3 Temmuz tarihinde kesinleşen 6 aylık enflasyon rakamlarının ardından ÖTV'ye yapılacak zam nedeniyle tüm sigara markalarına 9 lira ile 13 lira arasında zam yapılması kararlaştırılmıştı.

Ancak Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), beklenenden daha düşük bir ÖTV artışı gerçekleştirdi ve bu durum sigara fiyatlarını etkiledi.

6 TL İNDİRİM MÜJDESİ

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), Yurt İçi Üretici Fiyat Endeksi'ne (Yİ-ÜFE) bağlı olarak akaryakıt, tütün mamulleri ve alkollü içkilerin Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) tutarlarının güncellendiğini duyurdu. 6 aylık üretici enflasyonunun yüzde 19,49 olduğunu belirterek, ÖTV tutarlarının güncellendiğini bildirdi.

sigara-4

Bu güncellemeye göre:

Kamuda tasarruf tedbirlerini içeren yasa teklifi TBMM'den geçti! O tarihte yürürlüğe giriyor... Kamuda tasarruf tedbirlerini içeren yasa teklifi TBMM'den geçti! O tarihte yürürlüğe giriyor...
  • Bir paket sigarada ÖTV tutarı 6,49 TL artarak 33,3 TL'den 39,5 TL'ye yükseldi.
  • Birada ÖTV tutarı 1,51 TL artarak 7,78 TL'den 8,29 TL'ye çıktı.
  • Şarapta ÖTV tutarı 7,45 TL artarak 38,24 TL'den 45,69 TL'ye ulaştı.
  • Yüksek alkollü içkilerde ise her litreye düşen alkol derecesi başına 2,06 TL artarak 12,69 TL'ye yükseldi.

Sigara fiyatlarını etkileyecek ÖTV'nin beklenenden daha az artış göstermesi nedeniyle birçok sigara firması, 10 lira bandında yapmış olduğu zamdan vazgeçti ve indirim kararı aldığını duyurdu.

JTİ grubu sigaralarına gelen 10 TL zamdan sonra bu kez 6 TL indirim yaptı. Bu kapsamda, en pahalı sigara 145 TL olurken en ucuz sigara 61 lira oldu.

İndirim kararı sonrası güncel fiyat listesi şu şekilde:

Sigara Fiyatlari Yeni

Kaynak: HABER MERKEZİ