SERVİS ŞOFÖRÜ VE REHBERLERE TRAFİK GÜVENLİĞİ EĞİTİMİ

Bu haber 14 Ekim 2022 saat 9:50 'de eklendi.

Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü, Polatlı İlçe Jandarma Komutanlığı ve Polatlı İlçe Emniyet Müdürlüğü tarafından Polatlı’da bulunan taşımalı eğitim ve okul servis araçları şoförleri ve rehber personeline yönelik trafik güvenliği eğitimi verildi. 15 Temmuz Demokrasi Şehitleri İlkokulunda düzenlenen toplantıya Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürü İmralı Kaloç, İlçe Jandarma ve İlçe Emniyet Müdürlüğü Trafik ekipleri, Polatlı Şoförler Odası yetkilisi, servis şoförleri ve rehberleri katıldı. Toplantıda mevzuat hakkında da bilgiler verildi.

KALOÇ: GELECEK NESİLLERİ TAŞIYORSUNUZ

Konuşma gerçekleştiren Polatlı İlçe Milli Eğitim Müdürü İmralı Kaloç şunları söyledi; “Bu sene geçen senede olduğu gibi sene başı bir toplantı yapalım istedik. Sizlerle hem görüş alışverişinde bulunalım hem de uyulması gereken kurallarla ilgili hem jandarmamız hem emniyetimiz hem milli eğitim müdürlüğü olarak bazı hatırlatmalarda bulunmak istedik. Çünkü biliyorsunuz ki taşıdığınız sadece bir yolcu değil aynı zamanda bu ülkenin geleceği olan değerli çocuklarımız. Bu anlamda biz çok önemsiyoruz bu yaptığımız işi. Hep söylüyorum okul servis aracında çalışmak demek bizim milli eğitim olarak, öğretmen camiası olarak yaptığımız işin aynısı. Sizleri biz kendimizden ayırmıyoruz. Sizler de bizim çocuklarımızla uzun süre geçiriyorsunuz gün içerisinde. O yüzden bir öğretmeni biz ne olarak görüyorsak servis aracının şoförünü de rehber personelini de aynı şekilde görüyoruz. Sizlerde bu camianın birer ferdisiniz. Bu anlamda bir öğretmen nasıl bir çocuğa örnek olması gerekiyorsa, nasıl biz bir çocukta olumsuz bir davranış gördüğümüzde hemen öğretmene yöneliyorsak, aynı şey okul servis araçlarımız içinde geçerli. Bu nedenle sizlerde bu sürecin bir parçası olarak bizlerle birlikte bir sorumluluk alıyorsunuz ve aldığınız sorumluluk kolay değil. Çünkü dediğim gibi gelecek nesilleri taşıyorsunuz.”

ÇOCUKLAR SİZLERE EMANET

“Bu çocukların canı, malı, ahlaki değerleri bizler için çok önemli bu memleket için çok önemli. O anlamda üzerinize büyük görevler düşüyor. Biz istiyoruz ki okulda sınıf ortamında çocuk hangi ahlaki ve etik değerler içinde eğitim görüyorsa okul servis aracında da aynı hassasiyet gösterilsin. Biz okul servis aracımızın araç şoförünün araçta sigara içmesini kesinlikle istemiyoruz. Müzik açıyorsanız yüksek sesle olmayan ya da bizim geleneklerimize aykırı olmayan müzikler olsun dinleyecekseniz eğer. Çocuklar mutlaka serviste otursunlar, ayakta öğrenci olmasın. Hız kuralları çok önemli bunlara uymamız lazım. Okul servis aracını sürmek kolay bir iş değil, büyük bir sorumluluk gerektiriyor büyük bir özveri gerektiriyor, fedakarlık gerektiriyor. Yaptığınız her davranışın çocuğun örnek alacağını unutmayın. Çünkü bütün davranışların öğrencide mutlaka bir karşılığı oluyor. Trafik zor bir iş trafikte her türlü olumsuzlukla karşılaşıyorsunuz. Başka bir araç şoförüyle tartışırken bile aracınızda çocuk olduğunu unutmayın, yapmayın. Gerekiyorsa tartışmayın. O yüzden çocuklarımızın olumsuz şeyler görmesini nasıl istemiyorsak o servisteki bütün öğrenciler sizin bizim çocuklarımız, bizlere emanet. Biz de üzerimize düşeni fazlasıyla yapacağız. Şunu söyleyeyim ticari araç kullanmak asıl kurallara diğer araçlardan, hususi araçlardan çok daha fazla uyulmasını gerektirir. Bu yüzden önemli bir görev üstleniyorsunuz. Bir öğretmenden, anneden, babadan farkınız yok. O çocuklar sizlere emanet. Her anlamda davranış olarak da, kural olarak da size emanetler, can güvenliği olarak da size emanetler.”

GÖSTERECEĞİNİZ DAVRANIŞLARIN HEPSİNİ ÖNEMSİYORUZ

“Polatlı’da okul servis araç sayısında sıkıntı var, eksik var gibi görüyoruz ama onu şoförler odamız çözmek için uğraşıyor. Yakın zamanda bu sıkıntının çözüldüğünü görürüz. Ama bu sıkıntıdan kaynaklı varsa eğer kesinlikle ayakta öğrenci taşımayın, taburede öğrenci taşımayın. Öğrenci oturacak koltuğuna, emniyet kemerini bağlayacak, güvenli bir şekilde gidip gelecek. Dediğim gibi bir kaza beladan sonra işler çok farklı boyutlara ulaşıyor. Yani olmadan önce tedbirimizi almakta fayda var. Hız çok riskli bir şey. Ne kadar tecrübeli olursanız olun o kontrolü kaybettikten sonra yapacağınız hiçbir şey yok. Bir de büyük araç kullanıyorsunuz onunda riskleri ayrıca var tabi ki. Biz bu anlamda sizin yapacağınız ve sene boyunca göstereceğiniz davranışların hepsini önemsiyoruz. Genel de okullarımızdan şu tür sıkıntılar geliyor bize, erken bırakıyorsunuz çocukları bazı okullara, bazı okullardan geç aldığınızı görüyoruz. Erken saatler okullar açılmadan böyle bir şey kesinlikle yapmamaya çalışın. Çocukları oraya bırakmak büyük bir risk. İş alırken de okul servis aracı veya fabrikalarda çalışıyorsanız bunları yaparken planlı programlı yaparsanız kimsenin sıkıntı yaşamayacağı bir duruma düşeriz. O yüzden sizin göstereceğiniz hassasiyet bizler için çok önemli. Yine söylüyorum bir öğretmenden biz sizi farklı görmüyoruz, bir öğretmen nasıl toplumda örnek olması gerekiyorsa okul servis aracıda, şoförü de, rehber personeli de örnek olmak zorunda.”

HABER HAKKINDA GÖRÜŞ BELİRT

Yorum Yok

YASAL UYARI! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen kişiye aittir.