Sürücüler Dikkat! Trafikte Bisikletli Sayısı Arttı

Bu haber 20 Haziran 2019 saat 10:22 'de eklendi.

Polatlı Şoförler Odası başkanı İsmail Tarhan okulların tatil olması nedeni ile ilçedeki bisiklet kullanımının artmasından dolayı, araç kullanan halkın ve şoförlerimizin trafikte azami dikkat göstermelerine dikkat çekti.

Hem bisikletlilerin hem de sürücülerin trafikte güvenli şekilde var olabilmeleri için her iki tarafın da dikkat etmesi gereken noktalar var diyen Başkan Tarhan; “Unutmayalım ki trafikte araçlar bir bütündür, kamyon, otobüs, minibüs, taksi kadar, motosiklet ve bisiklette trafikte aynı haklara sahiptir. Bu nedenle trafikte seyreden bisiklet ve motosikletlere azami özen gösterelim. Ayrıca okulların tatil olması ve yaz sezonunun başlamasından dolayı çocuklarımız bisikletle trafiğe çıkmaktadır, öncelikle anne babaların bisiklet kullanan çocuklarımıza trafikte dikkatli bisiklet kullanmaları için uyarmaları kısa bir sürüş olsa dahi kasksız bisiklete binmemelerini sağlamalıdırlar. Sürücülerimizinde trafikteki bisiklet ve motosikletli sürücülere saygılı olmaları gerekmektedir.” dedi.

“KISA SÜRÜŞLERDE DAHİ KASK KULLANIN”

Tarhan bisiklet için sürüş güvenliği ve sürüş kurallarını da maddeler halinde belirterek; “ Kısa bir sürüş dahi olsa mutlaka kask kullanılmalıdır. Kask uygun şekilde kullanılmıyorsa koruyuculuğu olmayabilir. Trafikkurallarına uyulmalı, bisiklet trafik kuralları bilinmelidir. Trafiği düzenleyen kurallar bisiklet için de geçerlidir. Ayrıca karayolları kanununun bisiklet ile ilgili maddeleri de iyi bilinmelidir. Trafiktesürüşün en önemli ilkeleri tek sıra halinde sürülmeli ve yeterli takip mesafesi bırakılmasıdır. Trafikte iki bisiklet yan yana seyrettiğinde soldaki bisikletli için büyük riskler doğabilir. Dahası arkadan gelen bir başka bisikletlinin geçmesi çok daha büyük bir risk yaratır. Bu nedenle trafikte zorunlu olmadıkça asla ikinci sıra oluşturulmamalıdır. Ani fren ve yön değiştirme gibi durumların yaratacağı kaza riskinden kaçınmak için öndeki bisiklet en az bir bisiklet boyu aralıklı takip edilmeli. Motorlu araçları takip ederken ‘fren mesafesi + durma mesafesi’ için uygun takip mesafesi bırakılmalıdır. Motorlu araçların fren ve durma mesafesi bisiklete göre çok kısadır. Bisikletlinin yakından takip ettiği motorlu araçlar ile aynı mesafede durması imkansızdır.”

DÖNÜŞLERDE YAVAŞLA, YOLU GÖR VE EL İLE DÖNÜŞ YÖNÜNÜ GÖSTER”

Kavşaklarda ve yol kesişmelerine mutlaka durulmalıdır. Kavşaklar ve yol kesişmeleri bisikletliler için en büyük trafik tehditleridir. Beklenmedik bir motorlu araç hızla çıkabilir. Dahası trafik ışıklarıyla düzenlenmiş bir kavşak bile olsa ışıklardan ayrıca yolun güvenli olduğu kontrol edilmelidir. Işıklara uymayan bir araç bisikletli için yaşamsal riskler yaratabilir. Bisiklet sürücülerinin yaya geçitlerini ve yaya yanan ışıklar kullanılmalı. Işıklarda aceleci ve dikkatsiz bir sürücünün kurbanı olmamak için en güvenli seçenek yaya ışıklarıdır. Dönüşlerde ‘yavaşla, yolu gör ve el ile dönüş yönünü göster’ kuralı uygulanmalıdır. Dönüşlerde yolun her iki yanını da açıkça görebilecek kadar yavaşlanmalı, dönüş yapılacak yolun güvenli olduğu açıkça görüldükten sonra ilerlenmelidir. Dönüş yapılacak yön yeterli bir süre önce arkadan gelen araçlar için el ile işaret edilmelidir. Hava karardığında reflektörlü giysiler ile ön ve arka ışıklar kullanılmalıdır. Bisiklet ışıklarının yolu görmekten daha çok yolda görünmek için olduğu unutulmamalıdır. Arızalanma ihtimaline karşı mümkünse iki arka ışık kullanılmalıdır. Reflektörlü giysiler ya da bisiklet sürücüsünü üzerinde, kaskında da ışık bulunması bisikletten ayrılan sürücü için koruyucu olacaktır. Duran araçların yanından geçerken her an kapının açılabileceği bilinmeli, yavaşlamalı ve uzağından geçilmelidir. Durakta duran otobüslerin sağından geçilmemelidir. Sürücünün yeni bindiği araçların, aynaya bakmadan, dikkatsizce sola çıkış yapabileceği bilinmeli, dikkatli olunmalıdır.”

Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.