ŞIRACI, BAŞKAN YILDIZKAYA’YI SORU YAĞMURUNA TUTTU

Bu haber 03 Temmuz 2020 saat 9:31 'de eklendi.

Cumhiriyek Halk Partisi (CHP) Belediye Meclis Üyesi ihsan Şıracı, Belediye Meclisi’nin Temmuz ayı oturumunda Belediye Başkanı Mürsel Yıldızkaya’yı soru yağmuruna tuttu. Şehirde en çok konuşulan Kartaltepe AVM’den, arsa satışlarına, spordan, borçlanmaya ve belediye binasının akıbetine kadar pek çok konuda Başkan Yıldızkaya’ya sorular yönelten CHP’li Şınacı, turizm ve üniversite konusunda da açıklamalarda bulundu.

ŞIRACI’NIN SORULARI VE ELEŞTRİLERİ

Belediye tarımsal konuların içinde olmalı; Şıracı “Ülkemizin kendi başına kendi imkânları ile üreteceği tek şey kalıyor tarım. Ülkemizde zaten ekonominin lokomotifi olan tarımın en önemli üstlerinden biri de Polatlı’dır. Artık dünya değişiyor görev tanımları görevler değişiyor sizin de bildiğiniz gibi artık Belediyeden tarım konusunda şehirlerindeki çiftçilere yönelik icraatlar de içinde de bulunuyorlar. Ülkemizde tarımın başkenti olan şehrimizde belediyelerimizin de artık hep beraber bir komisyon kurmak tarım konusuna eğilmek ve hemşeri hukuku ile bu şehre bağlanmış bütün çiftçilerimize yönelik çalışmalar içerisinde bulunmasını da diliyorum” dedi. Şehrimizde virüse dair neler oluyor? ŞIracı “Sayın Başkan bize olağanüstü toplanalım da faaliyet raporunu görüşemedik ama Türkiye’deki pek çok olağanüstü toplandı Sayın Başkanın çağrısı ile ben Sayın Belediye Başkanımızdan arkadaşlar gelin bakalım bu COVİD ne oluyor şehrimizde neler oluyor var mı bir fikriniz bir şey diyor musunuz tarzı bir olağanüstü beklerdim açıkçası ama Belediye Başkanımız bütün yükü aldı kendisi götürdü o da onun tercihidir çünkü olağanüstü niye toplanalım demek sadece başkanın yetkisindedir” BELEDİYE PERSONEL SAYIMIZ NE DURUMDA? Şıracı “Başkanım ilk döneminin son yılı veya 5. Yılı ile ilgiliydi ama bu yılki faaliyet raporu bizim meclis üyesi olarak bizim de içinde bulunduğumuz Sayın Başkanın hıyaseti ve Belediye yönetiminin icraatları 2009 faaliyet raporu ile bugüne geldik. Bu yılki faaliyet raporunda belediyemiz personel sayısı 133 memur, 17 sözleşmeli, 152 işçi olmak üzere 302 yazıyor. Taşaron işçilerine şirkette çalışan işçilerine belediye personel sayımız umuyorum 1000 olmamıştır. 1000 olmadıysa da zaten ramak kalmıştır”

NASILSA BOL BOL ARSA SATIRIZ ARSAMIZ VAR!

 ŞIracı “Sayın Başkan Mayıs 2019 ayındaki toplantıda gündemde olmamasına rağmen 13 trilyonluk borçlanma yetkisini gündeme alarak komisyona yollamadan da geçilmiş yine yılın sonlarına doğru da 11 trilyonluk borçlanma yetkisi geçilmiştir. Yine faaliyet raporu arsa ve arazi hesabında görüyoruz ki Belediyemizin 324 trilyonluk arsa stoğu olmuş çok mutlu oldum. Bu 2018 sonunda 24 trilyondur. Şuan belediyemizin 31 Aralık 2019 itibari ile 324 trilyonluk arsası vardır. Tabii bunun iki yansıması olacak bu kadar çok arsa olursa belediyemizin geleneği artık 2020’nin kalan ikinci yarısı da bol bol arsa satarız”

SGK’YA ARSA HANGİ YÖNTEMLE DEVREDİLDİ?

 Şıracı “2019 Nisanın da SGK’ya olan borç 2018’de artmış görünüyor. 9 trilyon SGK’ya borç var. Yine Nisanın alt taraflarında taksitlendirilmiş resmi kurumlar borçları var o da 7 trilyon bu İller Bankası taksitlendirilmiş olabilir veya SGK olabilir. Benim açımdan bugünün en önemli sorusunu soruyorum. Polatlı Belediyesi SGK’ya olan borcun karşılığında mülkiyeti belediyeye ait 20 dönümlük bir arsayı SGK’ya devretmiş midir? Devredildiyse ne zaman devredilmiştir kaç TL bedele devredilmiştir bu devredilme sonucunda kurumlar arası alacak verecek durumu nedir? Yani belediyemizin hala SGK’ya borcu var mıdır? Eğer yoksa sorun yok” diye konuştu .

