SÜNE TARAMASI DEVAM EDİYOR

Bu haber 02 Haziran 2022 saat 8:01 'de eklendi.

Polatlı İlçe Tarım Müdürlüğü, her yıl düzenli olarak yaptığı kontrollere devam ediyor. Göreve geldiği günden beri Polatlı’da tarım ve hayvancılığın kalkınmasında büyük katkısı olan Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü’nün önderliğinde 5 ayrı ekiple Polatlı’nın tamamında süne zararlısına karşı alınacak tedbirler ve sünenin yaygınlık gösterdiği bölgelerdeki saha taraması için bölge bölge kontrollerini sürdürüyor. Türkiye’nin en kaliteyi buğdayının üretildiği Polatlı’da buğdayın bir numaralı düşmanı sünenin tespiti, en az mücadele kadar önem arz ediyor. Bu sebeple Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, göreve geldiği günden bu güne kadar her yıl hasat öncesinde buğdayın kalitesini ve rekoltesinin düşmemesi adına gerekli tüm tedbirleri almak için yoğun mesai harcıyor.

EKİLİ ALANLARDA İNCELEMELER YAPILIYOR

Değişen iklim şartları en çok tarımsal faaliyetler üzerinde etkisini gösterirken, geçen yıl yaşanan tarımsal kuraklıktan dolayı Polatlı’da bulunan birçok tarım arazisi zarar görmüştü. Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, Çiftçilerin yanında olduğunu göstererek yerinde incelemelerde bulunuyor. Bunun yanında süne çalışmasının yapıldığı şu günlerde süne tespiti ile süne mücadelesinin önemine dair çalışmalarda bulunuyor.

SÜTÇÜ ÇALIŞMALARA BİZZAT KENDİ KATILIYOR

Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü önderliğinde uzmanlardan oluşan 5 ayrı ekip Polatlı’da bulunan tüm buğday ekili arazileri gezerek süne ve kımıl zararlısına karşı en önemli mücadele etkenlerinden biri olan saha taraması ve veri araştırması gerçekleştiriyor. Bu yıl yağış miktarındaki geçtiğimiz yıllara oranla artışla ümitlenen çiftçiler, hava şartlarının en müsait olduğu zamanlarda süne ve kımılın buğdaya zarar vermemesi için Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü ve ekibinden ilaçlamaya dair bilgileri alma imkanına kavuşuyor.

MUHTARLAR VE KÖYLÜLER BİLGİLENDİRİLİYOR

Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, Polatlı genelinde bulunan 1 milyon 550 bin dekar ekili hububat arazisine özellikle süne sebebiyle zarar gelmemesi için sürekli olarak Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak nezaretinde, mahalle muhtarları ve köylülerle irtibat halinde bulunuyor. Ekili tüm hububat arazilerini ve bunun yanında da süne ve kımılın yaşayabileceği kritik noktalarda araştırmalarını sürdürdüklerini ifade eden Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, bu konuda Polatlı çiftçisinin oldukça bilinçli olduğunu ve süne mücadelesinde artık belli bir tarzda ve sorumluluğa sahip olduğu dile getirdi.

SÜNE İLE MÜCADELENİN ÖNEMİ

Buğday stratejik bir ürün olup, insan ve hayvan beslenmesi için önemlidir. Süne mücadelesi devletçe yürütülmekte ve yüzde 60’a ulaşan 2. dönem nimflere (genç nimf) karşı ilaçlama yapılmaktadır. Nimf yoğunluğunun 10 ve üzerinde olması durumunda ilaçlama gerekmektedir. Ancak çok sayıda doğal düşmanı olan sünenin mücadelesinde böceğin yumurtalarını parazitleyen, ve onların ölümüne neden olan küçük arıcıkların (Trissolcus spp.)aktif olduğu tarlalarda ilaçlama yapılmaz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.