TİCARET ODASI’NDA USTALIK TELAFİ PROGRAMI ANLATILACAK Polatlı Ticaret Odası devlet tarafından yapılan değişiklikler, düzenlemeler, destekler, hibe programları gibi konular başta olmak üzere üyelerini ilgilendiren her türlü konular ile alakalı bilgilendirme toplantıları düzenlemeye devam ediyor. Polatlı Ticaret Odası üyeleri için düzenlediği bilgilendirme toplantıları kapsamında Millî Eğitim Bakanlığınca mesleki eğitim merkezleri programı dahilinde uygulamaya konulan ustalık telafi programının ayrıntılarını anlatacak. Bilgilendirme toplantısı 25 Ağustos Perşembe günü saat 14:00 da Şehit Cüneyt Sertel Sosyal Tesislerinde düzenlenecek. Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Tanıtım ve Yöneltme Koordinatörü Hüsna Sügün tarafından gerçekleştirilecek bilgilendirme sunumunda 27 hafta sürecek eğitim süreci sonunda katılımcılara verilecek belgenin detayları ve program kapsamında firmalara sağlanacak mali destek konusunda detaylar anlatılacak. Bilgilendirme toplantısına katılmak ve bilgi almak isteyen Ticaret Odası üyeleri 03126231084-113’ü arayabilir. SAKARYA: BU DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ BULUYORUZ Gerçekleştirilecek bilgilendirme toplantısına tüm üyelerini davet eden Polatlı Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya program hakkında yapmış olduğu kısa bilgilendirmede şu ifadelere yer verdi, “Odamızın girişimleri ile üye firmalarımızın faydalanacağı proje dahilinde iş yerlerimiz lise, ön lisans ve lisans mezunu mevcut çalışanları ve işe yeni başlayacak çalışanları için 97 farklı alanda programa katılabilecek. Eğitim sürecinde öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalığına karşı sağlık sigortası devlet tarafından yapılmaktadır. 27 haftalık süre boyunca asgari ücretin %50’si işletmelerimize devlet tarafından sağlanacak. Eğitim sonunda başarılı olanlar ustalık belgesi sahibi olacak. Üyelerimize ve yanında istihdam ettikleri çalışanlarına hem belgelendirme hem de ücret konusunda sağlanacak desteği önemli buluyoruz. Programın en güzel yanı meslek edindirmeyi cazip hale getirmek olacaktır. Böylece daralmaya giden üretici üyelerimize maddi yönden destek olmuş olacağız.”

GÜNDEM

SÜNEYLE MÜCADELE SONUÇ VERDİ

Bu haber 04 Temmuz 2022 saat 10:06 'de eklendi.

Polatlı İlçe Tarım Müdürlüğü tarafından her yıl düzenli olarak gerçekleştirilen süneyle mücadele kontrolleri amacına ulaştı ve biçimi yapılan ürünlerde süne zararı yok denilecek kadar az durumda. Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü önderliğinde 5 ekiple Polatlı’nın ekili olan arazilerinde yapılan çalışmaların tamamlanmasıyla muhtar ve çiftçilere bilgilendirme yapılmıştı. Bu doğrultuda üreticilerin yaptığı ilaçlama çalışması neticesinde süne zararı en düşük seviyeye indirildi.

SÜNE ZARARI YOK DENİLECEK KADAR AZ

Türkiye’nin en kaliteyi buğdayının üretildiği Polatlı’da hububatın bir numaralı düşmanı süne zararlısının tespiti, en az mücadele kadar önemli. Bu sebeple İlçe Tarım Müdürlüğü her yıl hasat öncesinde hububatın kalitesinin ve rekoltesinin düşmemesi adına gerekli tüm tedbirleri almak için yoğun bir çaba sarf etti. Özellikle geçtiğimiz yıl tarımsal kuraklıkla mücadele eden Polatlı çiftçisi için bu yıl zarar yaşanmaması için süneyle mücadele çok önemliydi. Süneyle mücadele çalışmaları amacına ulaştı ve borsaya gelen ürünlerde süne zararı yok denilecek kadar az seviyede.

SÜNEYLE MÜCADELE ÖNEMLİ

Değişen iklim şartları en çok tarımsal faaliyetler üzerinde etkisini gösterirken, geçtiğimiz yıl yaşanan tarımsal kuraklık nedeniyle Polatlı çiftçisi büyük sıkıntı çekmişti. Bunun bilincinde olan Polatlı çiftçisi tarımsal kuraklıktan dolayı yaşanan hektolitre düşüşünün üzerine birde bu yıl süne zararı olmaması için Polatlı İlçe Tarım Müdürlüğü ekiplerinin çalışmalarının ardından ilaçlamayı gerçekleştirdi ve süne sınavını başarıyla sonuçlandırdı.

