Si̇bergöz 44 Operasyonlarında 107 Şüpheli Yakalandı  (2)

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, sosyal medya hesabı X’den yaptığı açıklamada, İstanbul ve Kocaeli merkezli 14 ilde gerçekleştirilen “SİBERGÖZ-44” operasyonları kapsamında 107 şüphelinin yakalandığını duyurdu. Operasyonlarda, 45 farklı paravan şirket kurarak hesaplarında 3 milyar TL'lik para hareketliliği tespit edilen şüphelilerin nitelikli dolandırıcılık yaptığı belirtildi. 

Yerlikaya, paylaşımında bilişim sistemlerini kullanarak nitelikli dolandırıcılık yapanların peşinde olduklarını ve siber devriyelerin 7/24 görev başında olduğunu vurguladı. Emniyet Genel Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Daire Başkanlığı ve Mali Suçları Araştırma Kurulu (MASAK) iş birliğiyle gerçekleştirilen operasyonlar, İstanbul ve Kocaeli merkezli olarak Ankara, Aydın, Gaziantep, Düzce, İzmir, Hatay, Diyarbakır, Kayseri, Trabzon, Ağrı, Balıkesir ve Eskişehir’de eş zamanlı olarak düzenlendi. 

Ankara'da korkunç cinayet! Eşini öldürüp intihar etti Ankara'da korkunç cinayet! Eşini öldürüp intihar etti

İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce yapılan çalışmalarda, sosyal medya platformları üzerinden "Forex Yatırım, Yüksek Kazanç" adı altında paylaşımlar yaparak, vatandaşlara “Radiant Capital, FED, IND Yatırım, Winner Financial” isimli mobil uygulamaları indirterek dolandırıcılık yapan şüpheliler yakalandı. Bu yöntemle 10 mağdurdan yaklaşık 5 milyon TL haksız kazanç sağlayan ve 45 paravan şirket kurarak hesaplarında 3 milyar TL para hareketliliği olan 96 şüpheli gözaltına alındı. 

Kocaeli İl Emniyet Müdürlüğü Siber Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü’nce yapılan çalışmalarda ise "Nitelikli Dolandırıcılık ve Suçtan Elde Edilen Malvarlığı Değerlerinin Aklanması" suçlarına yönelik olarak Ağrı, İstanbul, Balıkesir ve Eskişehir’de operasyon düzenlendi. E-ticaret siteleri üzerinden "Forklift, Çekme Karavan" gibi ilanlar vererek vatandaşlardan haksız kazanç sağlayan 11 şüpheli daha yakalandı. Operasyonlar sonucunda, 4 adet ruhsatsız tabanca, çok miktarda döviz ve Türk Lirası ile dijital materyallere el konuldu. 

Bakan Yerlikaya, operasyonları gerçekleştiren emniyet güçlerini ve MASAK’ı tebrik ederek, “Allah ayaklarına taş değdirmesin. Milletimizin duası sizinle” dedi. 

Kaynak: İHA