SÜTÇÜ ÇİFTÇİLERİN YANINDA!

Bu haber 06 Haziran 2020 saat 10:00 'de eklendi.

Tarım Müdüründen büyük katkı!

İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin sütçü çiftçilerin yanında olmaya devam ediyor.

İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğünde görevli kişilerle süne çalışmasına katılan Burhanettin Sütçü, don zararından etkilenen ürünleri de inceledi.

YERİNDE İNCELEMELER YAPILDI

Değişen iklim şartları en çok tarımsal faaliyetler üzerinde etkisini gösterirken, geçen gün yaşanan don olayından Polatlı’da bulunan birçok tarım arazisi etkilenmişti. İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, Çiftçilerin yanında olduğunu göstererek oluşan zararları yerinde inceleme fırsatı buldu. Bunun yanında süne çalışmasının yapıldığı şu günlerde süne ile mücadelenin önemine dair çalışmalarda bulundu.

SÜNE İLE MÜCADELE NEDEN ÖNEMLİDİR?

Buğday stratejik bir ürün olup, insan ve hayvan beslenmesi için önemlidir. Süne mücadelesi devletçe yürütülmekte ve %60’a ulaşan 2. dönem nimflere (genç nimf) karşı ilaçlama yapılmaktadır. Nimf yoğunluğunun 10 ve üzerinde olması durumunda ilaçlama gerekmektedir. Ancak çok sayıda doğal düşmanı olan sünenin mücadelesinde böceğin yumurtalarını parazitleyen, ve onların ölümüne neden olan küçük arıcıkların (Trissolcus spp.)aktif olduğu tarlalarda ilaçlama yapılmaz.

İLAÇLAMA DEVLET DESTEĞİ İLE SAĞLANIR

 Bu nedenle süne mücadelesinde görevli sürvey ekiplerince, önce kışlamış ergin, sonra yumurta sayımları yapılarak parazitlenme durumuna göre tarlanın ilaçlanıp ilaçlanmamasına karar verilir. Çeşitli nedenlerle yoğunluğun fazla olduğu tarlalarda 4-5. dönem nimf + yeni nesil erginlere karşı da ilaçlama yapılır. İlaçlama, devlet tarafından ilaç yardımı yapılarak, çiftçiler tarafından gerçekleştirilmektedir. 

Tarım Müdüründen büyük katkı!

Dijital tarım pazarı kullanımı ve uygulamaya konulmasına Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü ciddi katkı sağladı. Bu uygulama ile Polatlı’da özellikle soğan ürününün pazarlama eksikliğinin giderilmesi amaçlanıyor. Çünkü Türkiye’nin en soğan üretim merkezlerinden bir tanesi olan Polatlı’da üretim ve kalitede sıkıntı yaşanmazken, soğanın pazarlanması en ciddi sorun olarak karşımıza çıkıyor. Tarım ve Orman Bakanlığı’nın başlattığı sistem olan dijital tarım pazarı uygulaması sayesinde Polatlılı soğan üreticilerinin ürünlerinin değerlendirilmesi için önemli bir gelişme olarak algılanıyor.

DİTAP 29 NİSAN 2020 TARİHİNDE KAMUOYUNA TANITILDI

Tarımda dijitalleşme adına çok önemli bir proje olan, çiftçinin alın teri ile ürettiği ürünleri değer fiyattan satabileceği, tüm alıcılar ve üreticiler ile buluşabileceği ve tüketicinin de kaliteli ürünü daha uygun fiyatlara almasına olanak sağlayacak online platform Dijital Tarım Pazarı (DİTAP) Sayın Bakan tarafından  29 Nisan 2020 tarihinde kamuoyuna tanıtıldı.

E-DEVLET ŞİFRELERİ İLE GİRİŞ YAPILABİLECEK

Polatlı’da ki üreticilerin özellikle kuru soğan üreticilerinin, ürünlerini değerinde satabilmeleri ve ürünlerinin alıcılarına ulaşabilmeleri için Dijital Tarım Pazarına; https://dijitaltarimpazari.gov.tr/  ve https://ditap.gov.tr/ internet adresinden giriş yapmaları ve bu sayfalarda e-devlet Şifreleri ile giriş yaparak kayıtlarını yaptırmaları gerekiyor.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.