verildi. Çiftçi ofise verirse 2 bin 250değil 2 bin 300 TL stopajla. Hükümete Sayın Cumhurbaşkanına, Tarım Ve Orman Bakanına TMO Genel Müdürüne teşekkür etmek lazım. Bana göre üretici maliyetleri her şey göz önüne alındığında aklıselim bir fiyat açıkladılar.”

ÇİFTÇİ NASIL GEÇİNECEK

Yeniden Refah Partisi Polatlı İlçe Başkanı Muzaffer Öztürk; “Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın 2.250 lira olarak açıkladığı taban fiyatı çiftçiyi kurtarmaz. Kuraklık nedeniyle de büyük bir kayıp oalcak gibi görünüyor. Bazı, özellikle kıraç tarlalara biçerdöver girecek gibi durmuyor. Taban fiyatları daha yüksek olarak açıklanmalıydı. Bu fiyatla çiftçi borcunu mu ödesin, geçimini mi sağlasın. Bütün bir sene boyunca harman zamanının dört gözle bekleyen çiftçiler bu fiyatla beraber hüsrana uğramış durumda. Çiftçinin gübre, mazot maliyetleri de var. Bunları mı ödesin, çocuğunun düğününü mü yapsın, mutfağını mı doldursun. Son yıllarda sıfır gümrükle buğday ithal edilmesi buğday fiyatlarının çiftçiler aleyhine gelişmesini de etkilemektedir. Çiftçilerin borçları bir an önce faizsiz şekilde ertelenmelidir.”

TABAN FİYATLARI HAYIRLI OLSUN

Milliyetçi Hareket Partisi Polatlı İlçe Başkanı Uğur Güngör; “Hükümetimizin açıkladığı buğday taban fiyatları hayırlı olsun. Sayın Cumhurbaşkanımızın 2 bin 250 lira olarak açıkladığı buğday taban fiyatı geçtiğimiz seneye oranla artış gösterdi. Çiftçilerimizin bu fiyattan memnun kalacağını umuyorum. Girdi maliyetlerini karşılayacak seviyede görünüyor. Şu anda Polatlı ve tüm ülke genelinde kuraklık söz konusu. Umuyorum yağışların olması ve kuraklığın bitmesiyle birlikte verim ve rekolte miktarında artış yaşanacak. Şu an eksik olan tek şey yağış. İnşallah verimli bir sezon geçirip çiftçilerimizin emeklerinin karşılığını almak istiyoruz. Çiftçilerimize bu yıl ki hasat döneminde bol verimli ve kazançlı günler diliyorum.

VERİM YÜKSEK OLSA FİYAT YETERLİ OLURDU

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu; “Cumhurbaşkanımız recep Tayyip Erdoğan’ın pazartesi günü kabine toplantısı sonrası 2 bin 250 lira olarak açıkladığı buğday taban fiyatı zor günler geçiren çiftçileri için yetersiz seviyede. Bu yıl kuraklık çiftçinin belini oldukça bükmüş durumda. Eğer ki yağışlar fazla olup, kuraklık yaşanmasaydı ve verim iyi olsaydı açıklanan buğday taban fiyatı yeterli olurdu. Ama bugünün şartlarında açıklanan fiyatlar çiftçi için yeterli olmayacak.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.