SGK PRİM BORÇ YAPILANDIRMASINDA SON TARİH 31 AĞUSTOS

Bu haber 30 Haziran 2021 saat 9:55 'de eklendi.

Polatlı Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Neziha Özatalay, SGK prim borçlarının yapılandırılmasına ilişkin son başvuru tarihinin 31 Ağustos olduğunu hatırlattı.

 GENEL SAĞLIK SİGORTASI PRİM BORÇLARI SGK TARAFINDAN OTOMATİK YAPILANDIRILACAK

Polatlı Sosyal Güvenlik Merkez Müdürü Neziha Özatalay, Sosyal Güvenlik Merkezine şu ana kadar 4/b Bağ-Kurlulardan e-Devlet üzerinden 13, şahsen 86 kişi, 4/a SSK’lı çalıştıran işverenlerin E-SGK üzerinden 101 şahsen, 21 işverenin müracaat ettiğini belirtti. Özatalay, “09.06.2021 tarih 31506 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 7326 sayılı Bazı Alacakların Yeniden Yapılandırılması ile Bazı Kanunlarda Değişiklik Yapılmasına İlişkin Kanun ile kuruma olan borçların yeniden yapılandırılması imkanı sağlanmıştır. 2021 yılı Nisan ayı dönemi ve önceki aylara dönemlere ilişkin alacakları kapsamaktadır. Yapılandırmadan yararlanmak için 31.08.2021 tarihine kadar başvuruda bulunmak gerekmekte olup ilk taksit 01.11.2021’e kadar ödenmek üzere, ikişer aylık dönemlerde en fazla 18 taksitte ödenebilecektir. 2021 Nisan ayı ve öncesine ait GSS primlerinin 31.12.2021 tarihine kadar ödenmesi halinde, gecikme cezası ve gecikme zammı silinecek ve bu kapsamdakiler 31.12.2021 tarihine kadar sağlık hizmetlerinden yararlanabilecektir. Genel Sağlık Sigortası Prim Borçları SGK tarafından otomatik yapılandırılacaktır. 4/a SSK’lı sigortalı çalıştıran işverenlerimiz e-SGK üzerinden veya İl Müdürlüğü, Merkez SGM’ lere müracaat ederek 31.08.2021 tarihine kadar borçlarını yapılandırabilirler. 4/b Bağ-Kurlu olarak çalışan sigortalılarımız e-Devlet üzerinden veya İl Müdürlüğü, Merkez SGM’ lere müracaat ederek 31.08.2021 tarihine kadar borçlarını yapılandırabilirler.” dedi.

BİLGİN: YAPILANDIRMADAN FAYDALANMAK İÇİN EN KISA SÜREDE BAŞVURUDA BULUNUN

SGK prim borçlarının yapılandırılmasında bugüne kadar 2 milyon 248 bin 894 kişinin başvuruda bulunduğunu belirten Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Bilgin, son başvuru tarihinin 31 Ağustos olduğunu hatırlattı. Bilgin, 101 milyar 7 milyon lira borç için yapılandırma işlemi yapıldığını açıkladı. SGK prim borçlarını yeniden yapılandırarak, çalışanların üzerindeki yükü hafifletmeyi amaçladıklarını belirten Bilgin, yeniden yapılandırma kapsamında Sosyal Güvenlik Kurumu’na olan prim borçları için son başvuru tarihinin 31 Ağustos 2021, peşin ve ilk taksit son ödeme tarihinin ise 1 Kasım 2021 olduğunun altını çizerek, vatandaşların yapılandırmanın sunduğu avantajlar ve ödeme kolaylıklarından faydalanabilmesi için en kısa sürede başvuruda bulunmaları çağrısında bulundu. Bağ-Kur sigortalılar ve isteğe bağlı sigortalılar gibi primini kendisi ödeyen vatandaşların yapılandırma müracaatlarını e-devlet üzerinden yapabileceklerini belirten Bilgin, “Başvuruda bulunmak isteyen vatandaşlarımız, SGK İl Müdürlükleri/Sosyal Güvenlik Merkezlerine elden ya da posta yoluyla başvuru yapabilecek.  Genel Sağlık Sigortası borçları için ise başvuru şartı aranmayacak, bu kapsamdaki tüm borçlar otomatik olarak yapılandırılacak” dedi.

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.