SON ZANAATKARLAR ZAMANA DİRENİYOR

Bu haber 08 Nisan 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Geçmişte daha çok bakır leğen, cezve, tencere, kazan gibi mutfak eşyası yapımında bulunan bakırcılar, artık bu sanatı hediyelik ve süs eşyası yapmak için icra ediyor. Ustalar, günlerce emek vererek yaptığı bakırları yaklaşık 300 derece ateşin önünde kalaylayarak vatandaşlara sağlıklı bir şekilde sunmaya çalışıyor. Gürkan Akman Polatlı’da bakırcılık mesleği devam ettirmeye çalışıyor. Bakırcılık mesleğinin geçmişte en gözde mesleklerden biri olduğunu belirten Akman, günümüzde ise bakır kullanımının azalmasıyla kalaycılık mesleğinin bittiğini vurguluyor.

BAKIRCILIK GENELDE BABADAN OĞULA GEÇER

Bakırcılık mesleğinin baba mesleği olduğunu belirten Gürkan Akman; “Adım Gürkan Akman,1972 yılında Polatlı’da doğdum, aslen Beypazarlıyım. Meslek aslında dedemden babama geçmiş, yani babadan evlada süregelmiş. Bende 1997 yılından beri bu mesleğin içindeyim. Küçükken yardım amacıyla babamın yanına gelirdik. Daha sonra zamanla mesleği öğrendik. “dedi.

ÖĞRENMESİ GÜÇ BİR MESLEK

Akman bakırcılığın oldukça emek isteyen bir iş olduğunu kaydederek; “Eskiden bu iş sadece kalaycılık olarak sürüyordu. İnsanlar kazanlarda çamaşır yıkarlardı, suyu güğümlerle taşırlardı, bu amaçla da bakır çok kullanılırdı. Daha sonra kalay zamanla ortadan kalkmaya başladı. Çelik, alüminyum mutfak gereçleri kullanılmaya başlandı. İnsanlar ellerindeki bakırı ya satarak ya da süs eşyası olarak değerlendirmeye başladı. Yani eskiden kullanılan bakırlar şimdi işlenerek evlerde aksesuar olmaya devam etti. Ben de talep çok olunca bu mesleği devam ettirmeyi seçtim. Ama babamın mesleği olmasaydı bu mesleği tercih etmem zor olurdu. Çünkü öğrenmesi zor bir meslek. Başka bir işle uğraşıyor olsaydım, bu mesleği ben yaparım diyerek bu işe girişemezdim. Baya emek isteyen bir iş.” dedi.

GENÇLER HEM OKUYUP HEM DE BU ZANAATİ ÖĞRENMELİ

Bu mesleklerin kaybolmasında birçok neden olduğuna dikkat çeken Akman, ”Bakırlar kullanım alanından çıktı. İnsanlar teknolojinin ilerlemesiyle birlikte bakırdan çelik eşyalara geçiş yaptı. Bir başka neden, çocuklar daha uzun süre eğitim görüyor. Öğrenciler liseyi bitirene kadar bu konuyla ilgili bir eğitim görmüyorlar. Bu nedenle de eğitim sürecinin uzun olması mesleğin kaybolmasında bir etken. Esasen bu mesleğin artık değer görmemesi de en önemli nedenlerden biri. İnsanlar artık daha kolay masa başı işleri tercih ediyor. Eskiden çocuğunu teslim ederdin, ustası ona gerekenleri öğretirdi. Şimdi gençler daha çabuk büyüyor, baba mesleğine ilgi duymuyor. Zaten malesef ki el emeğinin kaderi şudur; bir zaman sonra kaybolurlar.” dedi.

BAKIRCILIK HAKETTİĞİ DEĞERİ GÖRMÜYOR

Bakırcılıkta bir gelecek görmediğini söyleyen Akman, ”Bakırlar kullanım alanından çıktı ve aksesuar ürünlerine dönüştü. Artık bakırın üstüne her şeyi işleyebiliyoruz ,insanların fotoğraflarını bile.. Bakır daha çok lüks hale geldi. Bakırın maliyeti arttı. El emeği olduğu için işçiliğinde maliyeti arttı. Bu yüzden geleceği olan bir meslek olarak görmüyorum” dedi.

BAKIR ÜRÜNLERİ ARTIK DAHA ÇOK AKSESUAR OLARAK KULLANILIYOR

İki şekilde bakır üretimi yaptıklarını dile getiren Gürkan Akman “ Aksesuar amaçlı ve kullanım amaçlı olmak üzere üretim gerçekleştiriyoruz. Mesela bakır eşyalara kalay yapıyoruz. İnsanlar hala bakır tencerelerde yemek pişiriyor, çünkü ev ortamında radyasyonu çekiyor. İletken olduğu için yemeklere lezzet de katıyor. Bizde bu tencerelerin kalayını bakımını yapıyoruz. Aksesuar amaçlı olarak da  insanlar tencerelerini veya kazanlarını getiriyor, işlememizi istiyor. Eski türk motifleriyle bu eşyaları işliyoruz. Bunları da evlerinde süs eşyası olarak kullanıyor. Ürünlerin ebatına göre de işleme günleri 2 ile 7 gün içerisinde değişiyor.” dedi.

KALAYCILIK ZOR VE TECRÜBE GEREKTİRİR

Akman “Kalaycılık zor bir meslek ve aslında asıl adı da bakırcılık. Bakır imalatı da var ,işlemeciliği de var. Meslek üç alanı da kapsıyor. Kalaycılık zor ve belli bir tecrübe gerektiren bir iş. Sadece bakarak bu işi öğrenemezsiniz. Ateşte kaynatma süresi var, ince ayarları var. Yani mesleği öğrenmek için 4-5 sene emek harcamak gerekiyor. Mesleği ilçemizde amcam ve ben devam ettirtiyoruz. Bazı insanlar mesleğe değer veriyor,iyi ki varsınız diyerek bize varlığımızı hissettiriyor. Bazılarıysa bu meslek hala kaldı mı diyor mesela,o yüzden kıymet bilen de var bilmeyen de var.”dedi

SAĞLIK İÇİN BAKIR TERCİH EDİLMELİ

Bakırın hem sağlıklı hem de kullanışlı olduğunu vurgulayan Akman “Bakır sürekli bakım isteyen bir ürün ve insanlar buna zaman ayırmıyor fakat eğer kalaylattırmazlarsa kalayı çıkıyor ve sağlığı kalmıyor. Günümüzde insanlar belirli aralıklarla kalay yaptırmak yerine çelik ürünler alıyor. Ama biz bu tencereleri kalaylarken sıcaklık neredeyse 300 dereceye çıkıyor. Bütün mikroplar bu kalaylama işleminde ölüyor, bu da sağlık açısından oldukça avantajlı.” dedi. Haber/ GİZEM UÇAR

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.