SİYASETTE KADIN TEMSİLİ ANLATILDI

Bu haber 06 Aralık 2022 saat 11:37 'de eklendi.

Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamında 5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin yıldönümü nedeniyle “Siyasette Kadın Temsili” konulu program düzenlendi.

5 Aralık Türk Kadınına Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin yıldönümü nedeniyle Yerel Eşitlik Eylem Planı kapsamında dün Polatlı Belediyesi Hanımlar Konağında “Siyasette Kadın Temsili” konulu program düzenlendi. Türkiye Belediyeler Birliği Sosyal Projeler Koordinatörü Gülfem Kıraç Keleş’in sunum yaptığı programa Polatlı Belediye Başkan Yardımcısı Salih Tekeli, Polatlı Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’nın eşi Şaduman Yıldızkaya, Polatlı Belediyesi Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyeleri Serpil Öztürk, Canan Türker, Ayla Kandemir, Belediye Meclis Üyesi Metin Baysar, Polatlı Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Barkın Yıldırım, siyasi ve sivil toplum kuruluşu temsilcileri ve vatandaşlar katıldı.

ÖZTÜRK: KADINLAR OLARAK HAKLARIMIZ VARSA ATATÜRK’E BORÇLUYUZ

Programın açılış konuşmasını gerçekleştiren Polatlı Belediyesi Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyeleri Serpil Öztürk, “5 Aralık 1934 yılında Türk kadını Seçme ve Seçilme hakkını almıştır ve o dönemde Avrupa’nın pek çok ülkesinde kadınların seçme ve seçilme hakkı yoktu. Bugün biz seçilmiş kadınlar olarak haklarımız varsa bunu Türkiye Cumhuriyet’i Devlet’i kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk’e borçluyuz. Minnetle ve şükranla anıyoruz. Bizler kadın Belediye Meclis üyeleri olarak Yerel Eşitlik Eylem’i kapsamında kadınların problemlerini, sorunlarını tespiti ve çözümü yolunda bir düzine çalışmalar başlattık. Amacımız Kadın Dostu Kent unvanını alabilmek. Bu yolda bize destek veren başta Belediye Başkanımız Mürsel Yıldızkaya olmak üzere Türkiye Belediyeler Birliği’ne, Sivil Toplum Kuruluşlarımıza, bütün Polatlı halkına teşekkür ediyoruz.” dedi.

TÜRKER: ATATÜRK DEVRİMLERİNİN EN ÖNEMLİLERİNDEN BİRİSİDİR

Daha sonra konuşma gerçekleştiren Polatlı Belediyesi Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu Üyesi Canan Türker şunları söyledi; “Yerel eşitlik eylem planı kapsamında Polatlı’mızda bir dizi etkinliğe imza attık. Kadın-Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonumuz Kasım ayında kadına şiddete ilişkin farkındalık yaratmak üzere 25 Kasım’da Cumhuriyet Meydanında paydaşlarımız ile birlikte bir dizi etkinlik gerçekleştirdik. Bugün ise 5 Aralık 1934’te hayata geçirilen Kadına Seçme ve Seçilme Hakki verilmesinin 88. Yıldönümü. Atatürk, tüm dünyaya örnek olacak bir karara imza atarak kadınlara siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkı tanınmasını sağladı. Bu karar ile birlikte kadınlar da artık birçok konuda söz söyleme hakkına sahip oldu. Kadınların siyasi hayatta seçme ve seçilme hakkini elde etmesi; toplumsal hayatta gerçeklesen Atatürk Devrimlerinin en önemlilerinden birisidir. 1930 yılından itibaren çıkarılan bir dizi yasa ile önce Belediye seçimlerine katılma, sonra köylerde muhtar olma ihtiyar meclislerine seçilme hakkı tanınan kadınların milletvekili seçme ve seçilme hakları, 5 Aralık 1934’te Anayasa ve Seçim Kanunu’nda yapılan yasa değişikliği ile tanindi. Mustafa Kemal Atatürk, 1925’te Kastamonu’da yaptığı konuşmada şöyle der: “Toplumu kalkındırmak istiyorsak, izlememiz gereken daha emin ve daha etkili bir yol vardır. O da Türk kadınını çalışmalarımıza ortak etmek, hayatimizi onunla birlikte yürütmek, kadının, bilimsel, toplumsal ve ekonomik hayatta erkeğin ortağı, arkadaşı, yardımcısı ve koruyucusu yapma yoludur. “Türkiye’de kadınlar seçme ve seçilme hakkını İsviçreli kadınlardan 36, Fransız kadınlardan 11, Belçikalılardan 14 yıl önce elde etmiştir. Bugün ise 20 ilimizde kadın vekilimiz yoktur. Biz nüfusun yarısıyız, nüfusun yarısını oluşturan kadınların ülkemizin karar alma mekanizmalarında ve mecliste eşit sayıda yer almasını istiyoruz. Bu vesileyle basta Büyük Önder Gazi Mustafa Kemal Atatürk’ ü, silah arkadaşlarını ve aziz şehitlerimizi saygı, rahmet, minnetle anıyor, aziz hatıraları önünde saygıyla eğiliyorum.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.