Şıracı ve Yanmaz’dan bütçe eleştirileri

Bu haber 09 Temmuz 2020 saat 9:20 'de eklendi.

Polatlı Belediyesi Temmuz ayı oturumu tamamlandı. Belediyenin 2019 yılı mali kesin hesap bütçesi oylandı. CHP Belediye Meclis Üyeleri Yüksel Yanmaz ve İhsan Şıracı, bütçe performansına ilişkin kürsüde söz alarak Polatlı Belediyesi’nin 2019yılı bütçe ve hizmet performansını eleştirdi. Yanmaz ve Şıracı eleştirilerin ardından yapılan bütçeye CHP grubu olarak onay verdiklerini ve evet oyu vererek 2019yılı bütçesini kabul ettiklerini beyan etti. CHP’li Meclis üyelerinin yaptığı eleştirilere yanıt veren Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya, “Bana nasıl kaynak üretileceğime dair hiç bir fikriniz ve önerimiz yok. Hangi hizmet az yapıldı? Hangi vatandaş bize geldi talepte bulundu da eli boş döndü. Şunu unutmayın burada herkes iktidar, şehre birlikte değer katacağız” dedi. Bütçe performansını değerlendiren Cumhuriyet Halk partisi Meclis üyesi İhsan Şıracı 2019 yılı kesin hesabı ile ilgili konuların müzakeresinde grubunun görüşlerini açıklamak için söz alarak şu açıklamalarda bulundu.

ŞIRACI: YÜZDE 90’IN ÜZERİNE BİR BÜTÇE GERÇEKLEŞMESİ SÖZ KONUSU DEĞİL

 Şıracı,“2019 yılı kesin hesabında görüyoruz ki belediyemizin gelir gerçekleşmesi 90 trilyon 600 milyar olmuş. Gelir gerçekleşmesi yüzde 60 giderlerimiz ise 102 trilyon 800 milyar olur. Gider gerçekleşmesi de yüzde 68. İki sorum var? Sayın başkan bütçe gerçekleşmelerini yüzde 98 civarında olduğunu söylüyor. Birinci sorum tahmini bütçe 150 trilyon konmuş gerçekleşen bütçe 90 trilyon 600 yüzde 60 gider bütçesinin de 68 olduğunu söyledim hiçbir şekilde gerçekleşmiş yüzde 90’ın üzerine bir bütçe gerçekleşmesi söz konusu değil” dedi.

BU GERÇEKLEŞME BİR ÖVÜNÇ DEĞİL

 Şıracı, “İkincisini de şöyle garipsiyorum , geçen mecliste sayın Yanmaz 150 trilyon bütçe var deyince Sayın Başkan kesin hesapta görürsünüz, bizim bütçe gerçekleşmemiz 90 trilyon dedi. Ortada şöyle bir terslik var. Sayın belediye başkanın tahmini bütçe gerçeklemesinin 90 da kalmasını nasıl böyle ifade ediyor. Bu bir övünç değil. Başkan tam aksine 150 koyduk 180 gerçekleştirdik diye ifade ediyor olmalıydı” dedi.

 BİR ŞEY YAPMAZ İSE BÜTÇE KÜÇÜLÜR

Şıracı, “Bir şey yapmaz ise bütçe küçülür, Polatlı’mız Ankara’nın batıya açılan kapısı Anadolu bozkırının parlayan yıldızı ve gerçekleşen bütçe 90 trilyon. Bakınız tek bir örnek vereceğim 2019 yılı bütçesi yapılırken Fen İşlerine 33 buçuk trilyon konulmuş, 2019 gerçekleşmesinde görüyoruz ki Fen İşleri Müdürlüğünün gerçekleşmesi 18 buçuk trilyon bunda dairenin suçu yok, bize senede bir kesin hesap geliyor ama sayın başkana ara veriler de geliyor, para akışı belli Fen İşlerine demiş ki dur bakalım kardeşim, biz sana 33 buçuk trilyon dedik ama biz sana ayırdığımız ödeneğin karşılığını bulamıyoruz, biraz frene bas “ dedi.