BÖLGE BÖLGE ÇALIŞMA GERÇEKLEŞTİRİLDİ

Değişen iklim şartları en çok tarımsal faaliyetler üzerinde etkisini gösterirken, geçen yıl yaşanan tarımsal kuraklıktan dolayı Polatlı’da bulunan birçok tarım arazisi zarar görmüştü. Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, Çiftçilerin yanında olduğunu göstererek yerinde incelemelerde bulundu. Çalışmaların tamamlandığı yerlerde süne ilaçlama çalışmaları arazi sahipleri tarafından gerçekleştirildi.

SÜTÇÜ ÇALIŞMALARA BİZZAT KATILDI

Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü önderliğinde uzmanlardan oluşan 5 ayrı ekip Polatlı’da bulunan tüm buğday ekili arazileri gezerek süne ve kımıl zararlısına karşı en önemli mücadele etkenlerinden biri olan saha taraması ve veri araştırması gerçekleştirdi. Bu yıl yağış miktarındaki geçtiğimiz yıllara oranla artışla ümitlenen çiftçiler, hava şartlarının en müsait olduğu zamanlarda süne ve kımılın buğdaya zarar vermemesi için Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü ve ekibinden ilaçlamaya dair bilgiler aldı.

TEK TEK BİLGİLENDİRME YAPILDI

Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Polatlı genelinde bulunan 1 milyon 550 bin dekar ekili hububat arazisine özellikle süne sebebiyle zarar gelmemesi için sürekli olarak Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak nezaretinde, mahalle muhtarları ve köylülerle irtibat halinde bulundu. Ekili tüm hububat arazilerini ve bunun yanında da süne ve kımılın yaşayabileceği kritik noktalarda araştırmalarını sürdüren Sütçü ve ekibi çalışma yapılan bölgelerde muhtarlar ve çiftçilere bilgi vererek ilaçlama yapılmasını sağladı.

POLATLI’DA HASAT DEVAM EDİYOR

Polatlı’nın birçok bölgesinde hububat hasadı devam ediyor. Polatlı’da 2 milyon 200 bin ekili alan bulunuyor. Türkiye’nin en kaliteli hububatının yetiştiği Polatlı’da hasat sezonu gerçekleşen yoğun yağış nedeniyle biraz gecikti. Ancak yağış gerçekleşmeyen bölgelerde hasat devam ediyor. 2 milyon 200 bin ekili arazide verim geçtiğimiz yıla oranla daha yüksek. Geçtiğimiz yıl yaşanan tarımsal kuraklık nedeniyle Polatlı çiftçisi az verim almış ve büyük zarar görmüştü.

BİÇERDÖVER KONTROLLERİ YAPILIYOR

Hububatın yanlış biçim sebebiyle heba olabileceği Polatlı’da, Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü ve oluşturulan 2 ekip, hasatın başlaması nedeniyle ekilen buğday ve arpaların biçimlerini yerinde eş zamanlı olarak sahada denetleme gerçekleştiriyor. Dane kaybının önüne geçmek amacıyla büyük titizlikle çalışan Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, 2022 hasat sezonunda dane kaybının önüne geçmek için yoğun bir mesai harcıyor. Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü tarafından görevlendirilen teknik personeller tarafından yapılan tarla kontrolleri öncesinde, biçerdöver sahipleri ve üreticilerin uyması gereken kuralları anlatıyor. Kurallara uymayanlara ağır cezalar verilecek.

BELGESİ OLMAYAN ÜRÜN HASADI YAPAMIYOR

Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü uyulması gereken kuralları şu şekilde sıraladı; Biçerdöver sahipleri, hasat sezonundan önce, biçerdöverlerini tekniğine uygun bir şekilde bakım ve ayarlarını yaptırarak, hasada hazır hale getireceklerdir. Biçerdöver sahipleri, biçerdöverlerini operatör belgesi olmayan sürücülere kullandırmayacaklardır. Biçerdöver operatör belgesi olmayan sürücüler, biçerdöverle ürün hasadı yapmayacaklardır.

KAYIPLAR SIK SIK KONTROL EDİLİYOR

Hasat esnasında ürün sahibi, tarlasının başında bulunacak, kayıpları sık sık kontrol edecek, kayıp tespit ettiğinde operatörü uyaracak, bu uyarıya uymayan operatörü en yakın İl ve İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü’ne bildirecektir. Her ürüne göre, hasat zamanı hassasiyetle belirlenecek, hasat olgunluğuna erişmemiş ürünlerin hasadından kesinlikle kaçınılacaktır.

