SUSUZLUKTAN ÜRÜNLER YANDI, DSİ SULU TARIMLA EKONOMİYE 94 MİLYON KATKI SAĞLANDI DİYOR

Bu haber 06 Kasım 2020 saat 9:21 'de eklendi.

Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Ankara bölgesinde en çok Polatlı’nın sulanabilir arazisinin bulunduğu 2020 yılı sulama sezonuna ilişkin detayları paylaştı. DSİ’nin paylaşımının ardından Polatlı çiftçilerden sosyal medya üzerinden yorumlarda peşi sıra gelmeye başladı. “Ankara bölgesinin en büyük tarım alanı Polatlı’da ne kadar su kullanılıdığını da açıklasınlar. 10 yıldır susuzlukla boğuşuyoruz, kim neyi sulamış” diyerek tepkilerini gösterdiler.

DSİ’DEN SULAYA İLİŞKİN İSTATİSTİKLER

Devlet Su İşleri Genel Müdürlüğü’nun resmi internet sitesinden duyurduğu bilgilere göre; “yaptığı yatırımlarla modern sulama sistemlerini yaygınlaştırmaya, tarımda su tasarrufu sağlamaya, çiftçilerimizin kazançlarını doğrudan ve dolaylı yollarla artırmaya ve ülke tarımına katkı sunmaya devam ediyor. Türkiye’de suyun dörtte üçünün sulamada kullanılmakta olup bu yüzden sulama tesislerini inşa ederken en modern ve tasarrufu en yüksek yağmurlama ve damlama sistemleri tercih ediyoruz. Bu bakımdan suyu depolamak, inşa edilen sulama tesisleriyle tarım arazilerine ulaştırmak ve bu süreçte su kayıplarını minimum seviyeye indirmek önem taşıyor. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor.

 ANKARA’DA 161 BİN DEKAR ARAZİ SULANMIŞ!

Bu kapsamda Ankara’da Nisan 2020 tarihinde başlayan sulama sezonu 18 Ekim 2020 tarihinde tamamlandı. 2020 yılı sulama sezonunda Ankara ilimiz ve ilçelerimizde toplam 161 bin 845 dekar tarım arazisi sulandı. Yapılan sulu tarım ile birlikte 2020 yılı birim fiyatları ile ülke ekonomisine 94 milyon TL katkı sağlandı. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.