SÜNE İLE MÜCADELE BAŞLIYOR

Bu haber 14 Mayıs 2022 saat 8:02 'de eklendi.

Polatlı İlçe Tarımve Orman Müdürlüğü, her yıl düzenli olarak yaptığı kontrollere yeniden başlıyor. Polatlı İlçe Tarım veOrmanMüdürü Burhanettin Sütçü’nün önderliğinde 5 ayrı ekiple Polatlı’nın tamamında süne zararlısına karşı alınacak tedbirler ve sünenin yaygınlık gösterdiği bölgelerdeki saha taraması için bölge bölge kontrollere Pazartesi günü başlıyor. Türkiye’nin en kaliteyi buğdayının üretildiği Polatlı’da hububatın bir numaralı düşmanı süne zararlısının tespiti, en az mücadele kadar önemli. Bu sebeple İlçe Tarım Müdürü Burhanettin Sütçü, göreve geldiği günden bu güne kadar her yılhasat öncesinde hububatın kalitesinin ve rekoltesinin düşmemesi adına gerekli tüm tedbirleri almak için yoğun bir çaba sarf ediyor.

YERİNDE İNCELEMELER YAPILACAK

Değişen iklim şartları en çok tarımsal faaliyetler üzerinde etkisini gösterirken, geçen yıl yaşanan tarımsal kuraklıktan dolayı Polatlı’da bulunan birçok tarım arazisi etkilenmişti. Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, Çiftçilerin yanında olduğunu göstererek yerinde incelemelerde bulunacak. Süne çalışmasının başlayacağı Pazartesi gününden itibaren süne ile mücadelenin önemine dair çalışmalarda bulunulacak.

SÜTÇÜ VE EKİBİ TARLA TARLA GEZECEK

Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü ve uzmanlardan oluşan 5 ayrı ekip Polatlı mücavirinde bulunan tüm hububat ekeli arazileri gezerek süne ve kımıl zararlısına karşı en önemli mücadele etkenlerinden olan saha ve veri araştırması gerçekleştirecek. Bu yıl yağış miktarındaki geçtiğimiz yıllara oranla artışla ümitlenen çiftçiler, hava şartlarının en müsait olduğu süne ve kımılın zarar vermemesi için Gıda, Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü ve ekibinden ilaçlamaya dair bilgileri alma imkanına kavuşacak.

MUHTARLAR VE KÖYLÜLERLE İRTİBATA GEÇİLECEK

Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, Polatlı genelinde bulunan yaklaşık 1 milyon 500 bin dekar hububat arazisine özellikle süne sebebiyle zarar gelmemesi için sürekli olarak Polatlı Kaymakamı Murat Bulacak nezaretinde, mahalle muhtarları ve köylülerle irtibat halinde olacak. Mayıs ayının sonuna kadar ekili tüm hububat arazilerini ve bunun yanında da süne ve kımılın yaşayabileceği kritik noktalarda araştırmalarını sürdüreceklerini belirten Polatlı İlçe Tarım ve Orman Müdürü Burhanettin Sütçü, bu konuda Polatlı çiftçisinin oldukça bilinçli olduğunu ve süne mücadelesinde artık belli bir tarzda ve sorumluluğa sahip olduğu dile getirdi.

SÜNE İLE MÜCADELE NEDEN ÖNEMLİDİR?

Buğday stratejik bir ürün olup, insan ve hayvan beslenmesi için önemlidir. Süne mücadelesi devletçe yürütülmekte ve %60’a ulaşan 2. dönem nimflere (genç nimf) karşı ilaçlama yapılmaktadır. Nimf yoğunluğunun 10 ve üzerinde olması durumunda ilaçlama gerekmektedir. Ancak çok sayıda doğal düşmanı olan sünenin mücadelesinde böceğin yumurtalarını parazitleyen, ve onların ölümüne neden olan küçük arıcıkların (Trissolcus spp.)aktif olduğu tarlalarda ilaçlama yapılmaz.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.