Servisçi esnafımız büyük sıkıntıda!

Bu haber 18 Ağustos 2020 saat 8:00 'de eklendi.

Covid-19 salgıyla birlikte yurt genelinde okular Mart ayı itibarıyla kapatıldı ve servisçilikle uğraşan esnaflar bir hayli zorlu bir sürece mahkum oldu. Pek çok sektörde olduğu gibi servis taşımacılığı yapan esnafların da mağduriyetinin giderilmesi noktasında hükümetten adım beklediklerini ifade eden Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, “Pandemi nedeniyle örgün eğitim-öğretime ara verildiği için 6 aydır iş yapamayan servisçi ve kantinci esnafımız yeni eğitim ve öğretim yılının uzaktan eğitimle başlayacak olmasıyla çok zor günler geçirmektedir. Yüz yüze eğitimin 21 Eylül itibariyle başlayacak olması sektörde çalışan yaklaşık 200 bin servisçi esnafı ile onların yanlarında çalışan şoförlerin ve 100 bine yakın kantinci esnafını mağdur edecektir. Altı aydır çalışamayan servisçi ve kantinci esnafı için de çalışanlarda olduğu gibi kısa çalışma ödeneği desteği verilmelidir” dedi.

TALEPLERİMİZ DEĞRELENDİRİLMELİ!

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, iş yapamayan ve doğal olarak ekonomik anlamda ciddi sıkıntılar yaşayan esnaflara gerek prim borcu gerek vergi ve gerekse kredi imkanlarıyla destek olunması gerektiğini söyledi. Tarhan, servisçi esnafının beklentilerini ise şöyle sıraladı: Tüm kredi, kredi kartı, SSK, Bağkur, bandrol, vergi borçlarının 31 Aralık 2020 yılına kadar ertelenmesi. Bu süreçte karşılıksız nakdi yardım yapılması, bunun yapılmaması durumunda faizsiz kredi desteği verilmesi. Esnafımız araçlarını yenileyemez durumda olduğundan, devlet kurumlarının esnafımızdan istemiş olduğu yaş şartının kaldırılması. 3 Eylül 2020 tarihinde devreye girecek olan Okul Servis Araçları Yönetmeliği’nde, esnafın beklentilerine cevap verecek şekilde gerekli düzenlemelerin bir an önce yapılarak hayata geçirilmesi.

5 AYDIR KONTAK AÇMIYORLAR!

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan, Dünya ve ülke genelinde yaşanan salgın hastalık sürecinin Polatlı’daki esnafarı da derinden sarstığını belirtti. Esnafların 5 ayı aşkın süredir kontak açmadıklarını söyleyen Tarhan “Esnaflarımız çok ciddi bir mağduriyet yaşıyor. ilgili kurumlara hazırladığımız raporları sunduk. Hükümetimizin bu zorlu günlerde pek çok esnafa yaptığı gibi servisci esnaflarına yönelikte destekler sağlamalı. Okulların ne zaman açılacağını bile henüz bilmiyoruz ve bu süreci birmikte omuz omuza vererek atlatmamız gerekiyor. elbette sağlık herşelden önce gelir ancak evine ekmek götüremeyen, sigortasını, aracının vergisini ve diğer giderlerini yatıramayan bir esnafın ve ailesinin yaşadığı sıkıntıyı gözünüzde canlandırın” dedi.

ÜMİTLE BEKLEDİK YİNE YIKILDIK

Polatlı Şoförler ve Otomobilciler Odası Başkanı İsmail Tarhan “Esnafımız SGK, Bağ-kur, vergi, kredi kartı, çekilen kredi, muayene ücreti, muhasebe ücretlerini ödeyemez oldu. Şu anda geçimlerini sağlayamaz durumdalar. Ağustos ayında okulların açılacağının söylenmesi umutlarımızı bir nebze de olsa yeşertmişti. Planlarımızı yaptık, ümitle bekledik. Ancak yine yıkıldık. Şimdi okullar 21 Eylül tarihine ertelendi. Yine ümitle bekleyeceğiz” dedi. Haber/ BERKANT ERGİN

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.