SU OKURYAZARLIĞI DERSİ İLE BİLİNÇLİ NESİLLER YETİŞECEK

Bu haber 04 Eylül 2021 saat 9:22 'de eklendi.

Bilinçli su tüketimi ile gelecek nesillere daha güzel bir dünya verimli topraklar bırakabiliriz. Bu bilincin oluşması için eğitme küçük yaşta başlanması büyük bir önem arz ediyor. Okullarda öğrencilere öğretmenleri tarafından yapılan uyarılardan biri olan su tasarrufu konusu ile ilgili Tarım ve orman Bakanlığı da anasınıfları da dahil su okuryazarlığı derslerinin ilköğretim müfredatına girmesi için ilgili kurumlarla görüşmelere başladı. Ülkemizin ve Polatlı’mızın sorunlarından biri olan kuraklıkta en büyük etken vatandaşın bilinçsiz su kullanımı oluyor. Bu konuda toplumu bilinçlendirmek için harekete geçen Tarım ve Orman Bakanlığı konu ile ilgili temelden bir eğitim verilmesi için hazırlıklara başladı.

ÇOCUKLARIMIZA SUYUN DEĞERİNİ ANLATMAMIZ ÇOK ÖNEMLİ

Tarım ve Orman Bakanı Dr. Bekir Pakdemirli, el yıkama, diş fırçalama gibi günlük aktivitelerdeki bilinçsiz su kullanımı sebebiyle hane halkı su tüketiminde günlük kişi başı su israfının ortalama 82 litre olduğunu belirterek, eğitim ve farkındalık çalışmalarıyla bu oranı düşürmeye kararlı olduklarını belirtti. Su tüketiminde alışkanlıkların önemine vurgu yapan Pakdemirli, küçük yaşlardan itibaren bu bilincin kazandırılmasının önemine dikkat çekerek, “Çocuklarımıza suyun değerini anlatmamız çok önemli. Bu kapsamda su okuryazarlığı konusunun ana sınıflarından başlayarak, ilköğretim müfredatına girmesi için ilgili kurumlarla görüşmelere başladık. Okulların yanı sıra başta çiftçilerimiz olmak üzere tüm toplumumuzda farkındalık çalışmalarını hayata geçireceğiz. Bu konuyla ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşları, STK’lar ve özel sektör temsilcileriyle suyun verimli kullanımına yönelik iş birliklerini değerlendiriyoruz. Hayata geçirilecek projelerle hem ekolojik hem ekonomik neticeler elde edeceğiz. Suyumuza sahip çıkarak, geleceğimizi koruma altına almak istiyoruz.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.