SU OLMAMASI ÇİFTÇİMİZE BÜYÜK EKONOMİK ZARARLAR VERMİŞTİR

Bu haber 24 Temmuz 2020 saat 8:09 'de eklendi.

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, yazılı bir basın açıklamısı yaparak Gökpınar Barajı konusundaki görüşlerini paylaşmanın yanında, Sakarya Nehri ve Porsuk Çayı’nın kurumasının çiftçilere çok ciddi ekonomik sıkıntılar getirdiğini söyleyen Köseoğlu “Gökpınar barajı bu yıl içinde bitirilip su tutmaya başlaması son derece önemlidir. Bu senede 20 gündür her iki nehrimizde de su akmıyor çiftçimiz çaresizlik içinde ürünlerinin kurumasını seyrediyor” dedi. Köseoğlu, “2004 yılında Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’ın, tarımın gelişmesi üretimin artırılması yönündeki iradesiyle sulama yatırım kredileri faizlerinin sıfıra indirildi. Polatlı’mızda 150 bin dekar olan sulanan alan günümüze geldiğimizde ise çiftçimizin, çok büyük yatırımlar yaparak 360 bin dekarlara çıkarttı. Su kullanımının artması, yağışların yıllar ortalamasının altında kalması, yağış ikliminin değişmesi genelde Mayıs ve Haziran’da yağması sel olup akması toprağın suyu tutmamasına neden oluyor” dedi.

ÇİFTÇİMİZE ÇOK BÜYÜK EKONOMİK ZARARLAR VERMİŞTİR

 Köseoğlu, “ 2008 yılından bu yana kesilen porsuk çayı ve Sakarya nehri, milyarlarca lira sulama yatırımı yapan çiftçimize çok büyük ekonomik zararlar vermiştir, vermeye de devam etmektedir. Çiftçimizin dayanacak gücü tahammülü kalmamıştır. Gökpınar barajı bu yıl içinde bitirilip su tutmaya başlaması son derece önemlidir. Bu senede 20 gündür her iki nehrimizde de su akmıyor çiftçimiz çaresizlik içinde ürünlerinin kurumasını seyrediyor” dedi.

ÇÖZÜM NOKTASINDA ADIMLAR ATILDI

 Köseoğlu, “ İlce başkanımız Aysel Demir’in girişimleriyle, Ankara milletvekilimiz Fatih Şahin’e Polatlı çiftçimizin sorunları iletildi. Yetkili mercilere konuyu iletti sorunun paydaşları çeşitli toplantılar yaparak, çözüm noktasında adımlar atıldı. Porsuk çayı ve Sakarya nehrinden su kullanan tüm köyler mevcut suyu paylaşarak, münavebeli bir şekilde kullanarak bu sezonu az zarar görerek bitirmek için uymayanlara kabahatler kanununa göre ceza yazılması elektrik kesintisi dahil her türlü önlem ve tedbirin uygulanacağı, yararlı fayda sağlayacağını düşündüğüm bir toplantı gerçekleşti” dedi.

GÖKPINAR BARAJI BİTİRİLMEYE ÇALIŞILIYOR

 Köseoğlu, “Toplantıya katılanların ortak fikri kalıcı çözümün Gökpınar barajının bu sene bitirilmesi 30 milyon gibi paraya ihtiyaç olduğu, para temin edildiği takdirde bu sene bitirileceği ve su tutmaya başlayacak. Bununla ilgili bilgi Sayın milletvekilimiz Fatih Şahin’e iletildi. 3 yıldır bitirilemeyen Gökpınar barajının bitirilmesi ile ilgili gerekli olan otuz milyonun ayrılması için elinden geleni yapacağını söylemesi bizleri mutlu etmiştir. Çiftçilerim adına teşekkür ediyorum” dedi. Haber/DENİZ UYAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.