Sivas'ta 2 Temmuz 1993'te Madımak Oteli'nin yakılması ve 37 kişinin ölümüne ilişkin görülen davada dosyası ayrılan firari sanıklar Murat Sonkur, Eren Ceylan ve Murat Karataş'ın yargılanmasına devam edildi. Ankara 1. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmaya, çok sayıda Alevi örgütü temsilcisi ve avukat katıldı. Mahkeme başkanı, dava dosyasına gelen evrakı okumasının ardından avukatlara söz verdi.

Milli Basketbolcu gaspa uğradı! 25 bin Euro değerinde eşyası çalındı Milli Basketbolcu gaspa uğradı! 25 bin Euro değerinde eşyası çalındı

sivas-katliami-davasi-ertelendi

Beyanında yaşanan olayların katliam olduğunu savunan avukat, “Anayasa 10. madde gereğince din, renk, mezhep vb. ayrım gözetmeksizin kanun önünde eşittir. O yüzden Anayasa olarak kişinin mal ve can güvenliği teminat altına alınmış olmasına rağmen Alevilerin bu ülkede can ve mal güvenliği yoktur. Devlet görevlilerinden hiçbiri ifade için çağrılmadı. Temel Karamollaoğlu mahkemeye çağrılmadı. Buradan hareketle Temel Karamollaoğlu'na sorulmak üzere olaydan önce Madımak Oteli’nin önüne belediyece döşenen taşlar nerede kullanılmıştır? Taşların akıbeti nedir, nereye gitmiştir? Temel Bey’e bu taşların sorulmasını, mahkemenizce sorulmasını talep ediyorum. Madımak Oteli'nin önüne 2 gün önce yığılan taşlar nereye gitti? Bunun mahkemenizce Sivas Belediyesi Başkanlığına sorulmasını talep ediyorum. Direkt Temel Bey’e de sorabilirsiniz” ifadelerini kullandı.

sivas-katliami-davasi-ertelendi (2)

Beyanların ardından o dönem Sivas Belediye Başkanı olan Temel Karamollaoğlu’nun dinlenmesi talebi mahkeme heyetince reddedildi. Avukatlar, bir sonraki duruşmanın adli tatil sonrasına verilmesini talep etti. Mahkeme heyeti, bir sonraki celseyi 14 Eylül’e erteledi.

İHA