 21 TRİLYON BÜTÇE GELİRİ EKSİK OLMUŞ

 Şıracı, “Hatırlar mısınız geçen faaliyet raporunda sizlere ne demiştim, 2019 yılında belediyenin başlattığı herhangi bir yatırım var mıdır ya da daha önce başlayıp da bitirdiği hitama erdirdiği bir yapı var mıdır? Bir tek otopark bitti oda Başkanın cenazesi vardı açılış günü yapılmadı Ocak ayında yapıldı, o da 2020 ye kaldı. Polatlı belediyesinin 2020 yılı içerisinde hiçbir yatırıma başlamamasının ve bitirmemesinin mali sonucu da burada. Fen işlerine koyduğunuz 33 buçuk trilyonu sağlayamamışsınız adamada demişsiniz ki durun çalışmayın, çalışmayın derken görevlerinizi elbet yapın ama yeni yatırım bir dursun bakalım biz size ayıracağımızı söylediğimiz kaynağı bulamıyoruz demişsiniz. Gelir gerçekleşmesi 2018 de 111 trilyon olmuş 2019 yılında 90 trilyon olmuş yani enflasyonun parayı küçültmesine rağmen bizim belediyemizin iki yıl arasında 21 trilyon bütçe geliri eksik olmuş”dedi.

 BELEDİYE BÜTÇE AÇIĞI VERMEYE DEVAM EDİYOR

 Şıracı, “konuşmalarında ; “Belediyemiz bütçe açığı vermeye devam ediyor 2018 kesin hesabını görüşürken 2018 deki bütçe açığını 24 buçuk trilyon olduğunu söylemişti. Bu yılkı bütçe açığı 12,5 trilyondur 103 trilyon gider 90,5 trilyon gelir belediyemiz bütçe açığı vermeye devam ediyor. Maalesef belediyemizi borcu da artmaya devam ediyor faaliyet raporunu görüşürken Başkan demişti ki 60 trilyon borcum var demişti. Oysa ben kesin hesaba baktığımda çok fazla bu konuda polemik olmasın diye baktım” dedi.

BORCUMUZU ÖDEMEDEN NASIL HİZMET BEKLERİZ

 Şıracı, “ Geçen birleşimde çevre temizlik ve kiralar ile ilgili Başkan meclise yazı yazmış, öteledik doğrudur bu şehre hemşerilik hukukuyla bağlı ama dükkanı işletemediği için çevre temizlik vergisini ya da kirasını ödeyemeyen esnafımıza bunu sağlıyor olmamız Polatlı belediyesi ne ve Başkana yakışan bir tutumdur ama işler yoluna girdiğinde herkes de belediyeye borcunu ödeyecek. Belediyeye borcumuzu ödemeden nasıl hizmet bekleyebiliriz ki. 2021 bütçesini 2020 yıllıda yaparken şuna dikkat edelim. Değerli arkadaşlar belediyeden şirketim adına bir ruhsat aldım tabi ki ruhsat harcı ödeyeceğim, ödedim 750 TL aynı ruhsatı il tarımdan da alamam gerekti il tarıma ödediğim ücret 300 TL tabii ki dükkân açıyorsa bir vatandaş bunun bir bedeli var ”dedi.

CHP GRUBU OLARAK 2019 YILI KESİN HESABINA EVET OYU KULLANACAĞIZ

Şıracı, “ Belediyeye ruhsat bedelini elbette ödeyecek ama il tarım 300 TL alırken bizim belediyemizin 750 TL almasına plan bütçe komisyonumuzdaki arkadaşlarımın dikkatine sunuyorum, bu konuda belediye meclisi olarak hepimize görev düşüyor. 2019 çalışmalarımız ile ilgili altını çizerek söylüyorum bir usulsüzlük görmedik. Ben iyi kötü mali muhasebe anlarım olağan üstü bir kesin hesap gerçekleşmiş ama böyle gerçekleşmiş, bir usulsüzlük ön görmediğimiz için rakamlar böyle oluşmuş. CHP grubu olarak 2019 yılı kesin hesabına evet oyu kullanacağız” dedi. Haber/İLKNUR KILINÇ

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.