Şule Yüksel Şenler kimdir? Şule Yüksel Şenler kaç yaşında? Şule Yüksel Şenler nereli? Şule Yüksel Şenler öldü mü? Şule Yüksel Şenler neden öldü? Şule Yüksel Şenler eserleri neler? gibi aramaların cevapları haberimizde...

Şule Yüksel Şenler kimdir?

Şule Yüksel Şenler (29 Mayıs 1938; Kayseri – 28 Ağustos 2019; İstanbul), Türk yazar.

Ailesi Kıbrıslıdır. Çocukluğunda kanadıyla birlikte İstanbul'a göç etti. Ortaokulun ikinci yılında eğitimini yarıda bıraktı. Operasyon bir terziyle başladı. Bu onu gelecekte kendi başörtüsünü yaratmaya yöneltti. Gazeteciliğe 21 yaşında başladı. 1965'te sınandı. Yeni İstiklal gazetesinde yazdığı yazılardan dolayı davalar açıldı. Anadolu'ya gider ve konferanslar aracılığıyla tartışmalar başlatır. Ondan etkilenen genç kızlar da aynı şekilde başlarını örttüler ve bu tarza şulebaşı adı verildi. Cumhurbaşkanı, Cevdet Sunay'a yazdığı mektup nedeniyle hakarete uğradı ve sekiz ay hapis cezasına çarptırıldı.

Hür Söz, Yeni İstiklal ve Babıalide Sabah gazetelerinde kadın sayfası açtı. 1967-71'de Today gazetesinde köşe yazarlığı yaptı. Seher Vakti dergisinin editörü oldu. 1971'de hapse girdi. 1980'den sonra Zaman ve Milli Gazete'de yazıları yazıldı.

Huzur Sokağı adlı romanının filmleri çekildi. Yönetmenliğini Yücel Çakmaklı'nın yaptığı Birlenen Yollar adlı filmde İzzet Günay ve Türkan Şoray başrolleri oynadı.

Huzur Sokağı adlı romanı daha sonra aynı isimle televizyon dizisi haline geldi ve ATV'de yayınlandı. Ancak Şule Yüksel Şenler, Zaman gazetesi muhabiri Tuğba Kaplan'a, herkes gibi kendisinin de dizinin çekimlerinden haberi olmadığını ve fragmanlardan öğrendiğini söyledi. Kendisi de çok üzgün ve endişeli olduğunu söyledi.[1]

Bengü Kimdir? Bengü Nereli ve Kaç Yaşında? Bengü Kimdir? Bengü Nereli ve Kaç Yaşında?

28 Ağustos 2019'da İstanbul'da vefat eden Şule Yüksel Şenler'in mezarı Eyüp Sultan'da Mihrişah Valide Sultan Külliyesi mezarlığındadır.

Eserleri
Gençliğin Izdırabı
Hidayet
Bize Ne Oldu
İslam'da ve Günümüzde Kadın
Duyuşlar
Her Şey İslam için
Uygarlığın Gözyaşları
Huzur Sokağı
Kız ve Çiçek
Sağ El
Bir Bilinçli Öğretmen
Yılanla Tilki
Bir Çığır Öyküsü