ÜRÜN CİNSİNE GÖRE TEKNİĞE UYGUN BİÇİM YAPILMASI GEREKİYOR

Hasatta, üründeki rutubet durumu dikkate alınacak, çiğ kalkmadan hasada başlanılmayacak ve çiğ düşmeden önce hasada son verilecektir. Hasat edilecek ürüne ve çevreye zarar vermemek için ilgililerce yangın tehlikesine karşı, yerinde ve zamanında her türlü emniyet tedbiri alınacaktır. Biçerdöverlerin hassas ayarları, ürünün cinsi ve durumuna göre, tekniğine uygun olarak yapılacak, her tarla değişiminde ayarlar yeniden kontrol edilecektir.

EN UYGUN YÜKSEKLİKTEN BİÇİM YAPILACAK

Biçerdöverlerin çalışma hızı, biçerdöverin özelliklerine, arazinin yapısına, ürünün cinsine ve durumuna göre tespit edilecektir. Kayıpların azaltılması amacıyla, engebeli arazilerde ve yatık ürünlerde, biçerdöverlere sap ayırıcı ve başak kaldırıcılar monte edilecektir. Operatör belgeli sürücüler, tarla ve ürün durumu ile arazi yapısını dikkate alarak, anızın yakılmasına meydan vermeyecek en uygun yükseklikten biçim yapacaklardır. Biçerdöverle hasatta, kayıpları kontrol etmek ve azaltmak amacı ile görevlendirilen Bakanlık elemanlarına, ürün sahipleri, biçerdöver sahipleri ve biçerdöver operatörleri gerekli kolaylıkları göstereceklerdir.

KURALLARA UYMAYANLARA AĞIR CEZALAR

Öte yandan paylaşılan kurallara uymayarak, ürün kaybına sebep olanlar ile görevlilere karşı gelenler hakkında yasal işlem yapılacağı da kaydedildi.

TİCARET ODASI’NDA USTALIK TELAFİ PROGRAMI ANLATILACAK Polatlı Ticaret Odası devlet tarafından yapılan değişiklikler, düzenlemeler, destekler, hibe programları gibi konular başta olmak üzere üyelerini ilgilendiren her türlü konular ile alakalı bilgilendirme toplantıları düzenlemeye devam ediyor. Polatlı Ticaret Odası üyeleri için düzenlediği bilgilendirme toplantıları kapsamında Millî Eğitim Bakanlığınca mesleki eğitim merkezleri programı dahilinde uygulamaya konulan ustalık telafi programının ayrıntılarını anlatacak. Bilgilendirme toplantısı 25 Ağustos Perşembe günü saat 14:00 da Şehit Cüneyt Sertel Sosyal Tesislerinde düzenlenecek. Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü Mesleki Tanıtım ve Yöneltme Koordinatörü Hüsna Sügün tarafından gerçekleştirilecek bilgilendirme sunumunda 27 hafta sürecek eğitim süreci sonunda katılımcılara verilecek belgenin detayları ve program kapsamında firmalara sağlanacak mali destek konusunda detaylar anlatılacak. Bilgilendirme toplantısına katılmak ve bilgi almak isteyen Ticaret Odası üyeleri 03126231084-113’ü arayabilir. SAKARYA: BU DESTEĞİ ÇOK ÖNEMLİ BULUYORUZ Gerçekleştirilecek bilgilendirme toplantısına tüm üyelerini davet eden Polatlı Yönetim Kurulu Başkanı Ulvi Sakarya program hakkında yapmış olduğu kısa bilgilendirmede şu ifadelere yer verdi, “Odamızın girişimleri ile üye firmalarımızın faydalanacağı proje dahilinde iş yerlerimiz lise, ön lisans ve lisans mezunu mevcut çalışanları ve işe yeni başlayacak çalışanları için 97 farklı alanda programa katılabilecek. Eğitim sürecinde öğrencilerin iş kazası ve meslek hastalığına karşı sağlık sigortası devlet tarafından yapılmaktadır. 27 haftalık süre boyunca asgari ücretin %50’si işletmelerimize devlet tarafından sağlanacak. Eğitim sonunda başarılı olanlar ustalık belgesi sahibi olacak. Üyelerimize ve yanında istihdam ettikleri çalışanlarına hem belgelendirme hem de ücret konusunda sağlanacak desteği önemli buluyoruz. Programın en güzel yanı meslek edindirmeyi cazip hale getirmek olacaktır. Böylece daralmaya giden üretici üyelerimize maddi yönden destek olmuş olacağız.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.