Cumhuriyet Halk Partisi Polatlı Belediye Meclis Üyesi İhsan Şıracı konuşmasında şu ifadelere yer verdi; Sözlerimin başında bir vefa borcumu yerine getirmeliyim. Bu kongre döneminde yitirdiğimiz dördüncü genel başkanımız ikinci kurul kurucu genel başkanımız Sayın Deniz Baykal'ı rahmet, minnet ve özlemle anıyorum. Nurlarda yat sayın genel başkanım. Biz anlatmayı başaramadık. Eminim hayat anlamak istemeyenlere illaki öğretir. Öğretiyor da zaten. Yine bu kongre döneminde yitirdiğimiz Polatlı'nın Cumhuriyet Halk Partili son belediye başkanı, sevgili büyüğüm, ağabeyim, yol arkadaşım Sevgili başkanım Sami Çayı da rahmet ve minnetle anıyorum. Yine bu bundan yirmi gün önce Etimesgut Kongresi'nde ilçe başkan adayıyken geçirdiği kalp krizi sonucu hayatını kaybeden, birlikte de çalıştığım sevgili yol arkadaşım, sevgili Faruk abimi de rahmet, özlem ve minnetle anıyorum. Değerlerin hızla yozlaştığı bir dönemde onlar ve ahlakı temsil ediyorlardı. Umuyorum ve diliyorum ki onların yaşamı hepimize örnek olsun.

TÜZÜK GEREĞİ İKİ YILDA YAPMALIYDIK BİZ BUNU

Değerli arkadaşlarım, son Polatlı ilçe kongremizi, otuz yedinci kongremizi 12 Ocak 2020’de Ankara İl Kongremizi 16 Şubat 2020’de büyük kurultayımızı da 25-26Temmuz 2020’de tarihlerinde gerçekleştirmiştik. Pandemi nedeniyle ertelenmiş ve temmuzda yapılmıştı son kurultay. Sayın Genel Başkanımız 1318 kurultay delegesinin 1251 oyunu alarak yani delegenin yüzde 95’nin oyuyla genel başkan seçilmişti o kongrede. Normalde geçen yıl 2022’de kongre sürecini tamamlamalıydık. Tüzük gereği iki yılda yapmalıydık biz bunu. Bir önceki kongrede delegenin yüzde 95’ini almış Sayın Genel Başkanımızın Seçilme riski mi vardı? Hayır Sayın Genel Başkanımız yüzde yüz delegenin oyuyla birtakım zorunluluklar nedeniyle kongreye katılamayan delegelerin oyuyla yüzde yüz oyla tekrar genel başkan seçilirdi. Ama ne dedik? İktidar bir anayasa değişikliği yaptı. İşte seçim barajını küçük ortağı nedeniyle yüzde yediye indirdi. Bu bahaneyle erken genel seçim yapabilirler bu yüzden kongreyle uğraşmayalım diye kongremizi bir yıl erteledik. Ama iktidar anayasa değişikliğini yeni yapmıştı. Anayasa değişikliğinin üzerinden bir yıl geçmeden seçim yapamayacaklardı. Bunu hepimiz biliyoruz. 2020 kongresinde seçilen sayın yöneticilerimiz o anki konumlarıyla genel seçime girmek istedikleri için maalesef bu kongre bugüne kaldı. Üçüncü yılı doldurmuş oldum.

ŞU AN YAPTIĞIMIZ İŞ DAHA MI DOĞRU?

Şu an yaptığımız iş daha mı doğru? İş zamanı, tatil zamanı, bu sıcakta kongreyle uğraşıyoruz. Üstelik yerel seçimlere yedi ay kalmış. Kasım ayındaki büyük kongreden sonra yerel seçimlere Dört ay kalmış olacak sayın arkadaşlarım. Arkadaşlarımdan öğrenemedim. Kaç delegenin oyuyla açtık kurultayı. Ama gördüğünüz gibi kurultayda hem delege sayımız eksik hem de coşku eksik. Bunu Ankara'nın diğer ilçe kongrelerinde ve Türkiye'de şu ana kadar yapılmış bütün ilçe kongrelerinde de tespit ediyoruz değerli arkadaşlar. Seçim sonuçları üç aydır değerlendiriliyor. İlçe kongrelerinde değerlendiriliyor. Bundan sonra da değerlendirilmeye devam edecek. Çok fazla bir şey söylemek istemem. Ama görünen HDP ilk turda aday çıkarsa Sayın Akşener kalkmasa kalktıysa da oturmasa Ya da bizim küçük ortaklarımız millet şemsiyesi altında seçime bizim listelerimizden değil, kendileri öyle seçime girseler daha farklı, daha başarılı bir sonuç almamız mümkün olabilecekmiş.

OLUMSUZ ŞARTLAR MAALESEF DEVAM EDİYOR

Sonuçta 2014 ve 2018’de olduğu gibi yüzde kırk sekiz oy alarak başarısız olduk değerli arkadaşlarım. Beni asıl beni bu başarısızlıktan daha çok üzen on üç yıl sonunda oyumuz hala yüzde yirmi beş ki yüzde yirmi beşse ittifak ortaklarımızın ifadelerine bakarsak yirmi beş de değil. Sayın Babacan diyor on bizim oyumuz var içinde. HDP'liler diyor üç beş puan Kılıçdaroğlu, Sayın Kılıçdaroğlu nedeniyle CHP'ye gitti diyor, Temel Karamollaoğlu beş altı oy bizde var diyor E onların dediği haklıysa kedi ciğer hikayesi değerli arkadaşlarım. Diğer bir üzüntüm maalesef bizim marifetimizde, bizim yordamımızla cumhuriyet tarihinin en gerici meclisi oluştu şu an. Türkiye Büyük Millet Meclisi 1923 bu tarafa oluşan en gerici meclisle yönetiliyor ülke şu ara. Genel Başkanımızın ilk seçimde 22 Mayıs 2010 kurultayında ben İlçe başkanıydım, büyük kurultay delegesiydim. Ama üzülerek söylüyorum ki 25 Haziran 2011’de delegeden ayrıldığım süre içerisindeki olumsuz şartlar maalesef devam ediyor.

Ankara'nın En Güzel Tatlıları: Başkentin Lezzet Köşeleri Ankara'nın En Güzel Tatlıları: Başkentin Lezzet Köşeleri

HABER: KARDELEN ÇIKMAZ