Su gelse de soğan artık kurtulamaz!

Bu haber 06 Ağustos 2020 saat 11:58 'de eklendi.

Sakarya Nehri ve Porsuk Çayı’nın kurumasıyla pancar ve soğanda artık kritik eşik çoktan aşıldı. Bunun yanında bu yıl doğal afetler sebebiyle bir hayli ciddi zararlar gören Polatlı’nın 2020 tarım dönemi ciddi sıkıntılar ve kayıplarla geçti. Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Sakarya ve Porsuk ile ilgili olarak dikkat çekici bir açıklamaya imza atarak “Yaptırımın olmayışı suyun gelmemesine neden olmuştur. Bundan sonra gelse de soğanları kurtarmaz” diyerek Türkiye üretiminin yüzde 35’ini karşılayan Polatlı soğanının piyasayı da olumsuz etkileyeceğinin de altını çizmiş oldu.

KÖSEOĞLU: SU GELSE DE ÜRÜNLER KURTULAMAZ

Polatlı Ziraat Odası Başkanı Zekai Köseoğlu, Sakarya ve Porsuk’ta bu tarihten itibaren suyun gelmesi halinde bile soğan ürünlerinin kurtulamaz bir eşikte olduğunu söyledi. Köseoğlu “Diğer taraftan Sakarya nehri ve porsuk çayı 30 gündür akmıyor, 15 köyümüzde su yok çiftçimizin bin bir zahmetle para harcayarak yetiştirdiği ürünler kurumaya yüz tuttu. Çiftçimiz ürünlerinin kurumasını çaresizlik içinde seyrediyor, insanlarımız komşusuyla kavga etmeye başladı devletimiz suyun yönetimini eline almalı. Girişimlerimiz sonucu münavebeli bir şekilde sulama programı yapılsa da kimsenin duymaması yaptırımın olmayışı suyun gelmemesine neden olmuştur. Bundan sonra gelse de soğanları kurtarmaz” dedi.

BORÇLAR ERTELENMEZSE ÇİFTÇİMİZ TARIMDAN KOPAR

Köseoğlu “11 Haziranda başlayan yağmurlar 21 Haziran a kadar devam etti. Beraberinde dolu da yağdı yaklaşık 40 bin dekar alanda dolu ve sel zararı var. 23 Mayıs’ta yaşanan don olayından etkilenen 2019 -2020 üretim yılında yukarı da bahsettiğim gibi birden fazla olumsuz olayı yaşayan çiftçimizin ziraat bankası ve tarım kredi kooperatiflerine olan borçları ertelenmeli geçmiş borçları da uzun vadede yapılandırılmalı. Polatlı çiftçisinin Ziraat Bankası, Tarım Kredi, Özel Bankalar ve piyasaya bir milyondan fazla borcu var. Eğer borçlar ertelenmez uzun vadeye yayılmaz ise birçok çiftçimiz tarımdan ve hayvancılıktan kopar. Buğdaylarda büyük oranda verim kaybı yaşandı bilhassa nehir kenarlarındaki sulu tarlalarda %60lara varan verim kaybı var. Polatlı’nın hububattaki verim kaybı borsaya gelen buğdaydan da görebiliriz. 4 Temmuz da borsada işlem gören buğday 8 bin tonlara çıktı 10 gün içinde 5 bin tonlara düştü şimdi ise bin 500 tonlar civarında” dedi.

AFETLERLE DOLU BİR YIL

Köseoğlu “Her yıl Polatlı’mızda 100 bin ila 150 bin dekar alanda ürünlerimiz dolu, yangın ve sel zararına veya kuraklığa uğruyor çiftçimizin bir yıl boyunca para ve emek harcayarak yetiştirdiği ürünleri dakikalar içinde yok oluyor çoğu da sigorta yaptıramıyor. 2020 yılı da çok sorunlu geçti 2019 yılı eylül, ekim çok kurak geçti iki ayın toplamı 4 mm yağış oldu kasım ayının son haftası biraz yağmur yağdı buğdaylar yılbaşından sonra çimlendi. 2020 yılı mayıs ayında uzun yıllardır görülmeyen biz yaştakilerin hiç görmediği don olayı yaşadık. Polatlı’mızda 27 köyümüzde 278 çiftçimizin 21635 dekar çerezlik kabak, dane mısır, kavun, kuru fasulye, şeker pancarı zarar gördü. Buğdayların geneli çiçeklenme dane tutma dönemi olduğundan don vurmuş. Polatlı’mızda 10 Haziranda başlayan aşırı yağış ve dolu 21 Hazirana kadar devam etmiş 11 ve 12 Haziranda yağan yağmur ve dolu nedeniyle 12 köyümüzde 325 çiftçimizin 20.000 dekar mahsulü dolu ve sel zararına uğramış. Çiftçimizin 2,3 milyon lira zararı olduğunu tahmin etmekteyiz. Çiftçimizin bin bir zahmetle para harcayarak ürettiği ürünler açık alanda doğa olaylarının olumsuz etkilerine maruz kalıyor korumanın da imkânı yok Allahlımıza sığınmaktan başka elimizden bir şey gelmiyor.

HUBUBAT BEKLENTİNİN ALTINDA

Köseoğlu “2019 -2020 yılı buğday üretim yılı eylül, ekim ve kasım ayının son günlerine kadar kurak geçti buğday ve arpalarımız ocak ayından sonra çıktı buğdayın sapa kalkma ve gelişme dönemi olan nisan ayı da kurak geçti nisan ayının son haftasına kadar 4 mm civarında yağmur yağdı. Nisan ayının son günlerinde 23 mm yağmur yağdı ama buğdaylar bir duraklama yaşadı mayıs ayında da uzun yıllar ortalamasının altında bir yağış aldığı tüm bu olumsuzluklara rağmen ümidini yitirmeyen çiftçimiz çalışmaya devam etti. Uzun yıllardır görülmeyen 23 Mayıs’ta don olayı yaşadık 22 bin dekar alanda çerezlik kabak, dane mısır, kavun, kuru fasulye, şeker pancarı zarar gördü. Çiçeklenme döneminde olan buğdaylar da dondan zarar gördü başakların büyük bir bölümünde boş” dedi. Haber/BERKANT EERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.