ŞOFÖR ESNAFI SESİNİN DUYULMASINI İSTİYOR

Bu haber 15 Mart 2022 saat 9:53 'de eklendi.

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan’ın bölge milletvekillerine çağrısı üzerine Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkan Yardımcısı ve Ankara Milletvekili Bülent Kuşoğlu ile beraberinde CHP Ankara Milletvekili Yıldırım Kaya ve CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı Polatlı’ya geldi. Şoför esnafının başta akaryakıt zamları olmak üzere dert yandığı konular hakkındaPolatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası önünde bir basın toplantısı gerçekleştirildi. CHP Polatlı İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı ve CHP ABB Meclis Üyesi Selami Ovacık’ın da katıldığı basın toplantısında Tarhan ve şoför esnafı sorunlarını çözüm önerilerini kamuoyu ile paylaştı.

KUŞOĞLU: AKARYAKIT ZAMLARIYLA İLGİLİ BÜYÜK SIKINTILARI VAR

CHP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Kuşoğlu, basın toplantısındaki konuşmasında şunları söyledi; “Yapılan son akaryakıt zamlarından sonra art arda gelen zincirleme zamlardan sonra büyük bir dilemma oluştu. Bir taraftan şoför esnafının, genel olarak esnafın akaryakıt zamlarıyla ilgili büyük sıkıntıları var. Bunları maliyetlerine yansıttıklarında, ki yansıtmak mecburiyetindeler, büyük fiyat farklılıkları oluşuyor. Bu rakamların altından kalkmak kolay değil. Polatlı Şoförler Odası’nın 1500 üyesi var. Bunların önemli bir kısmı kamyoncu, bir kısmı taksici, dolmuşçu, bir kısmı servis niteliğinde otomobilleri işletiyorlar. Hepsinin sorunları, sıkıntıları var.”

POLATLI’DA ŞOFÖR ESNAFININ SORUNLARINA DİKKAT ÇEKMEK İSTİYORUZ

“Türkiye çapında şoförler olarak sorunlarını dile getiren bildiğimiz kadar birkaç yer var. En başta da Polatlı geliyor. Onun için Polatlı’ya geldik. Polatlı’da şoför esnafının sorunlarına dikkat çekmek istiyoruz. Ben sözü Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan’a vermek istiyorum. Cesur bir çıkış yaptı. Daha önce burada hep beraber toplandılar. Sorunlarına dikkat çekmek için şu arkamızda gördüğünüz Ankara, İzmir, Bursa, Antalya yolu… Burası kapandı. Hepsine 2500’er lira ceza yazıldı maalesef. Aslında kendileri de kapatmak istemiyorlardı ama kendiliğinden oluşan bir olaydı. Ondan da zarar gördüler, mağduriyet yaşadılar.”

TARHAN: POLATLI NAKLİYESİ ÇOK ZOR DURUMDA

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, şu açıklamaları yaptı; “Bir hafta önce yaptığımız bir basın açıklaması, sosyal medya ve yerel gazete aracılığıyla Ankara bölge milletvekillerimizi odamıza davet ettik. Davetimize icabet eden CHP milletvekillerime ve il başkanıma çok teşekkür ediyorum. Sesimizi duydu. Bizim amacımız burada şoför esnafımızın dertlerini, seslerini duyurmak oldu. 1500 kişilik bir esnaf oda başkanlığı yapmaktayız. Türkiye’nin yüzde 36 soğan ihracatı yapılan ilçe Polatlı. Polatlı’da bir ticaret borsası var. 8, 10 tane un fabrikamız var. Türkiye’nin her yerine un, buğday ihracatı yapan; Temelli bölgesinin Trakya çimento fabrikalarına taş taşıyan esnaf Polatlı’da. O yüzden Polatlı’nın önemi çok fazla. Polatlı nakliyesi çok zor durumda. İstanbul’a giden bir araç, devlet karayolunda 420 TL gibi bir rakam ödüyor. İstanbul Boğaz Köprüsü’nden karşıya geçtik, 310 TL, çıkışımız 330 TL. Bir kamyonun TÜİV muayenesi için sanayide harcadığı para 10 bin TL’ye yaklaşıyor. 650 TL gibi de bir para TÜİV’e ödüyoruz. Çok yüksek bir rakam.”

HER ZAMAN ÜLKEMİZİN, MİLLETİMİZİN YANINDA OLDUK

“Bundan ziyade bir kamyonun trafik sigortası 8 bin TL ile 12 bin TL arası; bir TIR’ın trafik sigortası ile kasko bedeli 20 ile 25 bin TL arası çıkıyor. Bundan dolayı çok sıkıntıya düşüyoruz. Buradan yük yüklüyoruz, İzmir’e varacağız, 2 TL zam geldi mazota. İzmir’den mal yüklüyoruz, Ankara’ya geleceğiz, bir 2 TL daha zam geldiğinden dolayı nakliyeci esnafımız çok zor duruma düşüyor. Oysa biz kontak kapatmak, eylem yapmak gibi hiçbir niyetimiz yok. Olmadı, olmayacak da. Her zaman bu ülkemizin, milletimizin yanında olduk.”

