Sivil Toplum Platformundan Protesto

Bu haber 22 Haziran 2019 saat 10:32 'de eklendi.

Polatlı Sivil Toplum Platformu bünyesinde Mısır’ın seçilmiş İlk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ve Doğu Türkistan’da Nur Muhammed Tohti’nin Şehit edilmeleri protesto edildi, dualar edildi.

Polatlı Sivil Toplum Platformu bünyesinde Polatlı Birlik Vakfı, Eğitim Bir-Sen, Polatlı Eğitim kültür dayanışma vakfı, Anadolu Gençlik Derneği, Tügva, Polimder, Diyanet Sen ve birçok sivil toplum kuruluşunun katılımı ile Mısır’da darbe ile yönetimden indirilen Mısır’ın seçilmiş İlk Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin ve Doğu Türkistan’da Nur Muhammed Tohti’nin Şehit edilmelerini protesto etmek amacıyla çok sayıda vatandaş Cumhuriyet meydanında bir araya geldi.

MURSİ, MISIR’IN SEÇİLMİŞ İLK CUMHURBAŞKANI OLMUŞTU

Polatlı Sivil Toplum Platformu adına açıklama yapan Polimder Başkanı İbrahim Kılıç: “ 17 Haziran 2019, Pazartesi günü Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı merhum Muhammed Mursi çıkarıldığı mahkeme salonunda şehadete yürümüştür. Bizler, Polatlı Sivil Toplum Platformu olarak Müslüman Kardeşler Hareketinin öncülerinden Merhum Mursi’ye Cenabı Allah’tan rahmet, tüm İslam milletine sabırlar diliyoruz. Bilindiği üzere Mısır’da 25 Ocak 2011 tarihinde 30 yıllık Hüsnü Mübarek yönetimi son bulmuş, Haziran ayında yapılan seçimleri de Müslüman Kardeşler Hareketi kazanmıştı. Bu seçimlerin ardından 30 Haziran 2012’de Muhammed Mursi, Mısır’ın seçilmiş ilk cumhurbaşkanı olmuştu. Mısır’ın kendi kontrollerinden çıkmasını istemeyen küresel sistem, serbest seçim imkanına rağmen, iktidar ve muhalefet arasında uzlaşma zemini oluşmasına izin vermemiş, sokak gösterilerini kışkırtmış, ülkede sürekli kaotik bir halin oluşmasına yol açmıştır.”

ÖZGÜRLÜK DİYEN BATI MUHAMMED MURSİ’NİN TUTUKLANMASINA SESSİZ KALDI

“ Küresel sistemin en çok da bilişim teknolojilerinin oluşturduğu etkiyle galeyana getirdiği sokak gösterilerinin devamında 3 Temmuz 2013’de Mısır’da silahlı kuvvetler yönetime el koydu. İlginçtir ki sürekli demokrasi, insan hakları ve özgürlük diyen Batı, Mısır’da yapılan darbeye ve bir gün sonra da seçilmiş cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin tutuklanmasına sessiz kaldı. Darbe yönetimi altında geçen 6 yılda Mısır’daki yüzlerce idam, 5 bine yakın ölüm, on binlerce yaralanma, 30 bin kadar tutuklanma sözde insan hakları savunucusu Batı’yı rahatsız etmemiştir.  Batı, bu idamlar ve tutuklamalar karşısında tepki bırakın tepki göstermeyi bilakis teşvik edici olmuştur. Çünkü küresel sistem kontrolünde tutmak istediği ülkelerde toplumun farklı kesimlerini birbirine düşürmeyi, düşmanlık oluşturmayı, telafisi çok zor acılar yaşatmayı bir strateji olarak uygulamaktadır.”

YÜREĞİMİZİ DAĞLAYAN ÜZÜCÜ BİR HABER DE DOĞU TÜRKİSTAN’DAN GELDİ

“ Bu tuzağın farkında olmak, bu oyuna gelmemek, sabırla haktan ve adaletten yana olmak büyük bedeller gerektirmektedir. Her türlü olumsuz şartlarda ve sıkıntılı süreçte dahi hakkı hak bilip haktan yana olarak yaşamak ve ölmek insan için en şerefli lütuftur. Biz merhum cumhurbaşkanı Muhammed Mursi’nin Cenabı Hakkın lütfuna mahzar olduğuna inanıyoruz ve dua ediyoruz. Muhammed Mursi’nin şehadet haberinin hemen ardından yüreğimizi dağlayan üzücü bir haber de Doğu Türkistan’dan geldi. Dünyaca ünlü Uygur yazar Nurmuhammed Tohti, Çin toplama kampında şehid düştü.  Gözlerden epey ırak olduğu ve kapalı bir toplum olduğu için doğru dürüst haber alınamayan bu zulüm beldesinde gerçekte neler yaşandığından kimsenin haberi olmuyor. Kalp ve şeker hastası 70 yaşındaki Tohti, bir yıldır toplama kampındaydı. Allah rahmet eylesin, mekanı cennet olsun.”

İSLAM MİLLETİNE SABIRLAR DİLİYORUZ

“Hepimiz Allah’tan geldik ve dönüşümüz Allah’a olacaktır. Maalesef dünyanın dört bir yanında mazlumlar baskı, zulüm ve işkencelere maruz kalırken bizlerin elinden bir şey gelmemekte. Suriye’de, Yemen’de, Doğu Türkistan’da, Arakan’da, Kudüs’te, Gazze’de ve ismini dahi hatırlayamadığımız yerlerde zulüm altında inim inim inleyen, çaresizce akıbetlerini bekleyen tüm mazlumlara dua etmekten başka elimizden bir şey gelmiyor. Rabbim yardımcıları olsun. Merhum Muhammed Mursi’ye ve Nurmuhammed Tohti’ye ve tüm şehitlere tekrardan Cenabı Allah’tan rahmet dilerken, başta ailelerine ve İslam milletine sabırlar diliyoruz. Cenabı Allah, hepimizi hakkı üstün tutarak yaşayanlardan ve bu şekilde kendisine kavuşanlardan eylesin. Basın açıklamamızı bitirirken Muhammed Mursi’nin şehadet haberini aldığında kıymetli eşi Necla Hanım’ın sarf ettiği sözleri herkesin düşünmesini istiyoruz:  “Sakin bir camiye çekildim, elimden ve dilimden geldiği kadar bize ve kendimize dua ettim. Mursi değildi duaya muhtaç olan, bizdik. O -Allah’ın izniyle- kurtulmuş ve dünyadaki imtihanını en güzel biçimde savmıştı. Geride kalan bizler, uzatmaları oynadığımız hayatlarımızda ne kadar onur ve şeref kaldığıyla ilgileniyor muyduk acaba?”

Polatlı Postası[email protected]

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.