SOĞAN ÜRETİCİSİ PERİŞAN

Bu haber 11 Kasım 2021 saat 11:13 'de eklendi.

Polatlı ekonomisini ciddi derecede etkileyen soğan üretimi bu yılda üreticinin yüzünü güldürmedi. Sulama maliyetinin altında dahi alıcı bulamayan soğanlar depolarda adeta çürümeye terk edildi. Üreticinin emeği ve harcadığı paranın karşılıksız kaldığını belirten Polatlılı soğan üreticilerinden Hidayet Atalay ve Alp Erhan Bilgin gazetemize konu ile ilgili çürüyen soğan depolarında açıklama yaptı.

BİLGİN: ÜRETİCİ BİR DAHA AYAĞA KALKAMAYACAK

Her yıl binlerce dönüm soğan ekiminin yapıldığını ve bu yılda tonlarca soğanın tarlada kaldığını ürünün para etmemesinden dolayı birçok üreticinin artık düştüğü yerden kalkamayacağını ifade eden İlçemiz Yeniköseler köyü soğan üreticilerinden Alperhan Bilgin gazetemize yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi. “3-4 yıldır tarımda bütün üreticiler gibi bizlerde ağır cezalar ve yüksek girdi maliyetlerinden dolayı büyük sıkıntı çekiyoruz.  Soğan ekimi konusunda bu yıl ciddi derecede ekonomik zarar gördük. İki yıl önce bizi hainlikle, terör suçuyla suçlamışlardı. Neden soğan fiyatları yükselince stokçu oluyoruz, zarar edince neden bir şey olmuyoruz. Burada biz kazanmıyoruz, aracılar kazanıyor. Üretici her zaman olduğu gibi yine zarar ediyor. Bizi bu şekilde yiğidi soğana muhtaç ettiler. Bu yıl ben 140 dönüm soğanımı sürmek zorunda kaldım. Maliyetim 95 kuruş satışım 40 kuruş alan yok nerdeyse hiç yok. Kalkan soğanlar ise şimdi depolarda mallar çürüyor. Polatlı soğanda ana gelirinin yüzde 85’ini kaybetti, buda ekonomisini etkiliyor. Zaten bizim girdi maliyetlerimiz yüksek birde buna sulama maliyetleri giriyor, üstelik su da yok, yani bir daha üretemeyeceğiz. Ayrıca Devlet Su işleri suyu parayla satmaya sulama birlikleri kanalıyla bize veriyor. Sulama birlikleri 30 bin dekarlık alanları kaçak kanallarla 250 bin dekarlara çıkardılar. Burada biz Polatlı olarak ciddi su krizi yaşıyoruz.”

POLATLI’DA CİDDİ DERECE SAHİPSİZ KALIYORUZ

Bilgin, “Biz Polatlı’da ciddi derece sahipsiz kalıyoruz, sorunun ana kaynağı da sahipsizliktir. Polatlı’daki siyasi kanat veya milletvekilleri köyleri geziyor, beyanatlar veriyorlar fakat daha sonra söylenen sözler unutuluyor. Biz onların şimdi özel kalem müdürlerini dahi geçemiyoruz. Bana göre siyasi olmak sadece kameralara gülümsemekle olmaz. İktidar partisi de bu konuda ciddi adımlar atmalıdır. Özellikle su konusunda derhal çözüm üretmelidirler. Su konusunda ben mensubu olduğum partiden dahi ihraç edildim. Üreticinin cezası bitmiyor, borsaya gidiyorsun kendi damperli kamyonunla boşaltıyorsun hamaliye parası ödüyorsun. Mazot fiyatları yerinde durmuyor, gübre desen el yakıyor. Hep üretici suçlu hep üretici cezalı oluyor. Yakında büyük tehlike ülkeyi bekliyor, kuraklık ve kıtlık kapıda artık üretici yere düştü, isteseler de kaldıramazlar.” Dedi.

ATALAY: DERHAL İHRACAT KANALLARI AÇILMALIDIR

İlçemiz soğan üreticilerinden Hidayet Atalay ise tonlarca soğanın depolarda çürümeye terk edildiğini ve bir o kadar soğanın da bu yıl hiç bir şekilde tarladan kaldırılmadan traktörlerle sürüldüğüne işaret etti. Konu ile ilgili olarak gazetemize açıklamada bulunan soğan üreticilerinden Hidayet Atalay şu ifadelere yer verdi. “Bizler yıllardır soğan üretimi yapmaktayız, son yıllarda arka arkaya soğan üretimin yüzünden yaşadığımız ekonomik sıkıntılar artık bizi ekemez ve dayanamaz hale getirdi. Bu yıl sadece soğandan zararımız 980 bin TL civarında oldu. Üreticinin artık dayanacak gücü kalmamıştır. Soğanlar elde kalmış depolarda çürümeye bırakılmıştır. Derhal ihracat kanallarının açılması özellikle Rusya, İran, Irak gibi orta doğu ülkelerine Türkiye’nin biran önce soğan sevkiyatlarına başlaması gerekmektedir. Yoksa bu yıl ciddi derecede soğanlar depolarda onca emek ve zaman hiçe sayılarak çürümeye bırakılacaktır. Bizler soğan ekimiyle istihdama dahi katkı sağlıyoruz. Polatlı ekonomisine katkı sağlıyoruz. Çoğu tarlada Pazar bulamadığımız için ürünümüz kaldı, sürüldü. Bugün 50 krş fiyata soğanı satamazken marketlerde fiyatlar 3 TL’ye kadar çıkabiliyor. Neden böyle oluyor. Üretici kazanamazken, neden 3TL’ye marketçi aracılar kazanıyor. Ben bunun aracıların biran önce ortadan kaldırılarak halkımıza her üründe olduğu gibi soğanda geçerli fiyattan marketlerde satılması gerektiğini düşünüyorum. Hem üretici bu şekilde kazanacak, hem de tüketici hesaplı ürün tüketiminde bulunacaktır.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.