HER ARABA GÜNLÜK 100 TL MAZOT FARKI İÇERİYE GİRİYOR

“Yapmış olduğumuz bir çağrı var. Bu okulların, sınıfların ışıkları yanıyorsa kırsaldan merkeze taşımalı eğitim yapıyoruz. 44 hatta. Eylül 5’te yapılan ihalelerde mazot 6,50 TL, bugün gelen mazot rakamı 23 TL. Benim arkadaşlarım buna günlük zam aldılar 15 TL, 31 Mart’a kadar. Oysa her araba günlük 80, 100 TL mazot farkı ile içeriye giriyor. Bu insanlar evine ekmek götüremez hale geldi. Ama önce çocuklarımız, önce eğitimimiz, önce yurdumuz dedik. Halen görevlerimize devam ediyoruz. Arkadaşlarım şu anda araçlarına lastik alacak durumda değiller.”

BU HASSASİYETİN İKTİDAR TARAFINDAN DA GÖSTERİLMESİ LAZIM

Ziyaret öncesinde bir dolmuşçunun sorunlarını kendisine aktardığını belirten Kuşoğlu, “4 TL idi 6 TL’ye çıktı. Başkanımız 6 TL aldı ama biz 6 TL’yi uygulayamadık. Çünkü 6 TL’yi verebilecek durumu yoktu, biz 5 TL yazdık’ dedi. Çok duygulandım. Şoför esnafı, vatandaşa karşı bu karar hassas. Bu hassasiyetin iktidar tarafından da gösterilmesi lazım. Özellikle bu konunun desteklenmesi lazım. Üzerinde çok fazla ÖTV, KDV var. Devlet tarafından bu kadar çok vergi alanın akaryakıtın desteklenmesi lazım ki hayat pahalılığı önlenebilsin.” dedi.

DEVLETİN FEDAKARLIK YAPMASI GEREKİYOR

Kuşoğlu, “Devletin birçok fedakarlık yapması gerekiyor. Bu yanlış politikalardan dönmesi gerekiyor. Bu konu ile ilgili olarak da şoförler odası, sadece şikayet etmiyorlar, ticari akaryakıt diye bir önerileri de var. Biz de arkadaşım Yıldırım Kaya ve il başkanımızla birlikte önerilerimizi de sunacağız” diye konuştu.

KAYA: MAZOTU UCUZ FİYATA VERİN

CHP Milletvekili Yıldırım Kaya, “Polatlı’daki esnaf, kendisinden fedakarlık yapıyor. Yatları, gemicikleri olanlara mazotu nasıl en ucuz fiyata veriyorsanız, bu kamyoncu, servisçiye de mazotu ucuz fiyata verin. Çözüm çok açık. Çocuklarınızın gemiciklerine verdiğiniz fiyatla, o yatlarda gezen, turistik gezi yapan iş adamlarına sağladığınız olanakları, burada gözümüzün nuru olan, çocuklarımızı taşıyan servis şoförlerine verin” dedi.

AKILLI: HÜKÜMET, BENZİN İSTASYONLARINI VERGİ DAİRESİ OLMAKTAN ÇIKARMALI

CHP Ankara İl Başkanı Ali Hikmet Akıllı, “Bu hükümet, benzin istasyonlarını vergi dairesi olmaktan çıkarmalıdır. Elbette dünyada petrol fiyatları artıyor ama 64 dolardan geldiğini hatırlayalım. Yarı fiyatına yakıt aldı bu ülke. Ama bugün hükümet vergi dairesi olarak çalıştırdığı için bu fiyatlarla karşı karşıyayız. Burada yatlardan söz edildi. Sadece yatlar da değil, uçaklarda da ÖTV’siz yakıt veriyor bu hükümet. Aynısının taşımacılık sektöründe de uygulanması mümkün” dedi.

ESNAF İLE İLGİLİ POLİTİKALARIN YANLIŞLIĞI TÜRKİYE’Yİ BU NOKTAYA GETİRDİ

Esnafın üzerindeki olan yükün alınması gerektiğini söyleyen Kuşoğlu, “Akaryakıt ile ilgili bu sorunlar çözüldüğünde Türkiye’deki hayat pahalılığı da önemli ölçüde önlenecektir. Yanlış kur politikası, yanlış akaryakıt politikası, esnaf ile ilgili politikaların yanlışlığı Türkiye’yi bu noktaya getirdi. Çıkmazdayız artık. Bir tarafta esnaf, artık geçinemiyor. Öbür tarafta bu esnafa verilmesi gereken zamlar verildiğinde vatandaş altından kalkamıyor. Bu noktaya gelindi. Seçimlerden önce bunun yapılabileceğini pek düşünmüyorum ama inşallah en kısa zamanda bu seçimler yapılacak ve iktidarımızda, Millet İttifakı’nın iktidarın bu sorunların hepsi çözülecektir” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.