Sorunların çözümüne odaklanmak gerekiyor

Bu haber 20 Ağustos 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Polatlı Postası Gazetesi’nin Sakarya Nehri ile ilgili olarak “Su yok ama sulama yasak” manşetinin ardından Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, açıklamalarda bulunarak, hem DSİ’nin tutumunu hem de sorunun çözümüne dair yöntemleri açıkladı. Avcı, “Ekosistem yok oluyor, çiftçinin zararı inanılmaz büyük boyutlara ulaştı. Sorunun çözümüne odaklanmak ve çözümleri hayata geçirmek gerekiyor” diye konuştu.

AVCI: ÇÖZÜM SORULARIN CEVABINDADIR

Avcı “Yaklaşık 45 gündür susuzluktan ürünleri tarlada kalan bölge çiftçilerine 14-24 Ağustos tarihleri arasında sulama yasağı uygulanacağına ilişkin evrakların gönderilmisini, Aziz Nesin’in kara mizah öykülerindeki durumlarla özdeş olduğunu ifade eden Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı, ‘’ Rotasyon amacı ile böyle bir yasağın uygulanması amaç bakımından doğru karşılanabilir ama suyun olmadığı bir zamanda sulama yasağının getirilmesi ilginçtir. Çözüm olarak bölge üreticisinin önüne suyun olmadığı zamanda sulama yasağının konulması en hafif ifade ile komedidir, üreticiye haksızlıktır. Bu süreçte Sakarya Nehir yatağında ıslah çalışması yapılacak mıdır? Bentler oluşturulacak mıdır? Bölge çiftçisi ekim desenine uyması noktasında bilinçlendirme, münavebeli ekilişin özendirilmesi noktasında çalışmalar gerçekleştirilecek midir? Her müracaat edene sulama izni verilmesinden vazgeçilecek midir? Sakarya Nehri’nin su tutumu, debisi, akış hızı göz önüne alınarak sulanabilir arazi hesaplamaları bilimsel ölçülerde yapılmaya başlanacak mıdır? Gökpınar Barajı’nın durumu nedir? Bu sorular ortada dururken ve bu soruların cevapları çözüme kaynak teşkil edecekken, suyun olmadığı zamanda sulama yasağı konulması izaha muhtaçtır” dedi.

ÇİFTÇİNİN ZARARI NE OLACAK?

Avcı “Çiftçimiz Nisan’da tohumunu ekti, gübresini attı, yetiştirdi. Mayıs ayındaki soğuk vurgunu atlattı. Şimdi 40-45 gündür mahsilini sulayamadı. Şeker pancarı, soğan, yonca, kabak, tarlada yanmaya terk edildi. Rekolte düşüklüğü soğanda 150 bin ton, pancarda 150 bin ton şeklinde ifade ediliyor. Pancarda bir de kotadan kaynaklı durum söz konusu, çitçimizin mahsülü kotanın altında kalırsa bir de ceza külfeti var. Şimdiden toplam zarar 100 milyon TL ile ifade ediliyor. DSİ sorduğumuz sorulara cevap vermelidir. Tarım Politikalarını yönetenler çiftçinin zararı noktasında açıklama yapmalıdır” dedi.

DOĞAL YAŞAM YOK OLUYOR!

Avcı “Sakarya Nehri, ismini taşıyan destanla tarihi anlamda bu milletin can suyudur. Sakarya Nehri çevresindeki köylerimizde yaşayanlar bir ekosistemin yok oluşuna da üzüntüyle, kaygıyla tanıklık etmekteler. Balıkların, yılanların, kurbağaların, canlıların ölümünü izlemek içler acısıdır. Bu anlamda ciddiyetten uzak sulama yasakları değil, bilimin ve aklın ışığında kalıcı önlemlerin alınması zorunludur. Sakarya Nehir yatağında ıslah çalışması muhakkak yapılmalıdır. Sakarya Nehri’nin su tutumu, debisi, akış hızı göz önüne alınarak sulanabilir arazi hesaplamaları bilimsel ölçülerde yapılmalıdır. Bentler oluşturulmalı, bölge çiftçisi ekim desenine uyması noktasında bilinçlendirilmeli, münavebeli ekiliş özendirilmelidir. Her müracaat edene sulama izni verilmemelidir. Gökpınar Barajının bölgeye katkısı ve tamamlanabilirlik durumu konusunda kamuoyu gerçeklik ölçüsünde aydınlatılmalıdır” dedi. Haber/BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.