Yaşamın kolay olduğu kentlerin uluslararası birliği olan Cittaslow, bünyesine Türkiye’den Güdül’ü katarak dünya genelinde 260'tan fazla üyesine bir yenisini daha eklemiş ve Ankara merkezine 1 saat 15 dakikalık mesafede bulunan, 23 köy ve 3 mahalleden oluşan Güdül, 2020 yılında Türkiye’nin 18. sakin şehri olmuştu.

15 Temmuz Gazisi İsa Pirihan o gece yaşadıklarını anlattı! 15 Temmuz Gazisi İsa Pirihan o gece yaşadıklarını anlattı!

Ekonomik açıdan çoğunlukla tarım ve hayvancılıkla uğraşan Güdül, kentin en büyük simgelerinden olan ve babadan oğula geçen leblebicilik ve bıçakçılık gibi mesleklerle kadim kültürünü yaşatıyor. Yöresel yemekleriyle de dikkat çeken Güdül, Kapama, Tirit, Höşmerim ve Tarhana gibi lezzetleriyle keşfedilmeyi bekliyor.

Gudul Slow Weekend 2

Tarihi açıdan zengin bir ilçe olan Güdül, milattan önceki çağlara dayanan oyulmuş mağaraları, Çağa Beldesi'nde bulunan Mzinos Şehri, Sorgun Göleti ve kentsel sit alanı içerisindeki Güdül evleriyle ziyaretçilerine yeni rotalar sunuyor.

Güdül Belediyesi ve SUP Ankara işbirliğiyle düzenlenen Slow Weekend etkinliği, Sorgun Göleti Tabiat Parkı'nda 29-30 Haziran tarihlerinde gerçekleştirildi. Etkinlik katılımcıları, Güdül’ün doğal güzellikleri eşliğinde sakin bir hafta sonu geçirdi. Doğanın kalbinde huzur dolu bir hafta sonu geçiren katılımcılar, su aktiviteleriyle şehir stresinden uzaklaşma fırsatı buldu ve unutulmaz anlar yaşadı. Slow Weekend etkinliğinde Güdül Belediye Başkanı Mehmet Doğanay da etkinlik ekibine eşlik ederek katılımcılarla bir araya geldi.

Gudul Slow Weekend 4

Kaynak: HABER MERKEZİ