9 Şubat Dünya SigaraBırakma Günü dolayısıyla açıklama yapan Doç. Dr. Nevhiz Gündoğdu, vücuttan atılan nikotin ile tat ve koku almanın daha belirgin hale geldiğini belirtti.

Sigara Tuketimi 6

DÜNYA SİGARAYI BIRAKMA GÜNÜ

Sigara içenlerin, içmeyen kişilere göre solunum yollarında daha fazla enfeksiyona maruz kaldığını vurgulayan Doç. Dr. Gündoğdu, sigara tüketiminin akciğerlere zarar verdiğini ve solunum yollarında ciddi hasarlara neden olduğunu ifade etti. Kronik bronşit, amfizem, KOAH (Kronik Obstrüktif Akciğer Hastalığı) gibi kalıcı hastalıklara yol açtığını da dile getirdi.

Sigarayı bıraktıktan sonra 12 saat içinde, ciğerlerin sigara dumanından temizlendiğini ve çok daha iyi çalışmaya başladığına dikkat çeken Doç. Dr. Gündoğdu, sözlerine şöyle sürdürdü:

“Sigarayı bırakarak ayrıca sosyal yaşamda, yiyeceklerden alınan tatlardan, koku duyusuna kadar olumlu değişimler yaşanır. Sigarayı bırakma kararı aldıktan sonra bile çok daha iyi ve rahatlama hissedilir. İkinci gün koku ve tat alma duyularında keskinleşme fark edilir. Üçüncü gün daha rahat nefes almaya başlarken, ilerleyen dönemde yeniden sağlığınıza kavuşabilirsiniz. Ev, araba vb. ortamlarda solunan hava daha temiz hale gelir. Ayrıca bağımlılığın hissettirdiği endişe azalarak, fiziksel rahatlama hissi oluşur.”

Sigara (2)

SİGARAYI BIRAKTIKTAN SONRA NELER DEĞİŞİR?

Sigarayı bıraktıktan sonra vücutta meydana gelen değişiklikler, sağlığa olan olumlu etkileri kısa ve uzun vadede gösterir. İşte genel bir zaman çizelgesine göre sigarayı bıraktıktan sonra vücutta meydana gelen bazı değişiklikler:

ABB’den Güdül’de kırsal kalkınma toplantısı! 5 milyon 343 bin 619 TL’lik yatırım ABB’den Güdül’de kırsal kalkınma toplantısı! 5 milyon 343 bin 619 TL’lik yatırım
  • 20 dakika sonra: Kan basıncı ve nabız normale dönmeye başlar.
  • 8 saat sonra: Kan dolaşımı iyileşir ve kan oksijen seviyeleri artar.
  • 48 saat sonra: Tat ve koku alma duyuları gelişir, solunum yolları rahatlar.
  • 72 saat sonra: Solunum fonksiyonları ve enerji seviyeleri artar.
  • 2-12 hafta sonra: Solunum kapasitesi ve dolaşım sistemi iyileşir, öksürük ve nefes darlığı azalır.
  • 1-9 ay sonra: Solunum yollarındaki temizlenme devam eder, öksürük ve solunum problemleri azalır.
  • 1 yıl sonra: Kalp krizi riski yarı yarıya azalır.
  • 5 yıl sonra: İnme riski, kalp hastalığı riski ve akciğer kanseri riski azalır.
  • 10 yıl sonra: Akciğer kanseri riski sigara içmeyenlere yaklaşır.
  • 15 yıl sonra: Kalp hastalığı riski sigara içmeyenlerle aynı seviyeye düşer.

Bu değişiklikler, sigarayı bıraktıktan sonra vücutta gerçekleşen olumlu gelişmelerin sadece birkaçını temsil etmektedir.