2019 YILI BELEDİYE TARİHİNİN EN DURAĞAN YILIDIR

 Şıracı “Ben 52 yaşındayım. 4 yıllık üniversite ve bir yıllık askerlik dışında hep Polatlı’da yaşadım. Bunu şuan Belediye Başkanın faaliyet raporunu değerlendiren bir siyasetçi olarak söylemiyorum. Polatlı’da yaşayan bir vatandaş olarak söylüyorum. 52 yaşında 1984’den bu tarafa belediye faaliyetlerini izledim. Polatlı Belediye tarihinde belki 2019 en kötü yılı hiçbir şey yok. 2019 sonuna doğru otopark bitecekti o da yetişmedi 2020’ye kaldı. Ya soruyu güncelliyorum tekrar soruyorum Polatlı Belediyesi 2019 yılında bir yatırım kararı almış ve başlamış mıdır yâda daha önceki başladığı yatırımlardan herhangi bir tanesini bitirmiş midir?”

 TURİZMDE NE DURUMDAYIZ?

 Şıracı “Mürsel Bey iyi bir siyasetçidir. Siyasetin çekirdeğinden gelmiş aktif görevler de bulunmuştur ve Allah’da nasip etti iki dönemdir de Belediye Başkanı aynı dönemde siyasetin ilçe başkanlığı döneminde birlikte görev yatık. Ufku olan idealleri olan bir arkadaşımızdır. Belediye Başkanı seçilirken şehrimiz ile ilgili Belediye Başkanı demek yada belediye demek sadece çöpleri toplamak asfalt dökmek değildir. 6 yıl öncesine göre turizmde ilerde miyiz. POTA’yı tebrik ediyorum. POTA iyi çalışıyor yiğidi öldür hakkını ver çalışan arkadaş görev yapan arkadaş başımızın tacı o balon seferleri ne oldu onu merak ediyorum.

ÜNİVERSİTE KONUSU EN CİDDİ YARAMIZ

Şıracı “Sayın Başkan göreve geldiğinde Polatlı üniversiteleşme yolundaydı. Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu, Sağlık hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Fen Edebiyat Fakültesi vardı. İlahiyat Fakültesinin temeli atılmıştı İlahiyat Fakültesinin fiziken binasını bitirmek Sayın Yıldızkaya’ya nasip oldu Allah Razı olsun. Sadece Sosyal Bilimler Yüksekokulu ve Fen Edebiyat Fakültesi var. Yani Sayın Başkanın döneminde Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu geldi. İlahiyat Fakültesi binası bitirildi sonra ilahiyat fakültesi de gitti. Şehrimiz de mevcut iki tane yüksekokulunun kapasitesi 1700 devam zorunluluğu yok. 1200 öğrencisi var bu iki yüksekokulun devam zorunluluğu yok diye de kimse de gelmiyor siz hiç Cumhuriyet Meydanında gezerken Polatlı’da üniversiteli birini görüyor musunuz tanışıyor musunuz? Tarım üniversitesinin takipçisiyiz” dedi.

 SPORDA BİR İLERİ İKİ GERİ GİDİYORUZ

Şıracı “Küçük bir araştırma yaptım. Üç tane takım var. Polatlıspor, Polatlı1926spor, Gençlikgücü. Sayın Başkanın yine seçim beyannamesinde vardı dört dörtlük spor kompleksi yapacaktı. O çocuklar karda yağmurda tel örgünün dibinde orada soyunup giyiniyorlar. Sayın Başkanın sözü var. Sayın Başkanın seçim beyannamesi başucu kitaplığımda duruyor. Seçimi kazanırken o beyanname ile çıkmıyor muyuz halkın karşısına sonra dedim ki İhsan bir buçuk yıl haksızlık etme o seçim beyannamesi gelecek yıldan itibaren çıkarıp bakacağız neler topluma taahhüt edildi seçim kazanılmış ve bunların ne kadarı yerine getirilmiş. Seçim beyannamesine bakacağız neler olduğunu göreceğiz. Polatlı Hentbol takımımız vardı. Onlarla gurur duyuyorduk. Yani bir konuda bilgileri geçinceye dek ne oldu Bayan Hentbol takımı şimdi var mı? Sesleri çıkmıyor? Şehrin spor anlayışı da bu maalesef” dedi.

 ARGE İLE İŞE GİRENLER TAKİP EDİLİYOR MU?

 Şıracı “Sanayileşme ve tarım konusunu bahsettim. Polatlı Belediyesinin bir katkısı var mı Sayın Başkan Belediye Başkanı olduktan sonra ikinci organize sanayi bölgesi açıldı. Oraya yatırımcı geldi mi ikide bir gazete de bir birimimiz var bizim sağ olsunlar organize sanayide işe soktuk. 3 ay sonra gittin mi o adam orada çalışıyor mu zaten organize sanayideki adamlar Polatlılar bir tarım bağlantısı var 6 ay çalışıp Polatlılı almak istemeyen adamlar şimdi ne oluyor gazetelerde 4 tane adam bilmem ne sanayisinde işe girdi. Takip eden var mı orada devam ediyor mu arkadaşlar istihdam mı yarattınız şimdi”

 BELEDİYE BİNASI VE DİGER YATIRIMLAR NE OLACAK?

