Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürlüğü, 5 farklı ekip oluşturarak, 1.550.000 dekar alanda survey çalışmaları gerçekleştirecek. Bu beş ekip süne zararlısını tespit edecek ve hasat başlayana kadar sahadan ayrılmayacak.

hasat-oncesi-sune-mucadelesi-pazartesi-gunu-basliyor

“Süne zararlısının tespiti, en az mücadele kadar önemli”

Polatlı İlçe Tarım Müdürlüğü, her yıl düzenli olarak yaptığı kontrollerine bu yıl da başladı. Polatlı İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü ve beraberindeki 5 ayrı ekip, Polatlı’nın tamamında süne zararlısına karşı alınacak tedbirler ve sünenin yaygınlık gösterdiği bölgelerde, saha taraması çalışmalarına başlıyor. Türkiye’nin buğday cenneti Polatlı’da hububatın bir numaralı düşmanı süne zararlısının tespiti, en az mücadele kadar önemli. Bu sebeple Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü her yıl hasat öncesinde hububatın kalitesini ve rekoltesinin düşmemesi adına gerekli tüm tedbirleri almak için yoğun bir çalışma içerisine giriyor.

hasat-oncesi-sune-mucadelesi-pazartesi-gunu-basliyor (2)

Süne ile mücadele neden önemli?

Ankara Valiliği uyardı... Sel ve su baskınları yaşanabilir! Ankara Valiliği uyardı... Sel ve su baskınları yaşanabilir!

Buğdayın ana zararlısı olan süne (Eurygaster spp.) verim ve kaliteyi olumsuz yönde etkileyen en önemli etmendir. Süne popülasyon yoğunluğunun yüksek olduğu yer ve yıllarda mücadele yapılmaması durumunda % 100'lere varan oranlarda kalite ve kantite yönünden zarar meydana gelmektedir.

HABER: KADİR BUĞRA TOPKAYA