SINIFTA KALDILAR!

Bu haber 06 Ağustos 2021 saat 8:00 'de eklendi.

Cumhuriyet Halk Partisi Ankara Milletvekili Levent Gök, dün CHP Polatlı İlçe binasını ziyaret etti. Burada İlçe Başkanı Bilal Haşim Avcı ve yönetimiyle görüşen Gök, orman yangınlarıyla ilgili bir açıklama yaptı. Yangınların biran önce sönmesi temennisinde bulunan Gök, orman yangınları konusunda iktidarın sınıfta kaldığını belirtti.

CİĞERİMİZ YANIYOR

Ülkenin çok önemli bir süreçten geçtiğini aktaran Gök; “Türkiye son yılların en önemli sürecinden geçiyor. Geçmiş yıllara baktığımızda Türkiye ve bütün dünyada orman yangınlarına tanık olduk. Pek çok orman alanlarımızı kaybettik. Ancak bu sefer ki orman yangınları diğerlerine benzemiyor. 8 günden beri yanan ormanlarımız var. Türkiye sadece Manavgat ilçesinde çıkan yangınlarla geçtiğimiz yıl Türkiye’nin tüm bölgelerinde çıkan yangınlardan daha fazla orman kaybetti. Bu yangınları söndürdükten sonra tüm kayıplarımızı elbette öğreneceğiz. İçimiz, ciğerimiz yanıyor, nefes alamıyoruz. Bütün yurttaşlarımızın aklında orman yangınları var. Herkes bir an önce sönmesini diliyor.” dedi.

CUMHURBAŞKANI VE BAKANLAR OLAYIN BİLİNCİNDE DEĞİLMİŞ GİBİ

İktidarın orman yangınları konusunda hazırlıksız olmasını eleştiren Levent Gök; “Elbette orman yangınlarını söndürmenin metotları, yöntemleri var. Ne yazık ki ülkemizde orman yangınları çıktığı andan itibaren gördüğümüz manzara iktidarın beceriksiz, basiretsiz ve bu yangınlar hiç çıkmayacakmış gibi hazırlıksız olmasıdır. Böyle bir gerçekle karşı karşıyayız. Ormanlık arazilerde insanların ulaşamayacağı yerlerde en doğru çözüm bütün dünyada hava araçlarıdır. Ne yazık ki hava araçlarında Türkiye bu sene sınıfta kaldı. Günlerce bakanlar, Cumhurbaşkanı olayın bilincinde değilmiş gibi. İnsanların feryatlarına kulaklarını tıkayarak kiralama yöntemiyle dahi pek çok uçağı getirmek mümkünken bunda ne yazık ki başarılı olamadılar.” dedi.

DÜNYA ÖNÜNDE İTİBAR KAYBETTİK

“Orman yangınlarını söndürmek için Türk Hava Kurumu’nun elinde her zaman uçaklar bulunurdu. Bu uçaklar başka ülkelerdeki orman yangınlarına da müdahale ederdi. Atatürk’ün kurmuş olduğu Türk Hava Kurumunun içinin boşaltılması, kayyum atanması, pilotların işine son verilmesi, uçakların bakımının yapılmaması nedeniyle ülkemiz bu sene ne yazık ki orman yangınlarını söndürecek uçağa sahip olamayan çok sıkıntılı bir vaziyette dünya önünde itibarını kaybetti. Komşumuz Yunanistan’da 28 tane hava söndürme uçağı olduğu ifade edersek Türkiye’nin içinde bulunduğu bu durumun ne kadar vahim ve düşündürücü olduğu çok açıktır.” dedi.

FELAKETİN BOYUTLARI GİDEREK ARTIYOR

Felaketin boyutlarının gitgide arttığını ifade eden Gök; “Bütün bölgelerimizde onlarca uçağın söndürmesi mümkünken insanlarımızın çabalarına rağmen rüzgarında etkisiyle yayılan orman yangınları nedeniyle felaketin boyutları giderek artıyor. Şu anda Milas’ta bir termik santrale yaklaşmış olan orman yangınlarının bir an önce söndürülmesini ve ülkemizin felaketten kurtulmasını istiyoruz. Yangınlarda 8’e yakın yurttaşımızı kaybettik. Onlarca ev yandı, kamu binaları, ahırlar yandı. Ormanlarda ağaçlarla birlikte canlılar öldü. Türkiye’nin en güzel ballarının üretildiği ormanlarımız yandı. Türkiye çam balı konusunda dünyaya örnekken şimdi orada arılar kalmadı.” dedi.

ORMANLAR BELEDİYELERİN DEĞİL DEVLETİN SORUMLULUĞUNDA

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli’nin dalga geçercesine cevaplar verdiğini belirten Levent Gök, iktidar olduklarında orman yangınlarına izin vermeyeceklerini söyledi Gök; “Bu yangınlarda dalga geçercesine cevaplar veren bir Orman Bakanına sahip olmaktan utanıyoruz. Biz ormanların yanmasına izin verdik dedi. Anayasanın 169. Maddesi ormanların korunmasını devlete bırakmıştır. Orman bakanı belediyelerin söndürmesi gerektiğini ifade etti. Belediyelerin böyle bir yükümlülüğü yok. Ormanlar Türkiye Cumhuriyeti devletine kayıtlıdır. Belediyelerimiz elinden geleni yapıyor. Tüm araçlarını gönderdiler ama bu başka bir sorun. Devleti yönetenler sınıfta kaldı. Devleti yönetemeyen iktidarın çöktüğünün resmidir. Bu hükümet sistemiyle ülkenin yönetilemeyeceği orman yangınlarıyla bir kez daha görülmüştür. Yapılacak ilk seçimlerde mantıklı, bilimle uğraşan, akılla yönetilen bir Türkiye’yle tanıştıracağız. Orman yangınlarına asla izin vermeyeceğiz. Çünkü bilimi kullanacağız. Bir an önce orman yangınlarının sona ermesini diliyorum.” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.