Ünlü Kolombiyalı şarkıcı Shakira, İspanya’da 14,5 milyon euro vergi kaçırmakla iddiaları ile yargılanıyordu. Hakkında 8 yıl 2 ay hapis cezası Shakira davada suçlamaları kabul ederek, anlaşma yoluna gitti.

Shakira ismiyle bilinen Isabel Mebarak Ripoll, vergi kaçırdığını kabul etmesi sonrasında ise alacağı ceza belli oldu. Ünlü şarkıcı kabul etmesinin ardından 2,9 milyon euro ödeyeceği belirlendi.

Barselona İl Mahkemesinde görülen davada, İspanya'da yaşadığı dönemle bağlantılı olarak, 2012 ile 2014 yılları arasında 6 farklı suçla Maliyeden 14,5 milyon euro vergi kaçırmakla suçlanan Shakira'nın, 2,9 milyon euroluk bir cezayı da ödemeyi kabul ederek, anlaştığı bildirildi.

Eski eşi futbolcu Gerard Pique ile birlikte olduğu sırada bir dönem Barselona'da yaşayan Shakira, ülke yasalarına göre 183 günden fazla burada ikamet ettiği için vergi mükellefi olmuştu.

Deprem olmadan önce haber veren uygulama hangisi? Android Deprem Uyarı Sistemi Nedir? Deprem olmadan önce haber veren uygulama hangisi? Android Deprem Uyarı Sistemi Nedir?

Savcılık, Shakira'yı, İspanya'da vergi ödemekten kaçınmak için gelirlerini ve varlıklarını İspanyol Vergi Dairesinden gizleyerek, İngiliz Virgin Adaları, Cayman Adaları, Malta, Panama ve Lüksemburg merkezli bir şirket ağına aktarmakla suçlamıştı.

Ayrıca Shakira hakkında savcılık 8 yıl 2 ay hapis ve toplamda 23 milyon avroya yakın para cezası talep ediyordu.