 Şıracı “Belediye Binası, Gençlik Merkezi, Kültür Merkezi. Ah o kültür merkezi şimdi gençlik merkezi de öyle duruyor. Sayın Başkan gençlik merkezine başladı doğru proje bunu diyen oradaki market diyor ki Sayın Başkan bizi çıkarma kirayı arıtırıyım kaç sene oldu 6 yıl oldu ne yapar 72 ay ya o market orada dursaydı versin kirasını şu özel kolejin olduğu kültür merkezini gençlik merkezi de yapsaydık. Sayın Başkan zaman geçiyor bakın yıllar ilerliyor. Bakıyorum şimdi gençlik merkezinin de belediye binasının da hala ihaleye çıkılmamış sizden rica ediyorum hiç yakışmıyor belediyemize o belediye binasının olduğu yere de tinerciler falan dadanmış belediyenin binasının yapıldığı yerde böyle bir şey olur mu. Bu şehrin belediye başkanı olarak ufkunun açık olduğuna inandığım Sayın Yıldızkaya’nın Hikmet Uluğbay yatılı okulunun sonucu ile ilgili bulunmalıdır Cumhur ittifakı olarak o iki tane hastanenin mezbeleliği ilçe başkanı Sayın hanımefendi, buradaki belediye meclis üyesi arkadaşlarımız yöneticileri mülkiyet sağlık bakanlığı olabilir. Alıyor musunuz, satıyor musunuz siz ne yapıyorsunuz ne yapacağız biz buraları kalacak mı ne olacak. Sayın Belediye Başkanımızın bu konuda sorumluluğu vardır. İstediği kadar mülkiyeti sağlık bakanlığında olsun”

 YENİMAHALLE’DEKİ HİKAYE NEDİR?

 Şıracı “İlçemizde basından takip ettiğimiz bu süreçte toplantı olmadığı için Yenimahalle’deki çalışma ile ilgili ve Büyükşehir’deki şu yılan hikâyesine dönen kim oy verdi kim vermedi kim katılmadı konularında Sayın Başkanım bilgi vereceğini umuyorum meclis toplantısında bizleri bulmuşken.

” SATIN AVM SATIN! BURASI SORUN OLACAK. SATIN BEN “EVET” DİYECEĞİM

 Şıracı “2.09.2019 yazılı soru önergesinde soruyorum. Kat karşılığı ihaleye çıkılan Kartaltepe AVM tamamlanmış ve faaliyete geçmiştir. AVM’de belediyemizin kaç dükkânı var bu dükkânlardan satılan olmuş mudur yâda kiraya mı verilmiştir satış bedeli ne kadardır kiraya verildiyse AVM faaliyete geçtikten sonra ne kadar kira bedeli verilmiştir. Kartaltepe konutları hiçbir faaliyet görülmüyor dikkatinizi çekerim. Bu AVM sorunlarının daha çıkmadığı zaman yoksa Gençlik Merkezi ve Belediye Hizmet Binası gibi yeniden ihaleye mi çıkılacaktır. Kamuoyunda konuşulmaya başlanılan yüklenicinin konutları tamamlayabilmesi için toplam 10 bloktan iki tanesi yapılmayacağı iddiası doğru mudur? Tüm bunlardan sonra Sayın Başkanım AVM konutlarının olduğu 40 bin 682 metrekare belediye arazisinin tüm bu gelişmelerden sonra doğru kullandığınızı düşünüyor musunuz? Kat karşılığı meclisten karar alınmış Sayın Başkan sağ olsun cevaben demiş ki Kartaltepe AVM ve Yaşam Merkezi üzerine kurulduğu 40 bin 682 metrekare tespit komisyonunca belirlenen arsanın değeri 30 trilyon diyor. Bilirkişi demiş ki burası 30 trilyon eder. İçerisinde de belediyemizin dükkânlarının 38 tane yine değeri yapılmış 49 trilyon çıkmış 166 adet konut bedeli de 45 trilyon çıkmış dükkân ve belediye hissesine düşecek konutların geliri 94 trilyon. Sayın Başkan bana diyor ki “ Ey İhsan Şıracı sen ne anlatıyorsun kardeşim” 30 trilyonluk arsanın bedeli 94 trilyon. Zaten işler ondan sonra hızlandı sözleşme feshi oldu yenisi olacak falan aradan geçmiş 8 ay Sayın Başkan umarım aynı düşüncededir AVM ile ilgili ama bugünkü durum hiç öyle değil sanırım tekrar ihaleye çıkıldı olmadı. AVM’deki şuan belediyenin satamadığı yâda kiraya veremediği 37 kaldı. AVM belediye bütçesinden her ay 60-70 bin lira harcamalara katılım payı ödenebildi mi? Sayın Başkanım biliyorsunuz dosdoğru söyleyeyim. Şimdi önerimi söylüyorum size satın ya satın AVM’yi getirin meclise Evet oyu vereceğim satın kurtulun. Bu iş işin çıkılmaz hale geldi. Yukarıda saydığım sebeplerden Sayın Başkanın 2019 faaliyet raporuna Hayır oyu kullanacağım” dedi. Haber/ BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.